RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 26 Ağustos 2019, Pazartesi 17:07:21 tarihnde eklendi. 362 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazya Bağımsızlık Günü!

26 AĞUSTOS, ABHAZYA CUMHURİYETİ’NİN ULUSLARARASI TOPLUM İÇERİSİNDE BAĞIMSIZLIK VE EGEMENLİĞİNİN TANINDIĞI GÜN!
Abhazya Bağımsızlık Günü!
26/08/2019. Suhum. 26 Ağustos 2019. Abhazya – İnform. Çeviri: Fatih Atan (Atanba - Тванба). 26 Ağustos Abhazya Cumhuriyeti’nde (Cumhuriyetin Uluslararası Tanınma Günü) ulusal bayram olarak kutlanıyor. bundan 11 yıl önce 26 Ağustos 2008 Tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlık ve egemenlik haklarını tanıyan kararnameleri imzalayarak yürürlüğe koydu.
 
Dimitri Medvedev, Rus televizyonlarında “Rusya Federasyonu’nun Oset ve Abhaz halklarının özgür iradelerinin göz önüne alınarak, BM Şartı ve Genel Hükümleri uyarınca, 1970 kararları ve 1975 Helsinki Nihai Yasası ve diğer temel uluslararası hukuk ilkeleri hakkındaki deklarasyon uyarınca devletlerarası dostluk ilişkileri temelinde Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanıyan kararnameyi imzaladım” açıklamasını yaptı. 
 
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Raul Hadjimba ve Dışişleri Bakanı Daur Kove tarafından 26 Ağustos Uluslararası Tanınma Günü hakkında bildiriler yayınlandı.
 
26 Ağustos akşamı, Saat 18:00’de Abhazya’nın Bağımsızlığının Tanınmasının 11. Yıldönümü onuruna R. Gumba Abhaz Devlet Flarmoni Binasında konser veriliyor. İlk olarak, “Rusya” Rus Ulusal Halk Dansları Topluluğu sahne alacak, daha sonra Eduard Bebia’nın yönetimindeki Abhaz ulusal Halk Dansları Topluluğu “Sharatın”, üçüncü olarak Kandit Tarba yönetimindeki “Kavkaz” Abhaz Ulusal Halk Dansları Topluluğu, “Abaza” Abhaz Ulusal Çocuk Halk Dansları Topluluğu ve son olarak Abhazya Cumhuriyeti Ordusu Orkesta ve Korosu sahne alacak.      
 
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev tarafından 26 Ağustos 2008 Tarihinde Rusya devlet Televizyonlarında yaınlanan bağımsızlık tanıma konuşması metninin tamamı, Abhazyam.com Genel Yayın Yönetmeni Fatih Atan (Atanba - Тванба) tarafından tam metin olarak tercümesi yapılarak siz değerli okurlar ile 26 Ağustos 2008 Tarihinde buluşturulmuştur. 
 
Aşağıda, Dimitri Medvedev’in konuşma metninin tamamı bulunmaktadır.  

"Değerli Rusya Vatandaşları"

"Sizler, Güney Osetya'da yaşanan trajediyi tam olarak biliyorsunuz. Gürcistan silahlı kuvvetleri tüm gece boyunca Tshkinval şehrini hiç bir hedef gözetmeksizin bombaladı ve barış içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın ölümüne neden oldu. Kadın, genç, yaşlı demeden, bölgede barışı sağlamaya çalışan Barış güçlerimizi öldürdü.

Gürcistan Yönetimi, BM Kararlarına aykırı davranarak, uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak sivil insanların öldürülmesi yoluna başvurdu. Abhazya'da aynı kaderi bekliyordu. Tiflis yönetimi, uyguladığı yönteme dünyanın sesini çıkartmayacağını düşünüyordu. Seçmiş olduğu yöntem Güney Osetya topraklarının insansız olarak kendi topraklarına katılması idi.

Bu seçilen ilk uygulama değildir. 1991 yılında Gürcistan Devlet Başkanı GAMSAHURDİYA "Gürcistan yalnız Gürcülerindir" açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamadan sonra Suhum ve Tskhinval’e saldırı olmuştu. Binlerce ölü, on binlerce insan evlerinden oldu, işte bu olaylar ile başladı. Bu olaydan sonra Rusya, Abhaz ve Oset halklarına desteğini sürdürdü. Bizim ülkemiz, bölgede barışın sağlanması ve sorunların diplomatik ortam içerisinde çözülmesi için çalıştı. bizler bu dönemde sorunların Gürcistan'ın toprak bütünlüğü içerisinde çözülmesi gerektiğini belirtiyorduk.

Gürcistan Devlet Yönetimi, sorunun çözümü için diğer yolları seçti. Karşılıklı görüşmeler sürecini bozdu, sorunun barış içerisinde çözülmesini engelledi, barış gücü çalışmalarını politik ve askeri provokasyonlar ile bölgede sorunun çözümünü çıkmaza soktu, bütün bu yaptıkları da BM ve AGİT Organizasyonlarının desteği altında oldu.

Rusya, bütün bu gelişmeler karşısında sabrını korudu. Bizler, Kosova'nın bağımsızlığının tanındığı görüşmeler sonrasında da sorunların masada görüşülerek çözülmesi gerektiğini belirten görüşlerimizden vazgeçmedik. Ancak Gürcistan tarafı Abhazya ve Güney Osetya ile sorunların çözümünde güç kullanılmaması görüşlerine kendilerini kapattılar. Üzülerek belirtmek isterim ki bu durum NATO'nun ve hatta BM'in desteği ile gerçekleşti.

Şimdi anlaşılıyor: Tiflis'in sorunların çözümünde barış diye bir planlarının olmadığı. Gürcistan Yönetimi düzenli bir biçimde kendisini savaşa hazırladı. Kendisine politik ve askeri destek veren uluslararası destekçilerinin sayesinde.

Gürcistan Yönetimi, 08 Ağustos 2008 gecesinde kendi seçimini yaptı. SAAKAŞVİLİ, kendisine verilen politik ödevi soykırım olarak seçti. O, bu seçimi ile Abhaz, Oset ve Gürcü halklarının bir devlet altında yaşayabilmeleri şansını da ortadan kaldırmış oldu. Abhazya ve Güney Osetya Halkları daha önceden yapmış oldukları referandum ile bağımsız olarak yaşama haklarını seçmişlerdi. Bizler, Tskhinval’de yaşananlardan sonra Abhazya'ya da saldırı planlarının olduğunu da biliyoruz, buna bağlı olarak onların  başka seçimlerinin olmadığını da çok iyi anlıyoruz.  

Abhazya ve Güney Osetya Devlet Başkanları, yapılan referandumların ve parlamentolarının almış olduğu bağımsızlıklarının Rusya tarafından tanınması çağrısına karşılık olarak talepde bulundular. Rusya Federasyonu Parlamentosu ve Duma Meclisi bu iki ülkenin bağımsızlıklarının tanınmasını oy birliği ile desteklediklerini belirttiler.

Bu sorunun çözülmesi için bir karar almak gerekiyordu. Abhazya ve Güney Osetya halklarının istemlerine bağlı olarak, BM'in almış olduğu yasal kararlara, 1970 yılında alınan uluslararası hukuk kurallarına, Devletlerarası dostluk ve dayanışma ilişkilerine, 1975 yılında alınan Helsinki Kararlarına, diğer uluslararası hukuk kurallarına bağlı olarak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olarak Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması kararını imzaladım.

Rusya olarak, diğer uluslararası devletlere de Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması çağrısını yapıyorum. bu oldukça zor bir karar, ancak insanların barış içerisinde yaşamalarının korunması gerekiyor.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı, Dimitri MEDVEDEV.

26/08/2008 

Moskova. Kremlin."

www.abhazyam.com 

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.