RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Mayıs 2011, Pazar 15:36:51 tarihnde eklendi. 665 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneri Civaoğlu makalesi

GÜNERİ CIVAOĞLU'NUN "ANKARA'NIN KRAVATLARI" ADLI MAKALESİ
Güneri Civaoğlu makalesi ANKARA'NIN KRAVATLARI.

GÜNERİ CIVAOĞLU.

Yazımın başlığını açayım...

Televizyon ekranlarında Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili kravatını yiyor...

Boynundaki kravatın önce en alttaki uçlarını avucunda buruşturup ağzına sokuyor. Sonra yavaş, yavaş kravatın yukarı kısımlarını da ağzına tıkıyor. Bu görüntüler TV ekranlarında yayımlandı. (*)

O hareketli görüntülerden bir fotoğraf karesini yansıtıyorum. Dünya ölçeğindeki oyunda gaza gelerek yanlış hamle yapana işte böyle kravat yedirirler. Saakaşvili de o vahim yanlışı  yaptı. Rusya'yla silahlı çatışmayı göze aldı. Bunu yaparken arkasında sandığı ABD'ye güveniyordu.

Ne var ki... Güvendiği dağlara kar yağdı. Rusya'yla karşı karşıya kalıverdi.

Hep Aynı Tiyatro

ABD arkasından itmeseydi, Saakaşvili bu maceraya kalkışır mıydı? Hiç sanmıyorum.

Ama o da ABD tiyatrosunun sahnesinde buluverdi kendisini.

Birinci Körfez Harekatı'na neden olan Kuveyt'in işgali öncesini hatırlayın. Saddam  ABD'nin Bağdat Büyükelçisi ile konuşmuştu. Dış siyaset uzmanlarına göre, ABD Büyükelçisi o görüşmede "Kuveyt'i işgal etmesi halinde ABD müdahalesi ile karşılaşmayacağı" izlenimini vermişti. Sonrası malum...

Saddam o gazla Kuveyt'e girdi. ABD liderliğinde Avrupa ve hatta İslam ülkelerinden oluşan koalisyon kuvvetleri Saddam'a karşıBirinci Körfez Savaşı'nı başlattılar. ABD, Bağdat varoşlarına kadar ilerledi. Saddam'ı yıllarca kalacağı kapana sıkıştırdı.

Petrol politikasına endeksli "Kuzey Irak'a müdahale senaryosunun gerekçesini" ABD, dünyaya "saldırgan Saddam" imajı çizdirerek oluşturmuştu.

Saakaşvili'ye verilen rol ise "Rusya'nın nasırına basarak Putin'in Gürcistan'a saldırısına çanak tutturmak" olabilir. Peki ABD'nin kazancı?

Kafkaslar'a, Avrupa'ya "Putin tehditini" vurgulaya, vurgulaya tüm dünyaya göstermekti.

Sonra... Gürcistan'ı ve büyük olasılıkla Ukrayna'yı Rus tehditine karşı korumak üzere NATO'ya almak, böylece Kafkaslar ve petrol yolunda Rus egemenliğini kırmak. ABD gene petrol endeksli büyük oynuyor. Hatta Karadeniz'i güvenceye almayı hedefliyor. Montreux Anlaşması'nın çetin hükümlerini aşarak donanmasını Karadeniz'e çıkarmak çabasında. Türkiye'ye bastırıyor, zorluyor.

Türkiye'nin önünde bir Saakaşvili örneği önemlidir.

Ankara gaza gelmemeli. Sonunda "kraatını yemek"de var.

(*) Bu görüntüler Habertürk'te yayımlandı. Habertürk Genel yayın yönetmeni Erdoğan Aktaş'a "Gerçek mi, kurgu mu?" diye sordum. "gerçek" olduğunu, "BBC'den aldıklarını" söyledi.

Kaynak: 21/08/2008 Tarihli Millyet Gazetesi. 


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.