RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 25 Ocak 2019, Cuma 23:01:16 tarihnde eklendi. 2152 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye’deki Marşan Ailesi!

ŞEREF MARŞAN – BİR AİLENİN ÜÇ VATANI: ABHAZYA-TÜRKİYE-SURİYE, MARŞANLARIN TARİHİ.
Suriye’deki Marşan Ailesi!
26/01/2019. Suhum. 24 Ocak. Sputnik. Badri Yesiava. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Abhazya’da yaşayan Suriye’li göçmenlerin temsilcisi Şeref Marşan, Sputnik muhabirine, yaptığı açıklamada, Marşan ailesinin XIX. Yüzyıl sonlarında Tsabal bölgesinden tarihi atavatanlarını nasıl terkettiklerini ve yeniden nasıl döndüklerinin öyküsünü anlattı.
 
Yeni Ev Arayışları
 
Tsabal köyünden çıkan Ayub Marşan ailesinin temsilcisi Şeref Marşan, atalarının 1878 yılında ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Bunun nedeni ise, Kafkas Savaşı’nın sona ermesi ve Çarlık Rusya’sının kazanması sonrasında Abhazya’da yaşanan zor sosyal – politik konum.
 
Suriye’de başlayan savaş sonrasında ailesi ile birlikte Abhazya’da yaşayan Marşan ailesinin torunu, bu ailenin öyküsünü anlatıyor. Kendisi bugün için Abhazya Geriye Dönüş Bakanlığı’nda çalışıyor. 
 
Göç sonrasında, Marşan ailesi ilk olarak Türkiye’ye geldi. Aradan geçen bir süre sonra Suriye’de yerleştikleri bölgeye geldiler. O dönem içerisinde bulunan hiçbir kimse, büyük bir olasılıkla, torunlarının geriye dönüş yolculuğunun 150 yıl süreceğini hayal bile edemezdi.
 
Suriye ordusunda asker olan babaları Hamid Marşan, Kosh Khan Kudcba ile evlendi. Bu evlilikten Memduh, Kemal, Şeref ve Walid olmak üzere dört oğlu ve Mükerrem adında kızları oldu.
 
O yıllarda Kafkasya’dan göç eden insanların tamamı Şam şehrinin yakınlarındaki alanlara yerleştiler, ancak Suriye başşehrinin sıcak ve kurak olan iklimi onlar için oldukça zor bir yaşamsal süreç ortaya koydu. Yaşlılar, genç olanlara yaşam için daha uygun yer bulmalarını emrettiler ve Şam’ın 60 Km güney batısında bulunan Quneitra eteklerini seçtiler. Bı yıllar, 1890’lı yılların son dönemleri idi.
 
Kafkas halklarının temsilcileri, Quinetra’nın çevresinde altı köy kurdu. Marşan ailesi, sadece Abhaz (Apsuva) ve Abazin’lerin (Aşkaruaların) yaşamış oldukları Mumsia köyüne yerleştiler. Temel olarak çiftçilik ve hayvancılık ile uğraştılar. Dost canlısı insalardı, ancak mülklerini ele geçirmeye çalışan soygunculara karşı da mücadele verdiler.
 
Şeref Marşan “Birbirlerimizi çok sevdik ve karşılıklı saygı duyduk. Komşu köylerdeki düğün veya cenaze törenleri olduğunda, oralara gittik ve yardımcı olduk. Büyükler Abhaz dilini konuşuyorlardı, ancak diğer ulusların temsilcilerinin sayısı daha fazla idi o yüzden genç nesil bunu kaybetti” dedi. Şeref Marşan, Fransızca, Türkçe ve Adıge dilinin tüm lehçelerini çok iyi konuşuyor, Abhaz dilini konuşmakta zorlanıyor, ama söylenenleri iyi anlıyor.
 
Memduh Marşan’ın Yaşamı ve Ölümü!
 
Hamid Marşan ve Kosh Khan Kudcba ailesinin büyük oğlu Memduh Marşan, 1932 yılında doğdu. Şeref Marşan, abisi ile olan anılarını şöyle paylaştı, Memduh, her zaman liderlik özelliğine sahip bulunuyordu ve iyi bir öğrenim gördü. Memduh, Halep’deki hava harp okuluna girdi, pilotluk eğitimi aldı ve şu andaki Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın babası olan Hafız Esad ile tanıştı. Bu ikili çok iyi arkadaş oldular. 
 
Onlar, birlikte, Sovyet Kırgızistan’daki pilot eğitim kursuna katıldılar, Memduh o dönemde Komünizm’e sampati duyuyordu. Önceleri olumsuz davranışlarda bulundu ancak Sovyetler Birliği halkının yaşamı, yaşam biçimleri ve düşünceleri hoşuna gitti.
 
Kırgızistan’ın başşehri Frunze’de (Bişkek – abhazyam.com) bir buçuk yıl bulundular. Memduh, Suriye’ye döndükten sonra Hava Kuvvetleri Servisi’nde çalışmaya başladı. Gökyüzünde, başkalarının yaşayamayacağı ve onun için çok ilginç bir yaşam öyküsü başlamış oldu.
O gün, Ürdün Kralı Hüseyin İbn Talal, Suriye devletine haber vermeden, Suriye hava sahasını kullanarak Londra’ya uçmak istedi. Memduh ve arkadaşları uyarı uçuşu yaptılar. Uçağın düşürülmesi emri aldılar.   
 
Şeref Marşan “Memduh, kullanmış olduğu MIG – 17 uçağı ile kralın uçağını uyardı ve pilot ile bağlantı kurdu. O insani ilişkilere önem veren birisi idi ve her zaman bu konuda saygılı idi. Memduh ateş açmadı ve pilotu geri dönmeye zorladı. Ürdün kralı daha sonra, Suriye’deki büyükelçiye, kraliyet uçağını düşürmeyen, uçağın pilotunun ismini öğrenme emrini verdi” dedi.
 
Memduh Marşan, zaman içerisinde kararlı bir Komünist olarak, propaganda yapmaya ve sempatizan toplamaya başladı. Bu tür görüşleri nedeniyle görevinden alındı. Memduh’un işsiz kalması pek uzun sürmedi. 1964 yılında Ürdün Hava kuvvetleri tarafından görev yapmaya çağrıldı ve kızkardeşi Mükerrem’de oradan evli olduğu için, Ürdün’e taşındı.
 
Memduh, Suriye ve İsrail arasındaki savaş başlayana kadar Ürdün’de üç buçuk yıl yaşadı. Daha sonra Ürdün kralına bir özür mektubu yazarak Suriye’ye geri döndü. 
 
Ancak, sınırda ülkeyi gizlice terk ettiği için Suriye Gizli Servisi elemanları tarafından yakalandı ve tutuklandı. Hafız Esad, o sıralar Savunma Bakanı olarak görev yaptığı için, yetkililerin direnişine rağmen bir hafta tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.
 
Memduh Marşan’a eski yetkileri verildi ve İsrail ile olan savaşa katıldı. İlk hava savaşında iki düşman savaş uçağını düşürdü (İsrail – abhazyam.com). Bu haber tüm ülkede yayıldı ve ulusal kahraman ilan edildi.
 
Hafız Esad, 1971 yılında Suriye’deki yönetimi ele geçirdi ve Memduh Marşan, Suriye Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral olarak göreve geldi.
 
1982 yılında aşırı sağcı “Müslüman Kardeşler” partisi militanları Genel Kurmay Başkanlığı binasına saldırdılar. Marşan, genel kurmay başkanlığının karşısındaki binada görev yapıyordu. Saldırı sırasında Memduh Marşan, silahını alarak sokağa çıktı. 
 
Şeref Marşan “Memduh’un arkadaşları, ona onun orada bulunmaması gerektiğini ve askeri güçlerin bu saldırıyı püskürteceklerini söyledi, Memduh onları azarladı ve çatışmaya katıldı. O sırada bir araba geldi ve şoförü kaçmaya başladı. Muhafızlar onu öldürdüler. Memduh, otomobilde bombanın olduğunu gördü ve insanların orayı terk etmesi için bağırdı” diyerek anılarını paylaştı. 
 
Memduh’un uzaklaşması için zamanı olmadı. Araç havaya uçtu ve patlama o kadar güçlü idi ki Memduh Marşan’ın vücüdu bulunmadı. Aile, olay yerinde bulunan kafkas hançeri, omuz kayışları ve tabancası ile birlikte cenaze töreni düzenledi.
 
Erkek Kardeşler ve Kızkardeş
 
Marşan ailesinin ikinci oğlu Kemal Marşan bir gazeteci idi ve muhalif görüşleri ile kendisini gösterdi. Çalıştığı gazete yasaklandı. Genç bir adam olarak Lübnan’a taşındı ve yerel bir televizyonda program sundu. Kemal, birkaç yıl sonra Ürdün’e taşındı ve evlendi. 8 yıl sonra 75 yaşında yaşama veda etti. Şu sıralar, İsrail ordusu tarafından kontrol edilen Quneitra bölgesinde bulunan atalarının mezarlarının yanına defnedildi.  Kemal’in iki kızı ve bir oğlu bulunuyor.
 
En küçük kardeş olan Walid Marşan, askeri ilişkilerde başarılar elde etti. O asker kökenli idi, Tuğ General ve Suriye Arap Halk Cumhuriyeti’ndeki Abhaz Diasporasının toplumsal temsilcisi idi.
 
Şeref Marşan “Walid’in mükemmel bir öğrenci olduğunu söyleyemem, ancak çok zeki ve hareketli birisi idi. O da, Memduh gibi askeri okul ve askeri akademiden mezun oldu. Onunda, anlatılamayacak bir çok özelliği bulunuyor” dedi.
 
Walid Marşan, Arap – İsrail savaşı sırasında, sabotaj gurubu komutanı olarak görev yaptı. Mücadele arkadaşları ile birlikte cephe gerisinde, düşmanın elinde bulundurduğu bir bölgeye başarılı bir biçimde operasyon düzenledi ve bu bölgeyi en düşük kayıp ile kurtardı.
 
Kariyeri, onu en üst noktaya çıkardı. Walid, Hama kenti Güvenlik Dairesi Başkanlığı görevine getirildi, daha sonra Tüm Suriye’nin Güvenlik Dairesi Başkanlığı görevine atandı. Şeref ile birlikte Abhazya’ya 1982 ve 1986 yıllarında iki kez geldi. Abhazya Kurtuluş Savaşı sırasında destek verdi. Suriye’nin Abhazya’nın toprak bütünlüğü ve egemelik haklarının tanımasında katkıda bulundu.
 
Walid Marşan, 17 Ekim 2017 tarihinde 69 yaşında yaşamını yitirdi.
 
Hamid Marşan ve Kosh Khan Kudcba’nın çocuklarından bugün sağ olarak Şeref ve kızkadeşi Mükerrem bulunuyor. Mükerrem şimdi 81 yaşında ve Ürdün’de yaşıyor. Mükerrem’in altı oğlu bulunuyor.
 
Doktorluk Eğitimi alan Şeref Marşan, Suriye Parlamentosu’nda üç kez milletvekili olarak görev aldı, Şam’daki Çerkes Kültür Merkezi Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Kendisi ve ailesi, 2011 yılında, Suriye’den ilk Abhaz gurubu ile birlikte Abhazya’ya geldi.  (Not: Şeref Abaza Marşan ile Abhazyam.com adına Fatih Atan (A’tanba - Тванба) tarafından yapılan iki söyleşiye bakınız http://www.abhazyam.com/haber/3934/seref-abaza-marsan-soylesisi.html ; http://www.abhazyam.com/haber/3140/seref-abaza-soylesisi.html )
 
Kaynak: http://sputnik-abkhazia.ru
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.