RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 22 Kasım 2018, Perşembe 17:39:22 tarihnde eklendi. 238 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cenevre Görüşmeleri EşBaşkanları, Suhum’da

ABHAZYA DIŞİŞLERİ BAKANI DAUR KOVE “GÜRCİSTAN’IN NATO’YA KATILMA GİRİŞİMLERİ, GÜNEY KAFKASYA’DA GÜVENLİK VE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA CİDDİ BİR TEHDİT!”
Cenevre Görüşmeleri EşBaşkanları, Suhum’da
22/11/2018. Suhum. 22 Kasım. Abhazya – İnform. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). BM, AGİT ve AB'nin ortaklaşa yürüttüğü Abhazya, Güney Osetya, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve ABD temsilcilerinin katılımıyla BM’in Cenevre'deki merkezinde sürdürülen, Güney Kafkasya’da Güvenlik ve İstikrarın Sağlanması amacı ile yapılan toplantıların 46. turu, 10-11 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek.
Bugün Suhum’da, Abhazya Dışişleri Bakanlığı binasında Uluslararası Cenevre görüşmeleri eş başkanları ile bir toplantı yapıldı.
 
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, diplomatları karşılama konuşmasında, bakanlık olarak isteklerinin açık olarak kendilerine iletileceğini ve Abhazya’nın Abhazya – Gürcistan ilişkilerinin uluslararası etkinliklerde karşılaşmış olduğu konumları hakkında bilgilendirmede bulunacaklarında dılayı olan memnuniyetini belirtti. 
 
Daur Kove “Bizler, Abhazya ve Gürcistan, Gürcistan ve Güney Osetya arasında sorunların çözümü için güç kullanılmaması konusunda anlaşılma imzalanmasını temel amacı aşarak, Cenevre görüşmnelerine katılıyoruz. Bu bağlamda, Gürcistan’ın NATO’ya katılmak amacı ile atmış olduğu adımlardan dolayı endişe duymaktayız. Bakanlık olarak, Gürcistan ve ABD Savunma Bkanalıkları arasında Vaziani askeri hava sahasının inşşasına ilişkin son anlaşmadan dolayı endişeliyiz” dedi.
 
Kasım ayı içerisinde Gürcistan ve ABD arasında yapılan görüşmelerde, Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoira ve ABD Silahlı Kuvvetleri Ulaştırma Komutanlığı Başkanı General Stephen Lyons arasında Vaziani’deki askeri havaalanında NATO himayesinde bir askeri üs kurulması konusunda anlaşma yapılmıştı. 
 
Daur Kove “Gürcistan tarafının yaşama geçirmek istediği bu tür eylemlerin, bölgede ki güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesine hiçbir biçimde katkıda bulunmadığına inanıyoruz ve bu tür adımlar bölgede var olan durumu gerçek anlamda daha da kötüleştirecektir” dedi. Dışişleri Bakanı, Abhazya’nın yapıcı diyalog için her zaman hazır olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Daur Kove, Cenevre Görüşmeleri Eş Başkanlarının, bu veriler hakkındaki düşüncelerini dinlemek istediklerini ve Gürcü tarafı ile de bu tür eylemler hakkında konuşmalarını istedi.   
 
Avrupa Birliği Cenevre Görüşmelerinin eş başkanı Toivo Klaar konuşmasında: “Çok önemli sorular sordunuz. Şimdi toplantımızda bunları görüşme fırsatımız olacak. Ayrıca, genel olarak, Cenevre tartışmalarına yeni bir ivme kazandırmanın yanı sıra, Olayları Önleme ve Müdahale Mekanizması (IPRM) çerçevesinde çalışmanın nasıl sürdürülebileceğikonusundan hep birlikte düşünmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi. 
 
Bilindiği üzere, Gal şehrinde beşli mekanizma (IPRM) çerçevesinde yapılan toplantılar bu yılın Haziran ayında sona ermiştir.
 
Toivo Klaar, “Gerçekten ciddi ve önemli bir tartışma konusu ile karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum” diye vurgulamada bulundu.
 
Taraflar arasında yapılan toplantı, Cenevre görüşmelerine daha fazla dinamik ve verimlilik kazandırmak, somut sonuçlar elde etmek ile ilgiliydi.
 
BM Eşbaşkanı Cihan Sultanoğlu da süreci daha dinamik ve etkili yapma arzusunu yineleyerek. “Gerçekten de, Cenevre sürecini yeni bir dinamizm ve enerji seviyesine getirmek için birlikte çalışmamız gerekiyor. Süreci daha verimli hale getirmek ve daha somut sonuçlar elde etmek için her türlü öneriye açığız ”dedi.
 
AGİT Eşbaşkanı Rudolf Michalka, eş başkanların geçtiğimiz haftalarda Cenevre sürecinin nasıl daha ilerici hale getirileceğine dair yeni fikirler ve düşünceler üzerinde çalıştığını açıkladı.
 
Avrupalı diplomat Rudolf Michalka “Bu konuda başarılı olabileceğimize inanıyorum, ama elbette girişimleriniz ve yardımlarınızı bekliyoruz. Üçümüze gelince, yeni fikirleri tanıtmayı planlıyoruz, ”dedi .
 
Ayrıca, yakında IPRM çerçevesinde toplantıların yeniden başlatılması için umut dile getirdi.
 
Eş-başkanlar IPRM'nin Cenevre sürecinin önemli bir aracı olduğunu düşünüyorlar ve bu konuda Abhaz tarafının pozisyonunu dinlemeye hazırlar.
 
Rudolf Michalka “Ne düşündüğünüzü ve düşüncelerinizi öğrenmek için sizleri dikkatlice dinlemeye hazırız. Ayrıca bir dizi insani meseleyi ele almayı planlıyoruz. Bugün, Aralık ayında yapılacak olan Cenevre görüşmelerinde başarılı bir çalışma için iyi bir zemin hazırlayabileceğimize inanıyorum ”dedi.
 
Daha sonra, toplantı gazeteciler olmadan sürdürüldü. 
 
Abhazya, Gürcistan, Güney Osetya, Rusya Federasyonu ve ABD’nin taraf olarak katıldıkları,  AB, BM ve AGİT’in eş başkanları olarak Cenevre’deki görüşmelere katılıyorlar. Bu, Sohum, Tskhinval ve Tiflis arasında diyalog sağlamak için tek platform olarak bulunuyor. Cenevre görüşmeleri, Rusya Federasyonu ve Fransa devlet başkanlarının, Gürcistan'ın Güney Osetya'ya bir saldırı başlatması ve Rusya'nın birliklerini bölgeye yerleştirmesi için başlattığı Ağustos 2008 olaylarından sonra varılan anlaşmanın temelini oluşturuyor. Daha sonra, Moskova, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanıdı. Ardından Gürcistan, Rusya Federasyonu ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini açıkladı. 
 
Kaynak: www.abkhazinform.com
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.