RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 08 Şubat 2019, Cuma 17:01:10 tarihnde eklendi. 681 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya – Gürcistan Sınırı, Nerede?

VAHE DAVTYAN “RUSYA – GÜRCİSTAN ARASINDA SÜRDÜRÜLEN “GÜMRÜK KONTROL KAPISI” GÖRÜŞMELERİ, ABHAZYA, GÜNEY OSETYA’YA VE ERMENİSTAN'A NELER GETİRECEK?”
 Rusya – Gürcistan Sınırı, Nerede?
08/02/2019. Erivan. 6 Şubat. REGNUM. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Enerji Güvenliği alanında uzman olan Vahe Daytyan’a göre, Moskova’nın Abhazya ve Güney Osetya üzerinden ulaşım koridorlarının açılmasına, gerçek anlamda ilgi duyabilmesi için, İran ve Körfez ülkelerinin geri kalanına erişim sağlamak istemesinin gerekli olduğuna inanmalıdır.
 
İsviçre’de önümüzdeki günlerde, Rusya – Gürcistan Komisyonu, gümrük kargo işlemlerini izlemek amacı ile kurulan özel İsviçre şirketi SGS’in, çalışmalarına ne zaman başlayacağına karar vermeli.
 
Rusya ve Gürcistan arasında diplomatik ilişki bulunmaması nedeni ile, 2011 yılında ikisi Abhazya topraklarında, biri Güney Osetya’da olmak üzere üç gümrük noktası oluşturulması kararı alındı. 
 
Bu anlaşma, Ermenistan tarafı açısından da önemlidir: Bugün için Ermenistan’ı Rusya ile birleştiren tek kara yolu, hava koşulları nedeni ile sık sık kapanan Üst Lars kontrol noktasından geçmektedir. İki yeni yol çalışmaya başlarsa, Rus – Ermeni ticareti ve ekonomik ilişkileri büyük ölçüde kolaylaşacaktır.
 
İsviçre Dışişleri Bakanlığı tarafından, Moskova ve Tiflis arasında yapılan  2011 anlaşmasının pratikte uygulanması için gerekli tüm prosedürleri tamamladıklarını belirten özel bir mesaj yayınlandı. Asıl sorun “gümrük” terimiydi, çünkü iki kontrol noktasının Abhazya ve Güney Osetya toprakları üzerinde bulunması gerekiyordu ve Gürcistan anlaşmaya “Abhazya ve Güney Osetya'nın gümrük noktalarının” dahil edilmesini istemedi.
 
Ancak Rusya, anlaşmanın aslında üç devlet arasında imzalanmasında ısrar etti: İlk anlaşmada Gürcistan, Rusya ve Abhazya, ikinci anlaşmada ise Gürcistan, Rusya ve Güney Osetya arasında.
 
Anlaşma, Abhazya ve Güney Osetya topraklarının malların ticareti ve nakliyesi için kullanılmasına izin veriyor, ancak Kommersant Gazetesi’nin yazdığı gibi, aslında, bu, Gürcistan tarafından işgal edilmiş bölgeden sayılan malların yarın Rusya tarafından bağımsız olarak kabul edilen cumhuriyetler tarafından teslim edileceği anlamına gelmiyor.
 
İlginç bir şekilde, görüşmelerde, bu konuda Rusya’nın ana müzakerecisi olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory Karasin’in Rus tarafı, periyodik olarak bu yeni kontrol noktalarının ve yeni yolların Ermenistan için de önemli olduğunu belirtti. Özellikle Karasin, 25 Ocak'ta Kommersant ile röportajında bunu söyledi.
 
Enerji güvenliği alanında uzman olan Vahe Davtyan, Moskova'nın Abhazya ve Güney Osetya üzerinden ulaşım koridorlarına gerçekten ilgi duyması için İran'a ve Körfez ülkelerinin geri kalanına erişimini sağlamak için gerekli.
 
“Rusya, Gürcistan ve 2011'den beri devam eden İsviçre şirketi SGS arasındaki müzakerelerde kayda değer bir gelişme, Ermenistan'ın taşımacılık ve lojistik çeşitliliği açısından çok önemli koridorları kullanabileceğini ümidini taşıyor. Aynı zamanda, bu anlaşmalar ekonomik mantıktan ziyade jeopolitiktir, çünkü Rusya DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) üyeliğine ulaşmak için bu müzakerelere katılır. Genel olarak, Moskova bu projenin son uygulamasını şüpheci bir şekilde değerlendirmektedir ”dedi.
 
Onun görüşüne göre, Rusya ve İran'ın katılımıyla Azerbaycan üzerinden yedek demiryolu projesinin uygulanması göz önüne alındığında, mevcut durumun devam etmesi Ermenistan için önemli bir zorluktur.
 
Vahe Davtyan “Bence bu gelişmeler ışığında Erivan, geçiş yolunu vermek için koridorları daha güneyde sürdürme fikri şeklinde Rusya ve Gürcistan arasındaki müzakerelerin“ koridor gündemine ”kendi katkısını sağlamalıdır. Bana öyle geliyor ki, böyle bir projenin Moskova ile Tiflis arasındaki anlaşmaların uygulanması için ek umutlar doğuracaktır ”dedi.
 
Kaynak: https://regnum.ru/news/polit/2567686.html
 
www.abhazyam.com 

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.