RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Aralık 2018, Perşembe 18:39:42 tarihnde eklendi. 307 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sonuçsuz Cenevre Görüşmeleri!

CENEVRE GÖRÜŞMELERİNDE, VAZİANİ HAVAALANININ NATO’YA AÇILMASI VE SALDIRMAZLIK ANLAŞMASI KONULARI ÖNCELİKLİ ELE ALINDI!
Sonuçsuz Cenevre Görüşmeleri!
13/12/2018. Suhum. 13 Aralık 2018. Abhazya – İnform. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Güney Kafkasya’da Güvenlik ve İstikrar sağlanması amacı ile Cenevre’de yapılan görüşmelerin 46. turu 11 – 12 Arlık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Görüşmelere BM, AB ve AGİT Eş Başkanlıklarında taraf olarak Abhazya Cumhuriyeti, Güney Osetya Cumhuriyeti, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve ABD katıldılar.
 
Cenevre toplantısında Abhazya Cumhuriyeti Heyeti, Dışişleri Bakanı Daur Kove başkanlığında, Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı Temsilcisi Beslan Bartsız, Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Tujba, Abhazya Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Vladimir Arlan, Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı Hukuk Bölüm Başkanı Natela Lomia, ayrıca dışişleri bakanlık danışmanları Lasha Avidzba, Arthur Gagulia ve Madina Shamba’da hazır bulundular.
 
46. tur görüşmelerinde, Gürcistan ve Abhazya, Gürcistan ve Güney Osetya arasındaki sorunların çözümünde karşılıklı güç kullanılmamasının bağlayıcılığının hukuki temellerinin oluşturulması amacı ile hazırlanacak olan ortak bir anlaşma metni üzerinde duruldu.
 
Abhazya tarafı konu ile ilgili olarak taraflara yeni bir sunumda bulundular. Bazı katılımcılar, önerilen belge metninin daha ayrınltılı bir biçimde incelenmesi gerektiğini ve bir sonraki toplantıda değerlendirilmesi önerisinde bulundular. Görüşmelerde Gürcistan’nı haricindeki diğer tüm katılımcılar, Gürcistan – Abhazya ve Gürcistan Güney Osetya sınır bölgelerinde asayiş ortamının sakin ve istikrarlı olduğu konusunda değerlendirmelerde bulundular. Gal bölgesinde olayların önlenmesi amacı ile oluşturulan beşli çalışma mekanizması hakkında Abhazya tarafının çekinceleri varlığını sürdürüyor.
 
Abhazya, Güney Osetya ve Rusya heyetleri, Gürcistan’ın NATO ile askeri işbirliğini geliştirme isteği hakkındaki endişelerini ortaklaşa olarak belirttiler. Özellikle, Gürcistan ile ABD arasında Vaziani’de NATO desteği ile askeri havaalanı inşa edilmesi için yapılan anlaşma hakkındaki görüşlerini belirttiler. ABD ve Gürcistan arasında hızlı bir biçimde artış gösteren askeri etkileşim ivmesinin Güney Kafkasya’da bölgesel istikrarın oluşmasına ciddi bir tehlike oluşturduğunu vurguladılar. Ayrıca, R. Lugara laboratuvarında yapılan çalışmaların bölgede yaratabileceği sorunlar hakkında ki endişelerini belirttiler.
 
İkinci gurup olan İnsani İlişkiler çalışma gurubunda ise, ulaşım özgürlüğü, eğitim, erişim, çevre sorunları ve diğer acil sosyal konular görüşüldü. Cenevre’de sürdürülen, Güney Kafkasya’da Güvenlik ve İstikarın Sağlanması görüşmelerinin 47. Turu 02 – 03 Nisan 2019 Tarihleri arasında yapılacak. 
 
Kaynak: www.abkhazinform.com
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Elburus Kutarba - Havalimanı
Bence Babuşara Dranda Havalimanını bizde hemen açmalıyız.
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.