RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 20:12:16 tarihnde eklendi. 393 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cenevre toplantısı 17-18 şubatta devam edecek

CENEVRE'DE YAPILAN KAFKASYA'NIN GÜVENLİĞİ TOPLANTISI'NIN 4. RAUNDU 17-18 ŞUBAT 2009'DA YAPILACAK
Cenevre toplantısı 17-18 şubatta devam edecek 18/12/2008. AGİT Basın Bürosu "Kafkasya'da yaşanan son savaş üzerine Cenevre'de 18 Aralık günü yapılan toplantıda çalışma grupları bölgenin güvenliğinin sağlanması için geliştirilebilecek olaylar üzerine yoğunlaştılar" açıklamasında bulundu.

AGİT Özel Temsilcisi Heikki TALVİTİE "görüşmeler, olumlu bir atmosferde sürdü. Ktılımcılar, pratik ve teknik konuların görüşülmesi konusunda ortak karara vardılar, bu da insanların bir çok sorunun çözülmesini sağlayacaktır. ortak başkanlık görüşmelerin kalitesinin arttığını düşünüyor. diğer ortak başkanlar BM Özel Temsilcisi Johan VERBEKE ve AB Temsilcisi Pierre MOREL'le birlikte tüm katılımcılar ile görüşerek gelecek toplantının 17-18 Şubat 2009 tarihibnde yapılmasını kararlaştırdık." dedi.

Taraflar, bazı konuların yerlerinde çözülmesine ve önemli konuların detaylı bir biçimde çözülmesi için yeni mekanizmaların oluşturulması konusunda anlaştılar. Toplantının başkanlar kurulu, sorunların çözümü için diğer katılımcılar ile birlikte gelecekteki toplantıda buluşulmasına karar verdiler.

Cenevre görüşmelerinin 2. raundunda taraflar iki adet çalışma grubunun oluşturulmasına karar vermişlerdi. 1. Grup bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması için çalışacak, 2. Grup yerlerini terk edenlerin sorunlarının çözümü için çalışacaktı. Taraflar, bölgede kış gelmeden yardımın ulaştırılması ve sorunların çözümü için yapılacak olan çalışmaların hızlandırıllmasında anlaştılar.

Heikki TALVİTİE "AGİT; Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Gücistan'da görev yapan Polis Gücü'nün aynı zamanda Güney Osetya'da da görev yapması gerektiğini belirtiyor" açıklamasında bulundu.

Cenevre'deki görüşmelere, BM, AB, AGİT Ortak Başkanlığında, Rusya Federasyonu, Abhazya, Güney Osetya, Gürcistan ve ABD Temsilcileri taraf olarak katılıyorlar.

Kaynak: www.regnum.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.