RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 09:05:22 tarihnde eklendi. 477 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vremya Novosti Gzt. haberi

SERGEY ŞAMBA "CENEVRE'YE, BM, AB, AGİT, MOSKOVA, WASHİNGTON, TİFLİS, SUHUM VE TSİNVALİ KATILACAKTIR"
Vremya Novosti Gzt. haberi 17/11/2008. 17 Kasım 2008 tarihli "haber vakti" (vremya novosti) Gazetesinde yazılan habere göre, Kafkasya sorunlarının görüşüleceği Cenevre toplantısının 2. raundu 18-19 Kasım 2008 tarihlerınde yapılacak. toplantının ekim ortalarında yapılan ilk toplantıya göre daha az gergin olacağı tahmin ediliyor.

Gürcistan, Rusya'yı Abhazya ve Güney Osetya'nın toplantılara diğer katılımcılar gibi eşit statüde katılmaları için lobi çalışması yapmakla suçluyor. Gürcistan, Abhazya ve güney osetya'nın ancak resmi görüşmelerin dışında yapılacak olan çalışma gruplarına katılabileceklerini, resmi görüşmelere katılamayacaklarını belirtiyor. Rusya tarafı ise Ağustos'ta Abhazya ve güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması kararından sonra, Abhazya ve Güney Osetya'nın katılımcı olmayacağı toplantılar sonucunda hiç bir problemin çözülemeyeceğini belirtiyor.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey LAVROV; "haber vakti" gazetesine verdiği demeçte "Abhazya ve Güney Osetya, Cenevre görüşmelerine sadece eşit haklarda katılmak durumundadırlar, çünkü görüşmeler, Medvedev ve Sarkozy arasında yapılan ve bölgede istikrarın sağlanması anlaşması koşullarının oluşması için Abhazya ve Güney Osetya'nın eşit haklarda toplantılarda bulunması ile verimli olur." vurgulamasında bulundu.

Sergey LAVROV; "taraflar arasındaki bütün usul tartışmalarının ve katılım ölçülerinin tamamen ortadan kaldırılması gereklidir. 18 Kasım görüşmelerinde bölgenin güvenliği ve göçmenler ile ilgili konular sakin bir biçimde gruplar arasında ki çalışmalara başlanmalıdır. AB, taraflar arasındaki statü oyunlarının çözümüne destek vermek konusunda anlayışın oduğuna inanıyorum" hatırlatmasında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernar KUŞNİER; yapmış olduğu açıklamada, Cenevre buluşmasında, Rusya Askeri Birliklerinin Güney Osetya'nın "ahalgori" bölgesi ve Abhazya'nın "yukarı kodor" bölgesinde bulunmaları ile ilgili konuların öncelikli olacağını belirtti. "Rusya, öncelikli olarak Gürcistan ile olan sorunlarını çözmek durumundadır, Daha çözülmeyen sorunlar ve ahalgori'deki rus askeri birlikleri sorun olarak duruyor" dedi.

AB; Güney Osetya'nın Ahalgori bölgesini Gürcistan toprakları içerisinde olarak görüyor ve orada bulunana rus askeri birliklerinin bölgeyi terketmesini istiyor. Tiflis Yönetimi ayrıca Abhazya'nın "yukarı kodor bölgesi"nde bulunan rus askeri birlikleri'nin de bölgeyi terk etmesini istiyor. Ağustos savaşına kadar bölge Gürcistan'ın denetiminde bulunuyordu.

Görüldüğü üzere, Cenevre görüşmeleri sert tartışmalara yol açacağa benziyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey LAVROV "bölgenin coğrafya yapısının değişimi gibi sert konular bulunuyor. Ahalgori, güney osetya toprağıdır. bunu kimse çürütmeye çalışmasın" diyerek konu ile ilgili olarak Rusya'nın bakışını açıkladı.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey ŞAMBA; toplantı ile ilgili olarak "Cenevre görüşmelerinde sekiz taraf yer alacak, BM, AB, AGİT, Moskova, Tiflis, Washington, Suhum ve Tsinvali" diyerek kendilerinin bu konuda net olduklarını açıkladı.

Kaynak: www.regnum.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.