RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 09:12:01 tarihnde eklendi. 965 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TC Dış İşlerinden cevap

TC. DIŞİŞLERİ BAKANI ALİ BABACAN, CHP MİLLETVEKİLİ TAYFUR SÜNER'İN ABHAZYA SORUSUNU YANITLADI
TC Dış İşlerinden cevap 18/11/2008. CHP Antalya Milletvekili Tayfur SÜNER'in 11.07.2008 tarihinde TBMM başkanlığına, Dışişleri Bakanı Sayın Ali BABACAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği Abhazya konulu soru önergesini daha önce sitemizde yayınlamıştık. Dışişleri Bakanı Sayın Ali BABACAN’ın 04.11.2008 tarihinde soru önergesine verdiği yanıt aşağıdadır.

Antalya Milletvekili Sayin Tayfur Süner'in 7/4092 Esas No'lu Yazılı Soru Onergesi
Bağımsız Devletler Topluğu tarafından, 1996 yılında Abhazya Cumhuriyetine ambargo uygulanmaya başlanmış ve Türkiye, ABD ve AB devletleri de uygulanan ambargoya katılmışlardır. Rusya Federasyonu, Abhazya’ya uygulanan ambargoyu Nisan 2006’da tek taraflı kaldırmıştır. Ancak ülkemiz, ambargoyu hala devam ettirmektedir. Ambargoyla birlikte Trabzon-Sohum arasındaki feribot seferleri kaldırılmıştı. Şu anda da uygulanan ambargo nedeniyle, Türkiye’den direk Abhazya’ya ulaşım yapılamamaktadır. Abhazlar bizim vatandaşlarımızdır. Bu ambargonun bir an önce kaldırılması gereklidir.
SORU 1 : Rusya Federasyonu, Abhazya’ya uyguladığı ambargoyu kaldırmasına rağmen, Türkiye bu ambargoyu neden hala devam ettirmektedir?
SORU 2: Ülkemizden Abhazya’ya direk ulaşım yapılamamaktadır. Ülkemizden Abhazya’ya gidebilmek için, önce Rusya Federasyonu’na giriş yapıp, oradan Abhazya’ya gidilebilmektedir. Trabzon-Sohum arasındaki feribot seferlerini tekrar başlatmayı düşünüyor musunuz?

CEVAP
Türkiye, Gürcistan'ın dostu ve komsusu olması, Abhazya sorununun çözümünde her iki tarafında güvenine sahip olması, Türkiye'de yaşayan Gürcü ve Abhaz kökenli vatandaşlarımızın oluşturduğu özel bağlar nedeniyle, Abhazya sorununa çözüm arayışlarında önemli ve ayrıcalıklı bir konumdadır. Gürcü ve Abhaz yetkililer bu durumu çeşitli vesilelerle teyit etmişlerdir.
Ülkemizin, sorunun çözümü yönünde her türlü desteği göstermeye hazır olduğu hususu taraflara bildirilmiştir. Bu çercevede, Güven Arttırıcı Önlemlerin uygulamaya konması kapsamında, Trabzon-Sohum arasında deniz seferlerinin başlatılması yönündeki önerimiz müteaddit defalar gündeme getirilmiş, ancak bugüne kadar bu hususta bir mesafe alınamamıştır.
Sözkonusu Güven Artırıcı Önlemlerin hayata geçirilmesi ancak tarafların mutabakatı ile mümkün olabilecektir. Türkiye bu konuda her zaman gerekli yardımı sağlamaya hazırdır. Gürcistan ile Rusya arasında 8 Ağustos'ta yaşanan savaş ve Rusya'nın tek taraflı olarak Abhazya'yı bağımsız bir devlet olarak tanıdığı açıklamasi bölgede atılacak adımların daha da dikkatle değerlendirilmesi gereğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, uluslararası alandaki girişim ve süreçleri yakından izliyor ve buna göre uygun hareket tarzını belirlemeye devam ediyoruz.

Ali Babacan

Dışişleri Bakanı

Kaynak: www.kafkasfederasyonu.org


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.