RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 14 Mayıs 2011, Cumartesi 10:57:42 tarihnde eklendi. 533 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bagapş Avrupa Birliği diplomatları

SERGEY BAGAPŞ; 15 AVRUPA BİRLİĞİ ÜYE ÜLKE DİPLOMATLARINI SUHUM'DA AĞIRLADI
Bagapş Avrupa Birliği diplomatları 30/05/2008. Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ; Suhum'da Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler; Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, italya, Latviya, Litvanya, Hollanda, Romanya, İsveç, Slovenya, Almanya, Polonya, Estonya ve Avrupa Komisyonu üye temsilcilerinden oluşan AB Heyeti ile görüşmelerde bulundu.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ ve AB Büyükeliçileri Heyeti arasında yapılan görüşmelere Abhazya Başbakanı Aleksandr ANKVAB, Abhazya Devlet Güvenlik Komisyonu Sekreteri Stanislav LAKOBA  ve Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey ŞAMBA katıldılar.

AB Büyükelçileri; Abhazya Yönetimi'nin bölgedeki sorunlar hakkındaki düşüncelerini ilgi ile dinlediler; Abhazya-Gürcistan arasındaki görüşmelerin yeniden başlaması ile ilgili düşünceler, bölgede barış ortamının sürdürülmesi, bölgenin soyal-ekonomik durumu, insanların sosyal yaşamları hakkında bilgi aldılar.

Avrupa Birliği (AB) üye ülke diplomatları, Taraflar arasında yapılacak olan görüşmelere sıcak katkı yapmak istediklerini belirttiler.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ, AB üye ülke diplomatlarına görüşmelre vermek istedikleri katkıdan dolayı teşekkür ederek, Abhazya tarafının konu hakkındaki düşüncelerini net bir biçimde AB diplomatlarına iletti; Taraflar arasında ki görüşmelerin yeniden diriltilebilmesi için Yukarı Kodor Bölgesi'nin statüsünün eski durumuna gelmesi ve bölgede bulunan Gürcistan Askeri Güçlerinin bölgeyi terk etmesi, ayrıca Gürcistan tarfı, sorunların çözümünde askeri güç çıkarmayacağı ve görüşmeleri barış ortamı içerisinde sürdüreceği konusunda "uluslararası anlaşmalar"ın garantisini vermesi gerektiğini belirtti.

Abhazya; Yukarı Kodor Bölgesi'nde istikrarın sürebilmesi için "Uluslararası Barış Gözlemciler Heyeti'nin ve BDT Barış Gücü Kuvvetlerinin görevlerinin sürdürlmesi gerektiğini belirterek, bölgede görev yapan bu güçlerin istikrarın sürdürülmesine katkı yapacağına inanıyor.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ; AB üyesi ülke diplomatlarına, Abhazya hava sahasını izinsiz olarak ihlal eden bütün uçan cisimlerin düşürüleceğini net bir biçimde iletti. Abhazya'nın düşüncelerinin eskisi gibi olduğunu ve değişmediğini belirtti. Abhazya'nın bölgede barışın sağlanması için görev yapan Rus Barış Gücü Kuvvetler'nin görevinin bir başka güç tarafından değiştirilmesine karşı olduklarını belirterek bu konu hakkında yeni tartışma yaratmanın anlamsız olduğunu vurguladı.

Taraflar arasında ki buluşmada, Abhazya'da ki eğitim ve sağlık koşullarının geliştirilmesi için işbirliği yapma koşulları üzerinde görüşmelerde bulundular.

Abhazya Devlet Başkanlığı Basın Büro Temsilcisi Kristian BJANİYA'nin belirttiğine göre Abhazya devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ; AB üye ülke diplomatlarını ve çalışma gurubunu Abhazya'nın konumu hakkında net olarak bilgilendirdi ve katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür etti.

AB Üye Ülkeler Heyeti Başkanı Fransa Büyükelçisi Eric FRUNYE; toplantı sonrasında gazetecilere vermiş olduğu demeçte, taraflar arasında herhangi bir anlaşma imzalanmadığını belirterek "iki saat gibi kısa bir süre içerisnde konu ile ilgili olarak herhangi bir çözüm bulmak kolay değildir. heyetimizde bulunan bir çok üyemiz Abhazya'ya ilk olarak geliyor, ve bizler Abhazya Devlet Başkanı ve çalışma arkadaşlarının vermiş olduğu bilgileri cidd bir biçimde dinledik" dedi.

Eric FRUNYE "ben ve heyet arkadaşlarım, ikinci buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz ve Abhazya ile Gürcistan arasında ki yakınlaşmaya arabuluculuk yapmaya hazır olduğumuzu belirtiriz" açılkamasında bulundu.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.