RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Mayıs 2011, Pazar 19:53:19 tarihnde eklendi. 411 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

18 Kasım'da buluşmak üzere toplatıyı terkettiler

TARAFLAR; 18 KASIM'DA CENEVRE'DE BULUŞMAK ÜZERE TOPLANTIYI TERK ETTİLER
18 Kasım'da buluşmak üzere toplatıyı terkettiler 16/10/2008. Kafkasya'da güvenliğin sağlanması amacı ile Cenevre'de zor bir biçimde başlayan toplantı sona erdi. Toplantının ilk gününde BM, AB ve AGİT temsilclieri, toplantıdaki katılımcıların kimliklerinin belirlenmesi ile uğraşmak zorunda kaldı. İlk çalışmalar,Abhazya ve Güney Osetya'nın konumunu belirlemekle başladı. Bu konuda bir çok kez zıtlaşma yaşandı. Buna karşılık Rusya Heyeti kendisinden emindi: Görüşmeler, genel olarak başladı ve bu olumlu bir sinyal olarak değerlendirildi.

Hiç kimse görüşmelerin kolay bir biçimde başlayacağını düşünmüyordu. Rusya tarafı; sonuçta ilk buluşma, uzun süren görüşmelere neden oldu ancak olumlu başladı biçiminde düşünüyor. Rusya tarafının ısrarlı girişimleri sonucunda Abhazya ve Güney Osetya Temsilcileri Cenevre'ye gelmeyi başardılar.

Görüşmeler başlamada bile önce, gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında, diplomatik olarak kolaylıkla çözülebilecek sorunlar, ulusal mantığın demir engelleri ve ikili korumalar ile kaşılaşıldığı açıklamasında bulunuldu. Ancak kapalı kapılar ardında yaşanan sıcak tartışmalar yine de anlaşılıyordu. Gürcistan tarafı sorulara karşılık olarak yanıt vermeden toplantıyı terk etti, aynı şekilde Abhazya ve Güney Osetya Temsilcileride gazetecilerin sorularını yanıtlamadan hızlı bir biçimde toplantıdan ayrıldılar. Rusya Heyeti araçlarına binerken toplantı ile ilgili olarak soruları kısaca özetlediler: "her şey çok iyi geçti".

Rusya Heyet Başkanı Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy KARASİN "karmaşık ve zor görüşmeler, ancak bizler görüşmeleri sürdüreceğiz" taahhüdünde bulundu.

Bu gerçekten bir başarıdır, bundan bir ay kadar önce hiç kimse böyle bir ortamın gerçekleşebileceğini bile düşünemiyordu: Bütün tarafların, bir masa etrafında ve sakin bir biçimde biribirlerini dinleyeceğini. Ancak, uluslararası topluluk içerisinde ki tartışmalar Medvedev-Sarkozy Planı üzerinde yapılmak istendi ve Cenevre'de Kafkasya Bölgesinde güvenliğin ve istikrarın nasıl sağlanacağının görüşmelerine başlandı.

Gelecekte yapılacak olan toplantının ana konusunun Gürcistan tarafının sorunların çözümünde silahlı güç kullanmıyacağını belirten anlaşmayı imzalaması olacaktır. Bugün için ABD tarafı bile bu konuda hazır durumda bulunuyor. Aynı zamanda diğer önemli bir konuda: Gürcistan'ın diğer ülkeler tarafından silahlandırılmasının engellenmesidir.

AGİT Başkanlığı Özel Temsilcisi Heiykki TALVİTİE "her zaman için ilk başlangıç - bugünkü gibi zor oluyor - görüşmelerin karakteri bu. Özellikle, böyle hassas konuların gerçekleştiği görüşmelerde - önemli konuların görüşülmesi - bunların hepsi görüşüldü. Anlaşılır bir biçimde ifade ediyorum - artık süreç başlamıştır" dedi.

Oturumun başlangıç koşulları aşılamadı, Abhazya ve Güney Osetya'nın oturuma katılmaları bir çok kez engellenmeye çalışıldı. Ancak, Abhazya ve Güney Osetya'nın Rusya tarafından tanındıktan sonra bu ülkelerin ilk uluslararası diplomatik arenaya çıkışlar değildi. Şimdilik bu biçimde olsun, kendi istedikleri statüler biçiminde toplantıya katılmasınlar.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey ŞAMBA "biz bu durumdan memnun değiliz, bizler, diğer ülkeler ile eşit konumda toplantıya girmek isterdik. Gürcistan tarafı istemediği için bugünkü ortam oluştu" hatırlatmasında bulundu.

Görüşmelerin sürdürülebilmesi için bir ay boyunca istişareler sürdürülecektir. Bütün taraflar 18 Kasim'da Cenevre'de buluşmak üzere ayrıldılar.

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.