RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Aralık 2017, Cuma 11:22:21 tarihnde eklendi. 629 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

42. Tur Cenevre Görüşmeleri

ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA, RUSYA’DAN SAVUNMA ALANINDA YARDIM SAĞLAMA KONUSUNDA HAKLI OLDUKLARINI BELİRTTİLER.
42. Tur Cenevre Görüşmeleri
15/12/2017. Suhum. 14 Aralık. Abhazya – İnform. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Güney Kafkasya’da Güvenlik ve istikrar sağlamak amacı ile, İsviçre’nin Cenevre şehrinde BM, AB ve AGİT eş başkanlığında Abhazya, Gürcistan, Güney Osetya, Rusya Federasyonu ve ABD’nin taraf olduğu görüşmelerin 42. Turu 12 – 13 Aralık 2017 Tarihleri arasında gerçekleşti. Rusya Federasyonu heyetinin başkanlığını Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı – Devlet Sekreteri Grigory B. Karasin yürüttü. 
 
Abhazya ve Rusya Heyetleri, Gürcistan’ın İngiltere Büyükelçiliği tarafından, 1992 – 1993 savaşı sırasında Suhum’da yaşamını yitiren siviller anısına dikilen Klimamock Anıtı’nın yenilenmesi konusunda, Tiflis’in “Abhaz – Oset Kardeşler” ile uzlaşmaya hazır olduklarını belirten konuşmalarına karşı çıktılar. Rusya tarafı,bu tür bir girişimin, işgal altında bulunan şehrin insanlarının anılarını bir kez daha silmek için, değersizleştirmek ve hakaret etmek amacıyla yapılan bir davranış olduğunu vurguladı. Abhazya’nın, savaş sırasında yaşamını yitiren Gürcü askerlerin naaşlarını defnetmesi, akla – beyaz arasındaki zıtlık gibi, uygar bir davranış olarak kendisini gösteriyor.
 
Abhaz, Rus ve Güney Osetya Heyetleri, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Gürcistan’a "Javelin" füze savunma sistemlerinin satışına izin veren kararının bölgeye vereceği zararı vurguladılar. Washington ve Tiflis arasında, 2008 yılından bu yana yapılan bu en büyük askeri anlaşma, aslında Gürcistan’I yeni tehlikeli maceralara doğru itmektedir.
 
Abhazya ve Güney Osetya tarafları, bu bağlamda, Rusya’dan savunma alanında almış oldukları desteğin oldukça haklı ve doğru zamanlı olduğunu belirttiler. Gürcü tarafı, diğer heyetlerin taraflar arasında güç kullanılmaması amacı ile verilen, birbirinden farklı, çeşitli taslak önerilerin görüşülmesini bir kez daha engellemiştir. Bu konunun görüşülmesi çalışmalarının sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. 
 
Gürcistan tarafı hariç olmak üzere, Cenevre görüşmelerinin tüm tarafları, Gürcistan – Abhazya ve Gürcistan – Güney Osetya sınırılarında durumun istikrarlı ve öngörülebilir bir durumda olduğu değerlendirilmesinde bulundular. Varolan, sınır geçiş kontrol noktaları, insan ve ulaşım konularında ve sınır ötesi hareketlenmeleri ile başaçıkmaktadırlar. Bunun sonucu olarak, Abhazya’nın Gürcistan ile olan devlet sınırında bu yıl içerisinde yaşanan olaylarda belirgin bir biçimde azalma olmuştur.
 
Tskhinval temsilcileri, görüşmede XVIII. Yüzyıldan itibaren başlayarak Gürcistan’da uygulanan anti – Oset politikaları ayrıntılı bir biçimde tarihçesini belgelerle anlattılar. Abhazya tarafı, Tiflis’in 2008 yılında imzalanan D. A. Medvedev – N. Sarkozy anlaşmalarının tam olarak uygfulanmasına yönelik Rus adımlarına karşılık ve kendi intikamcı rövanşist özlemlerini eleştiren bir bildirim sundular.
 
Cenevre görüşmelerindeki taraflar, insani sorunların çözümünde ortaya çıkmış olan olumlu eğilimlerin geliştirilmesine hazır olduklarını yinelediler. Geçmiş dönemlerde, taraflar arasında karşılıklı olarak tutsak değişiminde bulundular, bütün bunlar, iyi niyet ve karşılklı politize olmamakdan dolayı gerçekleştirilmiştir. Taraflar arasında, kültürel mirasın korunması ve kayıpların aranması ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldı. 
 
Cenevre’de yapılan görüşmelerin bir sonraki toplantısının Mart 2018’de yapılması planladı. 
 
(Not: bu yazı Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından Cenevre Görüşmeleri ile ilgili olarak verilen bilgi yazısından çevrilmiştir. Abhazyam.com.)                  
 
http://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2988745
 
Kaynak: www.abkhazinform.com
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.