RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 09:44:31 tarihnde eklendi. 422 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saakaşvili'den itiraf

MİHAİL SAAKAŞVİLİ; GÜNEY OSETYA SAVAŞI'NDA İLK SALDIRAN TARAFIN GÜRCİSTAN OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ
Saakaşvili'den itiraf 28/11/2008. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail SAAKAVİLİ; ilk olarak açık bir biçimde Güney Osetya savaşını ilk olarak Gürcistan Ordusu'nun başlattığını itiraf etti. ancak bunun haklı ve olması gereken bir tedbir olduğunu belrtti.

Mihail SAAKAŞVİLİ; Ağustos ayında yaşanan kafkas krizi ile ilgili olarak Gürcistan Parlamentosu tarafından oluşturulan komisyon önünde yapmış olduğu konuşmada "biz, ölmek üzere olan insanlarımızı kurtarmak ve topraklarımızı korumak için bu çözüm kararını aldık, zor bir karardı" açıklamasında bulundu.

İnterfaks haber ajansınını bildirdiğine göre; Rusya Federasyonu Genel Kurmay Başkan Yardımcısı General Anatoliy NOGOVTSIN; Gürcistan Devlet Başkanı'nın açıklamasını Saakaşvili sorumluktan kaçmak istiyor biçiminde yorumlayarak "bu bir paranoya. Şifa olmaz bir durum. Saakaşvili için herhangi bir çıkış durumu yok, onun için hep bu biçimde konuşuyor" açıklamasında bulundu.

08 Ağustos gecesi, Gürcistan Ordusu, Güney Osetya'ya saldırdı, Başşehir Tsinval'in (Tskinval) hemen hemen tamamını ele geçirdiler. Gürcistan askerleri, talana başladılar, yaşlıları, kadınları ve çocukları öldürdüler, insani yardım ekiplerine ateş açtılar, binalarda saklanan sivil insanlara ateş ettiler, bu binaları yaktılar ve tank ateşine tuttular.

Rusya'nın 58. Ordu Birlikleri Gürcistan'ın saldırgınlığını durdurmak ve Güney Osetya halkına yardım etmek için bölgeye geldi ve 12 Ağustos 2008 tarihinde bölgede güvenliği sağlayarak Gürcistan-Güney Osetya Sorunu Bölgesi'nde ateşkes ortamını oluşturdu. Gürcistan'ın bu saldırısı sonucunda yaklaşık olarak bin beşyüz'ün üzerinde sivil insan öldü. 26 Ağustos 2008 tarihinde Rusya Federasyonu, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanıdı.

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.