RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 29 Ağustos 2019, Perşembe 18:43:59 tarihnde eklendi. 1074 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sınırda Provokasyon Girişimi!

GÜRCİSTAN GÜVENLİK GÜÇLERİ, GÜNEY OSETYA SINIRINDA PROVOKASYON GİRİŞİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR!
Sınırda Provokasyon Girişimi!
29/08/2019. Suhum. 29 Ağustos2019. Sputnik. Çeviri: Fatih Atan (Atanba - Тванба). Güney Osetya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Anatoly Bibilov, bir gün önce Gürcistan güvenlik güçleri tarafından Güney Osetya Sınırında yaratılan provokasyon eylemlerinin gerçekleştiği bölgeyi ziyaret etti. 
 
Güney Osetya Güvenlik Konitesi Bası Servisi Başkanı Yekaterina Byazrova, Sputnik Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Osetya güvenlik güçleri, Güney Osetya Devlet Sınırı bölgesinde bulunan Znarsky ilçesi Uista (Tselis) köyü bölgesi sınırının korunması amacı ile ilgili olarak bir birliğin sevk edildiğini söyledi.
 
Olay yerine, KGB Birimleri, sınır güvenlik birliği ve devletin güvenlik birimleri yerleştirildi. 
 
Byrazrova “Gürcistan güvenlik güçlerinin yasadışı olarak inşa etmeye çalıştığı polis noktası ile ilgili olarak ortaya koymaya çalıştığı kışkırtıcı girişimleri karşısında, sınır bölgesinde yaşaya Güney Osetya vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması amacı ile Uista köyü sınır bölgesine KGB Sınır Devriye Birliği OMON polis gücü ve emniyet güçleri gönderildi” dedi.
 
Byrazova, yaptığı açıklamada, gelişmeler karşısında Gürcistan tarafının inşa etmeye çalıştığı ağır inşaat ekipmanlarını şantiye bölgesinden kaldırdığını ancak yine de polis noktası inşaatının çalışmalarını durdurmadıklarını, yeni işçilerin geldiğini ve inşaat malzemesi boşalttıklarını belirtti.
 
Byrazova “Polis noktasına giden yol düzeltiliyor. Ayrıca bölgede Gürcistan polis güçleri ve AB Gözlemci Misyonu’nunda bulunduğu gözlendi” dedi.          
 
Güney Osetya Sınır Muhafızlığı Birlikleri, daha önce yerel halkın güvenliğini sağlamak ve oluşabilecek olayları engellemek amacı ile Tsnelis ve Gvirgvin yerleşim alanlarındaki sınır bölgesinde ki zırhlı araçlarla denetimi yoğunlaştırmıştı. 
 
Bilindiği üzere, 8 Ağustos 2008 gecesi Gürcistan, Güney Osetya'ya Grad roketatarları ile saldırıya geçti, Gürcistan birlikleri cumhuriyete saldırdı ve başkenti Tskhinval’in önemli bir kısmını tahrip etti.
 
Birçoğu Rus vatandaşlığını kabul eden Güney Osetya halkını savunan Rusya, Güney Osetya Cumhuriyeti’ne asker gönderdi ve beş gün süren savaştan sonra Gürcistan birliklerini bölgeden kovdu.
 
Rusya, Gürcistan’ın Tskhinval’e karşı düzenlediği silahlı saldırının ardından 26 Ağustos 2008’de Güney Osetya ve Abhazya’nın egemenliğini tanıdı. Rus liderler art arda iki eski Gürcü özerkliğinin bağımsızlığının tanınmasının mevcut gerçekleri yansıttığını ve yeniden değerlendirmeye tabi olmadığını belirttiler. Ancak Tiflis, cumhuriyetlerin bağımsızlığını tanımayı reddediyor.
 
Kaynak. https://sputnik-abkhazia.ru/
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.