RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 14 Mayıs 2011, Cumartesi 12:31:48 tarihnde eklendi. 607 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya savaş uçakları Gürcistan

RUSYA SAVAŞ UÇAKLARI; GÜRCİSTAN'IN GÜNEY OSETYA'YA SALDIRISINI ENGELLEDİ
Rusya savaş uçakları Gürcistan 11/07/2008. Gürcistan Parlamentosu, Rusya hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Gürcistan hava sahasını ihlal etmesini protesto etti.

Rusya dışişleri bakanlığı 10/07/2008 tarihinde yapmış olduğu açıklama da Grücistan silahlı kuvvetlerinin bölgede savaş hazırlığı yaptığını belirterek Rusya savaş uçaklarının yapmış olduğu uçuşlar ile savaşın engellenmesine yardımcı oluyorlar. dedi.

Gürcistan yönetimi bu gelişmelere karşısında Moskova'da bulunan büyükelçisini Tiflise geri çağırdı. Büyükelçi 11 temmuz günü Rusya'yı terk etti. Gürcistan bu gelişmeler karşısında Rusya'yı protesto etti.

Gürcistan silahlı kuvvetleri. Güney Osetya ile olan sınır bölgesinde bulunan askeri güçlerinin sayısını arttırarak, siper kazmaya başladılar. askeri malzemelerini bölgede yoğunlaştırdılar.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün yapmış olduğu açıklamada, "Tiflis ile Suhum arasındaki görüşmelerin başlayabilmesi için Gürcistan'ın yukarı kodor bölgesindeki askeri güçlerini çekmesi gerekmektedir" diyerek "bölgede sakin ortamın oluşabilmesi için taraflar arasında sorunun çözümünde askeri güç kullanılmaması gerektiğini belirten anlaşmaların imzalanması gerekmektedir" vurgulamasında bulundu.

Güney Osetya'nın Rusya Temsilcisi Dimitri MODOEV;son gelişmeleri Vesti haber ajansına değerlendirirken "bundan birkaç gün önce Güney Osetya Devlet Başkanı ile BM Barış Gözlem Grubu ile yapılan görüşmelerde barış işin olumlu sonuçlar artaya çıkarken barış ortamı ipin üzerinde sallanıyordu. Artık, bizler bugün diyebiliriz ki saat 18:00 itibirari ile Gürcistan tarafından Güney Osetya'ya karşı savaş operasyonuna başlayacaklardı diyebiliriz. Rusya savaş uçakları Gürcistan siperleri üzerinde uçtuktan sonra Gürcistan askerleri siperlerini terk ederek kaçmaya başladılar, bu olay sayesinde savaşın başlaması engellenmiş oldu. ABD Dışişleri bakanı Konzolida RICE'ın Gürcistan'ı ziyaretinden sonra yapmış olduğu açıklamalar bölgedeki gerginliği arttırmıştır" dedi

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.