RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 14 Mayıs 2011, Cumartesi 10:36:55 tarihnde eklendi. 1098 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abaza 15. Yılını kutluyor

"ABAZA" DEVLET ÇOCUK DANS VE MÜZİK TOPLULUĞU 15. YILINI KUTLUYOR
Abaza 15. Yılını kutluyor 22/05/2008. Abhazya Devlet Dans ve Müzik Gurubu "Abaza" 15. kuruluş yıl dönümünü Suhum Abhazya Devlet Tiyatrosu'nda düzenlenen konser ile kutlandı. Kutlama törenine Abhazya Başbakanı Aleksandr ANKVAB, Başbakan yardımcıları Leonid LAKERBAYA ve Aleksandr CTRAHİÇKİN ile abhazya Kültür Bakanı Nugzar LOGUA'da katıldılar.

Abhazya Kültür Bakanı Nugzar LOGUA; Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ'ın kutlama mesajını okudu, Sergey BAGAPŞ kutlama mesajında; "Abaza" Dans ve Müzik Ekibi, abhazya Kurtuluş savaşının sürdüğü zor bir dönemde yaşama girmiştir, genç dansçılarımız, Abhazya'mızın göz nurları çalışmalarını sürdürüyorlar ve bundan dolayı onların yapmış oldukları çalışmaları en derin içtenliğimle kutluyorum" dedi.

"Abaza" Dans ve Müzik Ekibi, 1994 yılından itibaren Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Türkiye, İsveç gibi ülkelerde katılmış oldukları festival ve yarışmalardan başarılı dereceler alarak Abhazya'nın tanıtımına değerli katkılarda bulunmuştur. Abhazya; "Abaza" Dans ve Müzik Ekibi olmaksızın hiç bir festivale katılmıyor.

Abhazya Devleti Yönetimi; "Abaza" Dans ve Müzik Ekibi'ne teşvik amacı ile 300.000 Ruble destekte bulundu. Ayrıca, Abhazya Devlet Sigorta Kurumu adına başkan Beslan TARBA, Abhazya Çocuk Stüdyosu "İAYRUMA" adına Vahtang VOZBA, "Suhum finans" kurumu adına Marlen GADLİYA, ve "Abaza" Dans ve Müzik Gurubu'nun sponsor gurupları ekip çalışanlarına çeşitli armağanlarda bulundular.

Konser sırasında, Abhaz oyunlarının yanı sıra Kuban, Rus ve Kuzey Kafkas danslarından da sunumlar yapıldı. Dram Tiyatrosu'nun giriş salonunda "Abaza" dans gurubunun 15 yıl içerisinde ki çalışmalarını anlatan fotoğraf sergisi de açıldı.

"Abaza" Dans ve Müzik Gurubu, 1992-1993 yılları arasında yaşanan "Abhazya Kurtuluş Savaşı" sırasında Pitsunda şehrinde yaşayan mültecilerin kadın ve çocukları tarafından yaşama geçirildi. 2003 yılında da "Abaza" Dans ve Müzik Gurubu'na Abhazya Devleti tarafından "Devlet Dans ve Müzik Topluluğu" ünvanı verildi.

"Abaza" Devlet Dans ve Müzik Topluluğu'nun sanat yönetmenliğini Aleksey ARŞBA; Bale Yönetmenliğini Tsiala ÇKADUA yapmaktadır.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.