RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Nisan 2019, Salı 11:12:24 tarihnde eklendi. 735 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazya Seçime Hazırlanıyor!

ABHAZYA CUMHURİYETİ DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE ADAY BAŞVURUSU, 22 MAYIS'TA BAŞLIYOR.
Abhazya Seçime Hazırlanıyor!
16/04/2019. Suhum. 15 Nisan 2019. Abhazya - İnform. Çeviri: Fatih Atan (Atanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı seçimi için siyasi partiler ve girişimci guruplar, 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren adaylarının başvurusunu yapabilecekler.
 
12 Nisan Cuma günü, Abhazya Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu tarafından düzenlenen toplantıda "Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hazırlık ve Yürütme Ana Faaliyet Takvim Planı" onaylandı. 
 
"Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı Seçimi Hakkında" Kanunun 7. maddesi uyarınca, Abhazya Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından öngörülen ve Yiksek Seçim Kurulu tarafından devlet başkanının görevinin sona ermesiden en geç 5 ay öncesine kadar kayıtlı olan siyasi partiler ve seçmen gurupları tartafından Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı seçimleri için, devlet başkanının görev bitiminin 5 ay öncesinde aday gösterilebilir."
 
Abhazya Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından devlet başkanlığı seçimlerine katılma ve aday gösterme hakkına sahip olan siyasi partiler belirlendi. Siyasi partiler Merkez Seçim Komisyonu'na kayıtlı olmalıdır. bir siyasi parti, parti üyesi olan ya da olmayan bir kişiyi aday olarak gösterebilir. Siyasi partiler, düzenleyecekleri kongrede adaylarını belirleme kararı alır.
 
Bir gurup seçmen arasından başkan adayı belielenebilmesi için, en az 10 kişiden oluşan bir inisiyatif seçmen gurubu oluşturulmalıdır. İnisiyatif gurubu, MerkezSeçim Komisyonu'na kayıtlı olmak zorundadır. Bir seçmen yalnızca bir inisiyatif gurubuna kayıtlı olmalıdır. Bir seçmen gurubunun devlet başkanlığı adayını gösterebilmesi için, Abhazya'da nerede yaşadıklarına bakılmaksızın en az 2000, ancak 2500'den fazla olmamak koşulu ile seçmen imzası gerekiyor.
 
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı seçiminde aday gösterilmesi, seçim gününden 60 gün öncesi ve 40 gün kalaya kadar sürüyor (22 Mayıs - 11 Haziran 2019 tarihleri arası).
 
Kaynak: www.abkhazinform.com
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.