RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 09:35:06 tarihnde eklendi. 431 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya Başsavcılığının iddiası

RUSYA BAŞSAVCILIĞI; GÜRCİSTAN'IN SALDIRISINDA TÜRKİYE'Lİ "PARALI ASKERLER"İN BULUNDUĞUNU BELİRTTİ
Rusya Başsavcılığının iddiası 24/11/2008. Rusya Federasyonu Anayasa Komitesi Başsavcılığı; Gürcistan'ın ağustos 2008'de Güney Osetya'ya saldırısı sırasında yalnız olmadığını belirterek, saldırı sırasında Gürcistan silahlı kuvvetlerinin yanında diğer ülkelere ait özel, paralı askerlerin bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, SAAKAŞVİLİ'nin ordusu, okyanus aşırı dostları ve ayrıca bazı avrupalı ve BDT ülkelerin yardımı olmadan bu saldırıyı gerçekleştiremezdi denildi.

Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi Başsavcısı Aleksandr BASTRIKİN; Pazartesi günü Sankt Petersburg'ta yapılan "uluslararası toplumsal hakların sorunları" konulu uluslararası konferansta yapmış olduğu "askeri başarı" isimli konuşmada "Gürcistan'ın saldırganlığını araştıran soruşturma savcılığı, savaş sırasında Gürcistan'ın yanında bulunan, Amerika, Çek, Türkiye, Ukrayna ve Çeçen "paralı askerler"e ait belgeler ele geçirdi." dedi.

Aleksandr BASTRİKİN; ayrıca, Rusya'nın barışın sağlanması için başlattığı operasyon sonrasında, Gürcistan'ın Güney Osetya'ya saldırısı sırasında orada bulunan bu grupların kaçarken bıraktıkları belgelerin soruşturma ekipleri tarafından bulunduğunu belirterek "bizler, belgeleri hazırladık, Gürcistan ordusu Güney Osetya'ya saldırı sırasında 17 bin asker, 2 bin yedek asker, 110'dan fazla topçu silahı, 100 tank, 30 snaryad (grad); 70 askeri zırhlı araç, ayrıca hava kuvvetleri sistemi bulunuyordu" açıklamasında bulundu.

Aleksandr BASTRİKİN "ancak, ağustos ayında Kafkasya'da yaşanan olaylar ile ilgili soruşturmanın bitirilmesi daha uzak görünüyor ve en az iki aydan fazla bir süreye gereksinim bulunuyor. Malzemeler sınıflara ayrılıyor, olaylar sonuçlandırılıyor, eksiksiz olarak tamamlanıyor, şimdi, cinayetleri işleyenlerin ve öldürülenlerin hukuksal açıdan incelenmesi için tasnifleme yapılyor" dedi.

Aleksand BASTRİKİN "suçluların bulunması noktasındayız, Ateşli silahların ve askeri güçlerin kullanılmasını engelleyen Cenevre Anlaşmasının ihlal edilmesi, sivil insanların topluca katledilmesi, etnik temizlik amacı ile toplu kıyım, oset halkına "soykırım" uygulanması, barış gücü askerlerinin öldürülmesi. Ve buna "kiralık katiller" ile ilgili statüyü de ekleyebiliriz" dedi.

Rusya ve Güney Osetya Soruşturma Grubu, daha önce saldırı sırasında, sivil insanların öldürüldüğü, "soykrım" uygulandığı ve ayrıca rus barış gücü askerlerinin öldürülmesi ile ilgili olarak araştırma başlatmıştı.

kaynak: www.strana.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.