RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Mayıs 2011, Pazar 14:39:10 tarihnde eklendi. 573 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kokoyti'den Protestolara teşekkür

EDUARD KOKOYTI "ANKARA VE İSTANBUL'DA GÜRCİSTAN'I PROTESTO EDEN DİASPORAYA TEŞEKKÜR EDERİZ" DEDİ
Kokoyti'den Protestolara teşekkür 18/08/2008. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey LAVROV; Gürcistan Devlet Başkanı Mihail SAAKAŞVİLİ'nin Fransa Devlet Başkanı Nikolay SARKOZİY ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri MEDVEDEV'in Moskova'da hazırladıkları ve imzaladıkları Güney Osetya ile ilgili barış pşlanı hakkında "Rusya ve Faransa Devlet Başkanlarının Moskova'da imzaladıkları barış planı Mihail SAAKAŞVİLİ tarafından değişiklik yapılarak imzalanmıştır." dedi.

Sergey LAVROV "Rusya ve Fransa Devlet Başkanlarının hazırlamış oldukları planın imzalanması için iki devlet başkanı taraflara çağrı yapmıştır. Abhazya ve Güney Osetya Devlet Başkanları Rüsya ve Fransa'nın hazırlamış oldukları planı imzalamışlardır. Rusya bu plan çerçevesi içerisinde Güney Osetya'da ki barışın sürdürülmesi ve vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasını üstlenmektedir, bölge de güvenliği sağlayacak olan tek güç biziz, sorunu çıkartan taraf Gürcistan olmuştur. Barış güçleri'ne saldıran taraf Gürcistan'dır. Barış gücü olarak rus askerleri görev yapacaktır. Güney Osetya Sorunu Bölgesi'nde de tüm Güney Osetya'yı koruyacaktır" açıklamasında bulundu.

Sergey LAVROV "Gürcistan'ın saldırgan tutumuna karışı Güney Osetya halkını ve orada yaşayan rus vatandaşlarını korumak bizim görevimizdir. Gürcistan'ın saldırgan tutumu ile ilgili olarak uluslararası mahkeme için belgeleri hazırlıyoruz" vurgulamasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri MEDVEDEV; Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ ve Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard KOKOYTI'nın Kremlinde hazırlanan planın imzalanması töreninde yapmış olduğu konuşmada "Rusya olarak bizler, eski tarihi dönemlerden beri Kafkasya bölgesinde yaşayan halkların yanında olduk ve şimdi de olacağız. Abhazya ve Güney Osetya halklarının kendi gelecekleri hakkında alacakları kararın uluslararası arenada da yanında olacaktır. Ve onların verecekleri karara saygı duyacaktır." dedi

Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ; anlaşmayı imzalayarak barışa ne kadar önem verdiklerinin altını çizerek "Rusya Devlet Başkanı olarak sizin şahsınızda tüm rusya halkına bizlere vermiş olduğunuz destek için teşekkür ederiz. Abhazya ve Güney Osetya halkları daha öncedende olduğu gibi şimdi ve gelecekte de Gürcistan ile birlikte olmayacaktır" vurgulamasında bulundu.

Sergey BAGAPŞ ve Eduard KOKOYTI; Moskova'da ortak basın toplantısı düzenlediler.

Sergey BAGAPŞ "Gürcistan ile belki barış görüşmeleri için buluşabilme şansı bulunuyordu, ancak Tsinvali'ye yaptıkları bu saldırı ile şanslarını yitirdiler. Onlar ile hiç bir koşulda görüşülemez. Bizlerin sınırında Rus Barış gücü dışında hiç bir askeri gücü istemiyoruz. Gürcistan kendi sınırları içerisinde BM yada AB Güçlerini bulundurabilir, bu bizleri bağlamaz. Abhazya ve Güney Osetya bağımsızlıklarının tanınması için ortak hareket edeceklerdir" dedi.

Eduard KOKOYTI "Gürcistan Yönetiminin, Tsinvali'ye saldırısı sonrasında tüm Kuzey kafkasya'dan gelen kardeşlerimizie ve diasporada bulunarak Gürcistan'ın saldırısını Türkiye'de ankara ve İstanbul'da protesto eden Abhaz, Oset ve Kuzey Kafkasya'lı kardeşlerimize teşekkür ederiz" dedi.

Tsinvali'de yaşayanlar, şehirlerine dönmeye başladılar. Tsinvali'de ilk yardım konusunda sıkıntı çekilmesine rağmen, halk evlerine dönmeye ve tamir edilebilecek yerlerin onarılması çalışmalarına başladılar, insanlar, her koşulda şehirde yaşamın başladığını göstermek istiyorlar. şehir 2. Dünya savaşında Stalingrad şehrinin alman savaş uçakları tarafından bombalanması gibi bir görünüm gesteriyor.

Gürcistan'ın Güney Osetya'ya saldırısı sonucunda çıkan savaş sırasında Rus ordusu Gürcistan'a ait eski sovyet döneminden kalma askeri malzeme, Ukrayna, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, ABD, Romanya ve diğer NATO üyesi ülkelere ait olan tank, uçaksavar, zırhlı asker taşıyıcısı, top, grad, ağır askeri malzeme, land rover jip vb. malzemelerin envanterini çıkartıyor. Gürcistan tarafının ölü ve yaralılarında, siyahi kökenli, ukraynalı ve baltık ülkelerine ait askerlerde bulunuyor.

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.