RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Mayıs 2011, Pazar 10:00:48 tarihnde eklendi. 709 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazlar Türkiye'ye kırgın

İRİNA AGIRBA "ABHAZLAR TÜRKİYE'YE KIRGIN" DEDİ
Abhazlar Türkiye'ye kırgın 09/08/2008. Bahar BAKIR Ankara. Gürcistan ile Güney Osetya arasında çatışmaya dönüşen olayların binden fazla kişinin ölümüne neden olmasında Türkiye'nin de "payı" olduğuna inana Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı İrina AGIRBA, Türkiye'nin askeri açıdan Gürcistan'a destek olması nedeni ile kırgın olduklarını söyledi.

İrina AGIRBA "Gürcistan'ın bu savaştaki emellerini gerçekleştirmesinde Türkiye'de ön ayak olmuş oldu" dedi.

Gürcistan askeri güçlerinin Güney Osetya'nın başkenti Tsinvali'ye girmesi nedeni ile AGIRBA ve beraberindeki 9 parlamento üyesi dün Ankara Atlı Spor Kulübü'nde bir basın toplantısı yaptı.

İrina AGIRBA; bir haftadır Gürcistan-Osetya sınırında çstışmalar yaşandığını kaydederek, sivil halk ve bölgedeki Barış Gücü askerlerinde çok sayıda ölü olduğu haberini aldıklarını belirtti. Abhazya askeri güçlerinin üst düzey alarma geçtiğini ve tüm hazırlıklarını yaptığını söyleyen Agırba, Gürcistan güçlerinin çekilmemesi halinde Osetya'ya gerekli desteği vereceklerini ifade etti. Türkiye'nin Gürcistan'ın saldırısı sonrasında sessiz kalmasına kırıldıklarını ifade eden Agırba, Türkiye'nin Gürcistan'la çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini iddia etti.

İrina AGIRBA; şunları söyledi "Bu konuda suçlu Osetya ve Abhazya değildir. Gürcistan'dır. Türkiye'nin, Gürcistan'da çıkarları var ama tek taraflı olarak askeri açıdan Gürcistan'a verdiği askeri destek kırgınlık yarattı. Türkiye'nin bu desteğini anlamak mümkün değildir. Türkiye ile bizim geçmişten gelen bir bağımız da var. Türkiye'nin vergileri Gürcistan'a gitti. Miyonlarca dolar Türkiye'nin kendi halkına vermesi gerektiği vergiler Gürcistan'a geldi. Gürcistan'ın bu savaştaki emellerini gerçekleştirmesinde Türkiye'de ön ayak olmuş oldu. Bugün öldürülenlerde de bu paralar ile alınan silahlarında payı var."

Dışişlerine çelenk: Uyarmıştık.

Basın açıklamasından sonra Kafkas-Abhazya Dayanışma Derneği (Komite olacak ab.com), Gürcistan'ın Ankara Büyükelçiliğine giderek, elçiliğin önüne "Tiflis Kendini Ateşe Atma" yazılı siyah çelenk bıraktı. Özel tim ve çevik kuvvetlerin yoğun güvenlik önlemleri altında dernek temsilcileri bir kamuoyu duyurusu da yaptı.

Türkiye'nin bu konuya daha duyarlı davranması gerektiğini belirten dernek temsilcileri "ABD, AB, BM, AGİT ve uluslararası kuruluşlar, Gürcistan'ın bu saldırısına ellerini arkadan çırpacaklarına savaşa karşı çıksınlar" uyarısında bulundu.

Bu eylemden sonra Dışişleri Bakanlığı'na da "Uyarmıştık" yazılı siyah çelenk koyarken "Katil Gürcistan" yazılı pankartlar açarak "Türkiye Gerekeni Yapsın" dedi.

Kaynak: 09/08/2008 Tarihli Milliyet Gazetesi


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.