RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 23 Ağustos 2019, Cuma 13:47:14 tarihnde eklendi. 566 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da Oy Kullanılamıyor!

TÜRKİYE ABHAZ DİASPORASININ 511 KİŞİLİK OYU BUHAR OLDU, SORUMLU KİM?
İstanbul'da Oy Kullanılamıyor!
23/08/2019.Antalya. 23 Ağustos 2019. Abhazyam.com. Fatih Atan (Atanba - Тванба). Değerli okuyucular, 25 Ağustos 2019 Tarihinde, Abhazya Cumhuriyeti devlet başkanlığı seçimleri yapılacak. 
 
Abhazya Merkez Seçim Komisyonu tarafından 15 Temmuz 2019 Tarihinde yapılan açıklamada, devlet başkanlığı seçimleri için Abhazya Cumhuriyeti toprakları dışında Moskova, Çerkessk ve İstanbul'da sandık kurulacağı belirtildi. (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/6091/istanbulda-sandik-kuruluyor.html )
 
Bu karar alındıktan sonra, İstanbul'da kurulacak olan seçim sandığının yaşama  geçip, geçemeyeceği konusunu Abhaz - Fed'daki sorumlu arkadaşlar ile görüştüm, özellikle 2014 yılında yaşanan sandık komedisinin nasıl sonuçlandığını, ne tür olayların yaşandığını da örnek olarak belirttim. (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/4751/istanbulda-mudahale-var.html )
 
Bana verilen yanıtlarda, İstanbul'da sorun olacağı, hatta daha sonraki görüşmelerde, Abhaz - Fed Binasına, konu hakkında polis tarafından soruşturma yapıldığı TC Dışişlerinin uyarısı ile karşılaşıldığı bilgisi verildi. 
 
Bütün bu gelişmeler karşılığında, Abhaz - Fed yetkililerinin belirttiğine göre, Abhazya Devleti Temsilciliği, Devlet Yetkilileri ve Abhaz Merkez Seçim Komisyonu ile temasa girilerek, onlarında onayını alarak seçimlerin Sakarya ili Kayalar Köyü'nde yapılmasının doğru olacağı, TC Devleti yetkilieri ile sorun yaşanmadan seçimlerin yapılacağı  kararının alındığını açıkladılar ve seçmenlere bu kararı ilettiler.
 
Ancak, en son gelişmeye göre, Abhazya MSK, son olarak, adres değişikliğinin yasalara uygun olarak belirlenen tarihten sonra alındığı için geçersiz olacağı ve sandığın İstanbul'da kurulması gerektiği kararını açıkladı. 
 
Abhaz - Fed tarafından, bu karar karşısında, İstanbul'da kurulacak olan sandık ile ilgili oluşacak olan sorunların karşılanamayacağı ön görülerek, hem İstanbul, hem de Kayalar Köyü'nde (Abhaz Diasporası Köyü) seçim ile birlikte yapılması planlanan Rusya Federasyonu'nun Abhazya'nın bağımsızlık ve egemenliğini tanıma kararının 11. Yıldönümü kutlamalarının iptal edildiği açıklandı.
 
Değerli okuyucular, bu gelişmeler karşısında, özellikle Abhaz Diasporası ve Abhazya'da yaşayan TC Diasporası insanlarından tepkiler geldi, ben fazla ayrıntıya girmek istemiyorum, ancak, özellikle, 27 Mayıs 2014 Darbesi ve ardından yapılan devlet başkanlığı seçimleri sırasında, şu anda yönetimde bulunan devlet başkanı Raul Hadjimba'yı destekleyen, bizlerin uyarılarına rağmen bu desteklerini sürdüren bazı kişilerin, şimdi ki yönetimi suçlamalarını şaşkınlıkla karşılıyorum. (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/4673/gunes-balcikla-sivanmaz.html )
 
Bizler, o dönemde hem 27 Mayıs 2014 siyasi Darbesini eleştirmiş, hem de İstanbul'da bu biçimde sandık kurulamayacağını söylemiştik. Nedenine gelince, TC Devlet Yönetimi, Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımıyor, bu konuda kendisini riske atamaz. 
 
Buna bağlı olarak da Gürcistan tarafından, Abhazya Cumhuriyeti Devleti ve vatandaşlarına karşı uluslararası ambargo uygulanmaktadır. 
 
TC Devlet Yönetimi'de, ambargo'yu en katı biçimde uygulayan ülkeler arasında bir sürü örnekle, öncelikli bulunmaktadır.
 
Gürcistan devleti yönetimi, 2014 yılı öncesinde olduğu gibi, 2019 seçimi öncesinde de, TC Devleti Yönetimini, seçimlerin yapılmasının engellenmesi konusunda uyardı. TC Devleti de engelleme girşiminde bulundu. 
 
Bunu gören, Abhaz Diasporası ve Abhaz - Fed Yönetimi bu baskıları karşılayamayacağı için geri adım attı, 2014 yılında oluşan sansasyonel gelişmeleri de engellemek için seçimlerin yapılamayacağı kararını Abhazya Devlet Yönetimine iletti. 
 
Sonuçta, Türkiye Abhaz Diasporasının devlet başkanlığı seçiminde kullanılacak olan 511 oy, BUHAR OLDU!
 
2014 devlet başkanlığı seçimi öncesinde olduğu gibi, 2019 seçiminde de  TC Toprakları üzerinde yukarıda sözünü etmiş olduğum nedenlerden dolayı sandık açılamayacağını, bunun engelleneceğini belirtmiştim. 
 
TC'de seçim hakkına sahip olan Diaspora seçmeninin ancak, Abhazya Cuımhuriyeti'ni tanımayan ülkelerdeki haklarını koruyacağı teminatını veren Rusya Federasyonu toprakları (Büyükelçilik, Başkonsolosluk) içerisinde kurulacak olan sandıklarda olabileceğini belirtmiştim. 
 
Bunun gerçekleşebilmesinin de, Diaspora temsilcileri ile değil, doğrudan Abhazya Cumhuriyeti Yetkililerinin Rusya Federasyonu yetkilileri ile yapacağı görüşmeler sonucunda olabileceğini de görüşlerime eklemiştim.
 
Moskova ve Çekessk'de seçmenler oylarını açılacak olan sandıklarda kullanabilecek, çünkü bu şehirler, Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan Rusya Federasyonu toprakları içerisinde bulunuyor. 
 
Bu gerçeği anlayamayan, ya da anlayıp da kenardan dolanmaya çalışanlar, nedensiz suçlamalarda bulunuyorlar. Yarın seçim olsa, yine aynı sorunlarla karşılaşılacak. 
 
Tek çözüm, Abhazya'nın uluslararası toplum içerisindeki haklarını koruyacağını anlaşmalar ile belirtmiş olan Rusya Federasyonu Elçiliği ya da Başkonsolosluğunda kurulacak olan sandık ile olur. 
 
Öyle, yok bizim seçmenleri ikna edemeyiz, vb. bilimsel olmayan sözler ile bu iş çözülemez.
 
Şu sıralar, Abhazya'yı tanımayan TC'nin önemli işadamlarının Abhazya ziyareti gerçekleşiyor. TC tarafından, Abhazya'ya siyasal - sosyal ve kültürel her alanda Ambargo uygulanmaktadır, ancak konu ekonomi, yani parasal çıkar ilişkisine girince gözler yumulmaktadır. (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/6120/turk-is-adamlari-abhazyada.html )
 
Kusura bakılmasın ama, bu tür ikiyüzlülükler, hem Abhazya Devleti Yöneticileri hem de bu ekonomik ilişkileri sürdüren TC Abhaz Diasporası insanları tarafından hala sürdürülmektedir. 
 
Daha önceleri AKP-FETÖ İş Dünyası ile Abhazya'da at koşturanlar, şimdi AKP-AVRASYA İş dünyası ile hazırlığa girişmişler. Abhazya Devlet Yönetimi de, buna deyim yerinde ise Çanak Tutmaktadır. 
 
AKP-AVRASYA İş Dünyası ile yapılan toplantıda, Abhazya Devlet Başkanı, TC'nin, vatandaşlarına karşı ambargo uygulayan ve en demokratik hakları olan oy kullanmalarının engellemesini bilmesine rağmen, TC İş adamlarına Abhazya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinde güçlü bir ivme yaratabileceğini ve ortak projelerin uygulanmasının başlangıcı olabileceğini söylüyebiliyor.
 
Sözlerimi yine toplantıda bulunan Rusya Federasyonunun Abhazya Cumhuriyeti Büyükelçisi Aleksey Dvinyanin'in, ancak bir Abhaz Devlet Yetkilisinin söylemesi gereken sözleri ile bitirmek isterim. “Bildiğiniz gibi, ekonomi dünyayı yönetiyor, para dünyayı yönetiyor. Ama Abhazya'da kural olanın, para değil, bilgelik ve vatanseverlik olduğunu vurgulamak istiyorum.” 
 
www.abhazyam.com 

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Ahmet Ajiba - Paralel Devlet Abhazfed

1)Oncelikle oy kullanamayan kisi sayisi 511'den cok daha fazla. Kendilerini devlet yetkilisi zanneden x fedin y ili bilmem ne sorumlulari,Turkiyede yasayan diasporadan herkesi tanidiklari zannediyor. Ornegin benim cevremde secimlerin Sakaryaya alinmasi konusunu bilen kimse yok, ve bunlardan en az 15 kisi yeni kimliklere sahip ve İstanbula gideceklerdi. Kayalar koyu nedir?Bu ne ciddiyetsizlik? Hazir secim varken bilmem ne senligi de yapalim arada da oy kullanilsin kafasi nedir?Kayseriden,Ankaradan,Antalyadan,Hataydan gelecek insanlar neden Sakaryanin bir koyune gitmek zorunda?Bu Sakarya mafyasi olarak adlandirilan ve herksin tepkisini ceken insanlar tum Abhaz diasporasini Sakaryada mi zannediyor? 2) Devletin "yetkili makamlarinin verdigi bilgilere inanmamamizi" belirten Abhazfed kendisini devletten ustun mu goruyor?Hayrola,paralel devlet olmaya mi karar verdi yillardir tek bir dise dokunur is yapmamis,bin turlu rezaletlere konu olmus,Abhazyada "yatirim,ticaret" konusu disinda hicbir sey umrunda olmayan Abhazfed? 3) Bir ofisi bile olmayan,İnar Gitsbanin donemindeki rezaletler sebebiyle Turkiyenin surundurdugu temsilcilik,Abhazfedin bir kuklasi haline gelmistir.Abhazfed artik oyle ki kendisini devletten ustte gormekte. Yoksa kisisel ticari iliskileri Turkiyeyi kizdirirlarsa zarar gorur dusuncesi mi var zamaninda gemilerle naylon ticaret yapmis sozde eyhabilarin? 4) Benim ve yakin cevremin oyunu yediniz.İrademizi gasp ettiniz Sakarya abhazfed ve abhazfed yonetimi.Hakkimiz size haramdir!Yillardir yaniniza aldiginiz uc bes Turku Abhazyada devletin parasiyla yedirip icirip bir sey yapmadiniz,yillardir tek derdiniz sahsi cikarlariniz oldu,saatlerce gunlerce bos bos konustunuz bitmeyen toplantilarinizda,yediniz,ictiniz devletin parasiyla.Abhaz halki dahi sizden nefret eder hale geldi. Simdi de resmi makamlara inanmamizi soylediniz,kukla yaptiginiz gariban temsilcileri kandirdiniz,ve oylarimizi caldiniz. Tarih sizi affetmeyecek.

imdat turkoz - abhazya ekonomisi

ben abhazya vatandaslıgımla bırlıkte orda ev alıp bıraz yasadım ve sonra uzuldum ve dedımkı abhazya sadece dılımızle sevdıgımızı soyluyoruz ve orası ıcın hıc bır sey yapmıyoruz o guzel ulke verımlı topraklar bos beklıyor keske dıyorum turk ıs adamalrı oralarda yatırım yapsa ortaklıklar kursa onlara tıcaretı calısmayı ogretse gurcıstan para sı dolar gıbı olmus bızım kendı para bırımı bıle yok kımse gerceklerı konusmuyor ben ıstıyorumkı neden kuzey kıbrıs gıbı turızım ulkesı olmasın abhazya yazılacak o kadar cok sey varkı ama bırlık yok ama artık bu gucu kulanalım dıyorum .

Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.