RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 30 Mart 2018, Cuma 08:50:31 tarihnde eklendi. 373 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Abhaz Diasporası’ndan Çağrı

DÜNYA ABHAZ DİASPORASI TEMSİLCİLERİ, MOSKOVA’DA ABHAZYA’NIN BAĞIMSIZLIĞI VE REFAHI İÇİN DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNDULAR!
Dünya Abhaz Diasporası’ndan Çağrı

30/03/2018. Moskova. 28 Mart. Moskova Abhaz Diasporası. Çeviri: Fatih Atan (Atanba – Тванба).Dünya Abhaz Diasporası Temsilcileri, 25 Mart 2018 tarihinde, Moskova Abhaz Diasporası Birliğinin oluşumunun 60. Yıldönümü kutlamalarında, Moskova’da bir araya geldiler. Yapılan toplantı sonucunda, Diaspora olarak Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması, gelişimi, refahı ve mutluluğu için destek olacaklarını belirten bir bildiri yayınladılar.

 

Aşağıda aralarında, Dünya Abhaz - Abazin Birliği Başkanı Musa Ekzekov, Türkiye Abhaz Dernekleri Başkanı Atanur Akhusba, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı BDT Ülkeleri ile Sosyal – Ekonomik İlişkiler Geliştirme Başkanı İnal Ardzınba, Moskova Abhaz Birliği Başkanı Beslan Agrba, Dünya ve Avrupa Serbest Güreş Şampiyonu Denis Tsargush’unda bulunduğu Temsilcilerini ortak bildirisi bulunmaktadır:      

 

“Dünya Abhaz Diasporası Temsilcilerinden Ortak Çağrı:

 

Moskova Abhaz Diasporası oluşumunun 60. yıl dönümü vesilesiyle gerçekleşen kutlamalar sırasında, Abhaz Diasporalarının önde gelen temsilcilerinden Atanur Akhusba, Beslan Agrba, Mussa Ekzekov, Inal Ardzınba, Otar Arshba, Gari Delba, Oleg Bartsits, Ahra Tsveyba ve Denis Tsargush bir araya gelerek; Abhaz Diasporasına ortak çağrıda bulundular.

 

 

Biz, Abhaz Diasporalarının temsilcileri;

 

25 Mart 2018’de Moskova şehrinde gerçekleşen Moskova Abhaz Diasporası’nın 60. yıldönümü etkinliklerinde toplanarak;

 

Abhazya’nın gelişmesine ve refahına katkıda bulunma arzusu ve duygusu ile birleşerek;

 

Anavatanımızın gelişmesi ve yeni olumlu eğilimlerin şekillenmesi için Dünyadaki bütün Abhaz ve Abazinlerin beraberliğinin vazgeçilmez unsuru olduğuna inanmış bulunarak; kendi sorumluluğumuzun ve tüm Abhazya halkı ile bütünlüğümüzün farkında olarak; Dünya’nın dört bir yanında yaşayan kardeşlerimize hitap etmekteyiz.

 

2018 yılı, Apsny’mız için özel ve belirleyici bir yıldır. Abhazya Halkı bu yıl, Bağımsızlık Savaşı’ndaki Zaferi'nin 25. yıldönümünü, stratejik ortağımız Rusya’nın devletimizin bağımsızlığını tanımasının 10. yıldönümünü ve büyük devlet adamı Nestor Lakoba'nın doğumunun 125. yıldönümünü kutlamaktadır. Ve bugün, Moskova'da yapılan ilk Abhaz Diaspora toplantısının üzerinden 60 yıl geçtiği gündür.

 

Yaşadığımız tarihsel an, halkımızın bağımsız kalkınma mücadelesinin bazı sonuçlarını özetlememize ve geleceğe bakmamıza olanak tanıyor.

 

Bugüne kadar geçtiğimiz bağımsızlık süreci içerisinde Abhaz halkı muazzam, sıkı sınamalardan geçti. Tarihin dönüm noktaları, halkımızın kendi bilgeliğini, cesaretini ve sorumluluklarını kanıtladığı dönemlerdir. Geleneklerimize ve değerlerimize bağlılık; toplumumuzu koruyup, binlerce yıllık tarihimizde sürekliliğini sağlamıştır.

 

 Halkımızın, savaş ve barışın okunduğu meydanlara karşılık vermesini sağlayan, dayanışmamızdı. Önümüzdeki yıllarda birlikteliğimizi yeni zaferler adına güçlendirmemiz gerekiyor – bu sefer barışçıl hayatta.

 

 Bugün Abhazya tarihi yol ayrımı ile yüzleşmektedir - yakın gelecekte ortak kaderimizin ne olacağını belirlememiz gerekir. Abhazya'yı başarılı ve müreffeh ülke olarak görmek istiyoruz. 21. yüzyılın ekonomik ve sosyal problemlerinin çözülmesi yeni yaklaşımlarla mümkündür. Günümüzün küresel rekabeti içerisinde, ilerici bilgi ve salahiyetleri olan kişiler önemli rol oynarlar. Bu kişilerle teknolojik, idari ve insan kaynakları bazında verimlilikte artış sergilenir. Bu kişilerin tümü, Anavatan'a karşı sorumludur ve gerekeni yapacaktır. Böylece, halkımız 21. yüzyılın kilit vazifesi olan gelişim paradigmasını ileri taşıma şansını bulacaktır.

 

Gereklilikler ve önemli amaçlar hayatımızı özel anlamla doldurmaktalar. Sorumluluk almak, karmaşık fakat ulaşılabilir hedefleri koymak, düşüncenin ürkekliğine izin vermemek ve her zaman ilerlemek gerekir. Böylece hayalini kurduğumuz Abhazya'yı, dünyanın her yerinden insanların ziyaret etmeye çalıştıkları yeni Abhazya'yı, hepimizin gurur duyacağı ve koruyacağı ülkeyi yaratacağız. Önümüzdeki yıllar halkımızın alacağı zaferlerin devri olmalıdır. Bunu başarmak adına toplumun ortak eylem planını şekillendirmek gereklidir.

 

 Bu bağlamda, ülkemizin 2025 yılına kadar stratejik kalkınma rotasının geliştirilmesi konusunda Anavatanımızda geniş çaplı toplumsal istişareleri tetiklemekteyiz. "Strateji - 2025" ulusal forumlar dizisi halkımızın esans türünden sosyo-ekonomik ve insani sorunları tespit etmeye ve bunların çözümü için en iyi mekanizmalar sunmaya müsaade edecektir. Apsnı’mızın kaderini düşünen herkesi – gazi, sosyal ve politik örgütleri, sendikalar ve yerel dernek temsilcilerini, girişimcileri, bilim adamlarını, devlet organlarında ve medya’da çalışanları, ayhabılarımızı ve aydınlarımızı, tüm Diasporayı, diasporadaki genç liderleri, Abhazya’nın genç liderlerini ve bütün soydaşlarımızı tüm istişare ve tartışmalara katılmaya davet ediyoruz. İsteyen herkes kendisini ifade edebilir, sorunları ortaya koyup bunlara çözüm yolları önerebilir. Abhazya'nın kararlı adım atmasını sağlayacak eylem planına ihtiyacımız var. Ülkenin her tarafında gerçekleşmesi planlanan forumların amacı 'toplumsal güçler tarafından desteklenen eylem programları oluşturmak ve hayata geçirmek' olmalıdır. İlerici ulusal stratejinin geliştirilmesi, uzun vadeli hedeflerinin zamanla gerçekleşmesine yol açacaktır.

 

 

 

Abhaz Diasporaları tarihte hep büyük rol oynadılar ve bugünlerde de Abhazların birleşmesi ve Abhaz kimliğini koruma gibi önemli misyonu yerine getirmekteler. Tarihsel Anavatanımıza olan vazifemizi kabul ederek, Abhazyalıları ve dünyanın dört bir yanındaki yurttaşlarımızı, devletimizin ekonomik ve sosyal gelişimi üzerine ve bunun yanında yoksulluk ve işsizlikle mücadele konusunda düşünmeye ve fikir üretmeye çağırıyoruz.

 

Bir, dik ve hep beraber olacağız. Hep emin bir şekilde ileriye doğru yürüdük, yürümekteyiz, yürümeye devam edeceğiz. Tek takım olarak çaba göstermeliyiz.

 

Her birimiz, savaşta ölenlerin hatırasına, çocuklarımız, ailelerimiz ve devletimizin geleceği uğruna, Apsny'nın kalkınma hedefine ulaşmak için güç, bilgi, yetenek ve deneyim vermeye hazır olmalıyız.

 

 25 Mart 2018 / Moskova

 

Not: Ortak bildirinin açıklama video filmi. https://www.youtube.com/watch?time_continue=548&v=pema28eyxwo

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.