RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 04 Ocak 2018, Perşembe 18:06:43 tarihnde eklendi. 855 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazya’da Takas Krizi

DEVLET BAŞKANI RAUL HADJİMBA’NIN GÜRCÜ TERÖRİST GEORGİ LUKAVA’YI GÜRCİSTAN’A İADE ETMESİ, ABHAZYA’DA SİYASİ KRİZ OLUŞTURDU
Abhazya’da Takas Krizi
04/01/2018. Suhum. 4 Ocak. Abhazya – İnform. Foto. Sputnik - İlona Kvartsiya. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti’nde, geçtiğimiz bir kaç gün içerisinde, ülke içerisinde işlemiş olduğu ciddi terör suçlarından dolayı Yüksek Mahkeme tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Georgi Lukava’nın 25 Aralık 2017 Tarihinde Gürcistan Devleti’ne iade edilmesi tartışması yaşanıyor. 
 
Teröristincezalandırılması ve bu kararın ardından Gürcistan yetkilierine iade edilmesi kararı devlet Başkanı Raul Hadjimba tarafından imzalanan kararname ile gerçekleşti. Kararı protesto edenler, devlet başkanlığı yönetiminden böyle bir karar alınmasının nedenlerinin açıklanmasını istediler, ancak bu hafta içerisinde yetkililerden bir açıklama gelmedi. 
 
Gelişmeler üzerine, “Amtsakhara” «Амцахара» Siyasi Partisi ve bir dizi milletvekili 2 Ocak’Salı günü, açıklama yaparak toplumu 3 Ocak Çarşamba günü, devlet başkanlığı binası önünde toplanma çağrısında bulundu. 3 Ocak akşamı, devlet başkanlığı basın bürosu tarafından, konu hakkında insanların kafalarında daha başka bir çok soru oluşturan bir açıklama yapıldı.    
 
3 Ocak sabahı, “Amtsakhara” «Амцахара» Partisi Siyasi Konseyi’nce düzenlenen genişletilmiş toplantıda, devlet başkanlığı yönetimi tarafından konu hakkında yapılan açıklamayı kınayan bir bildiri yayımlandı. 
 
Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu  ilk milletvekillerinden olan (1991 – 1996 ) Oleg Damenia, Klimentin Djincoliya, Stanislav Lakoba ve David;Pilia tarafından konu hakkında bir bildiri yayımlandı. Açıklamada, Lukava’nın “Açık Nedenlere dayandırılmadan” serbest bırakılmasının “bariz bir gerçek” olarak durduğunu belirten sert bir değerlendirme yapıldı.
 
3 Ocak öğlen saatlerinde, devlet başkanlığı binası önündeki toplantıya, Abhazya - Gürcistan Savaşı Gazileri, Lukava tarafından öldürülenlerin akrabaları ve sivil toplum kuruluşları da geldiler. Emniye yetkilileri, herhangi bir olayın oluşmaması amacıyla güvenlik önlemleri aldılar.
 
Terörist Lukava’nın serbest bırakılmasın protesto eden katılımcılar, devlet başkanının yanlarına gelerek teröristin neden affedildiğini ve serbest bırakıldığını açıklamasını istediler.          
 
Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu konu hakkında toplandı ve olayı araştırmak üzere bir komisyon oluşturdu, komisyon gece yarısına kadar çalıştı, ancak işlemler bitmediği için Cuma günü çalışmanın sonladırılacağı ve bir açıklama yapılacağı belirtildi. Ancak toplumun, devlet başkanlığı tarafından alınan kararı protesto hakkının bulunduğu da belirtildi. 
 
Kaynak: www.abkhazinform.com
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.