RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Mayıs 2011, Pazar 15:37:34 tarihnde eklendi. 561 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya parlamanetosu bağımsızlığı tanıdı

RUSYA PARLAMENTER MECLİSİ OY BİRLİĞİ İLE ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA'NIN BAĞIMSIZLIKLARINI KABUL ETTİ
Rusya parlamanetosu bağımsızlığı tanıdı 25/08/2008. Rusya federasyonu Parlamenter Meclisi moskova saati ile 10:00 da yapmış olduğu toplantıda, Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri'nin "bağımsızlıklarının kabulü" çağrısını görüştü.

Rusya Parlamentosu meclis Başkanı Sergey MİRONOV; yapmış olduğu açıluış konuşmasında "Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması için gereken her türlü tarihi ve yasal koşullar bulunmaktadır" vurgulamasında bulundu.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard KOKOYTI; parlamenterlere hitaben yapmış olduğu konuşmada "Bizim Kosova'dan daha fazla uluslararası yasalara göre bağımsızlık hakkı bulunmaktadır., ne zman ben "biz" diyorsam bu bilinmelidir ki Abhazya ve Güney Osetya diyorum." vurgulamasında bulunarak Rusya Federasyonu'nun Gürcistan'ın Güney Osetya'ya yaptığı saldırı karşısında ülkelerini korumaları ve yaşanan "soykırım"dan sonra yardımda bulunmalarına teşekkür etti.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ "bizler 15 yıldır, Gürcistan'a askeri yardımda bulunan ve silah satan ABD ve Avrupa ülkelerinin yönetimlerine, yapmış oduğunuz bu askeri yardımların Gürcistan tarafından Abhazya ve Güney Osetya halklarına karşı kullanılacağını belirttik. Ancak bizlerin bu çağrılarınıa karşılık olarak onlar bizlere karşı "kulaklarını tıkadılar". 15 yıldır Gürcistan'ın saldırıları sırasında 106 tane rus barış gücü askeri öldürüldü. Bizler onların ailelerinden özür diliyoruz. Bu silahlanmanın sonucunda Tsinvali'de yaşananları bütün dünya gördü. Bizler eskiden de olduğu gibi 15 yıldır bağımsız olarak yaşıyoruz. Ve yaşayacağız da. Bu bilinmelidir ki Abhazya ve Güney Osetya halkları Gürcistan ile bir devlet yapısı altında yaşayamazlar." dedi.

Rusya Parlamentosu; toplantı sonucunda hazırlanan "Abhazya ve Güney Osetya'nın Bağımsızlığının Tanınması Belgesi"ni toplantıda bulunan 130 Parlamenterin tamamı tarafından kabul edilmesi ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri MEDVEDEV ve Devlet Yönetimine iletilmesine karar verdi.

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.