RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Mayıs 2011, Pazar 09:57:04 tarihnde eklendi. 975 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rus Ordusu ile Gürcü Ordusu

RUS ORDUSU İLE GÜRCÜ ORDUSU TSİNVALİ'DE SAVAŞIYORLAR
Rus Ordusu ile Gürcü Ordusu 09/08/2008. İnterfaks haber ajansının billdirdiğine göre Rusya Federasyonu Kara Orduları Kumandan Yardımcısı İgor KONAŞENKOV "ordumuz, şu an için Rus Barış gücü Askerlerinin görev yerlerini almasına, Güney Osetya'da ki Rusya vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasına ve şehirde barış ortamının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. 58.zırhlı tümen birliklerimiz, askerlerimize ateş açan gürcü birliklerinin bulunduğu alanları güçlü saldırılar ile susturmuş durumda bulunmaktadır" dedi.

İGOR KONAŞENKOV "Tsinvali şehrinin önemli bir bölümü 58. zırhlı tümen birliğinin denetimine geçmiştir, şehrin güneyinde bulunan gürcü birliklerinin kendi topraklarına kadar geri çekilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ayrıca operasyonun güvenliğinin sağlanması için Rus ordusuna bağlı "özel birlikler" bölgeye sevkedilmiştir. bizlere karşı saldırı ve ateş açılması durumunda gerekli olan yanıt anında misli olarak verilecektir" açıklamasında bulundu.

08 Ağustos Tarihinde Gürcü Barış gücü Kuvvetlerine bağlı askerlerin birlikte görev yaptıkları Rus Barış Gücü Askerlerine saldırarak 17 Rus askerinin ölmesi ve 75 askerin yaralanmasına sebep olmaları nedni ile Rus Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. 30 askeri savcı sorumluların yakalanması ve sorgulanması için Tsinvali şehrine geldi.

Tsinvali şehrinde Rusya Saati ile 11:00 itibari ile şehirde denetim 58. Zırhlı tümen'in denetiminde Güney Osetya Birliklerinin elinde bulunmaktadır.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard KOKOYTI ve Kuzey Osetya Devlet Başkanı Taymuraz MAMSUROV savaş sırasında sürekli olarak birlik bulundular ve olaylara birlikte müdahale ettiler. Eduard KOKOYTI "gürcü askerleri Tsinvali şehrini yerle bir ettiler, yüzlerce sivil kadın, çocuk yaşlı demeden gürcü askerlerince katledildi. Gürcistan'a destek veren batı ülke liderleri bunun sorumluluğundan kurtulamazlar. 2000'den fazla sivil vatandaşımız gürcü askerleri tarafından canice katledilmiştir" dedi.

Rus ordusuna bağlı savaş uçaklarının Gürcistan'a bağlı askeri havaalanlarını bombaladığı ve hava alanında bulunan gürcü askeri uçaklarının isabet aldığı,  bu olaylar sırasında 3 gürcü askerinin öldüğü ve çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

Güney Osetya'da bulunan ve gürcü ordusu tarafından bombalanan oset köylerinden hala haber alınamıyor ve Gürcistan bu bölgelere ilk yardım kuruluşlarının ulaşmasına olanak tanımıyor. Bu bölgelerde çok sayıda kadın ve çocuğu öldüğü ve yaralandığı belirtiliyor.

Rus Ordusuna bağlı Askeri Uçak Hastanesi, 08 Ağustos akşamı Kuzey Osetya'nın başşehri Vladikafkas'a gelerek Güney Osetya'dan gelen yaralılara yardımcı olmaya başlamıştır.

BM Güvenlik Konseyi'nin konu ile ilgili olarak yapmış olduğu toplantıda Rusya Daimi Temsilcisi Vitali ÇURKİN "bizler, Gürcü Barış gücü Askerlerinin birlikte görev yaptıkları Rus Barış Gücü askerlerine saldırarak öldürmelerinin hesabının verilmesini istiyoruz" dedi.

Dağıstan, Çeçenistan, Kabartay Balkar, Adigey, Karaçay Çerkesk, İnguşetiya ve Abhazya Cumhuriyetlerinden binlerce gönüllü Güney Osetya'ya gitmek için toplanmaya başladılar. Rusya'nın başşehri Moskova'da bulunan Osetya'lı ve Kuzey Kafkasyalı yüzlerce kişi Gürcistan'ın Moskova elçiliğinin önünde Gürcistan'ın Güney Osetya'da "SOYKIRIM" yaptığını belirterek protesto gösterisinde bulundular.

Abhazya ordusu, Gürcistan ile olan sınırda teyakkuz durumunda bekleyerek, her an çıkabilecek olan savaşa karşı hazır olduklarını belirttiler.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ "Gürcistan, Güney Osetya'da ki kardeşlerimize soykırım yaparken bizler sessiz kalamayız. her koşulda onların yanındayız. Rusya, Güney Osetya'da ki oset kardeşlerimizin yanında duracaktır" açıklmasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Mihail SAAKAŞVİLİ; 30 kadar gürcü askerinin olaylar sırasında öldüğünü, 100 bin kişinin üzerinde askere alınacak insanın bulunduğunu belirterek Irak'ta görev yapan 1000 kişilik Gürcü Birliğinin Gürcistan'a gelmesini istedi. Gürcü askerlerinin Gürcistan'a getirilmesine ABD Askeri uçakları yardımcı olacak. bu arada M. SAAKAŞVİLİ'nin Tiflis'te ki çalışma ofisi ve parlamentonun çalışmaları daha gizli bölgelere taşındı.

Rusya, Gürcistan'a yapılan uçak seferlerini iptal etti. Tiflis Havaalanı uçak seferlerine kapatıldı, havaalanının sadece Türkiye ve Ukrayna'dan gelecek olan uçuşlara açık olduğu belirtildi.

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.