RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 14 Mayıs 2011, Cumartesi 10:23:14 tarihnde eklendi. 856 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcistan Ankara'da protesto

GÜRCİSTAN, DİASPORA TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN ANKARA'DA PROTESTO EDİLDİ
Gürcistan Ankara'da protesto 22.05/2008. Gürcistan-Abhazya geriliminin artması nedeniyle, bir grup Abhaz asıllı Türk vatandaşı, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yaptı.

Yaklaşık yüz kişilik grup, ellerinde Gürcistan’ı protesto eden dövizlerle, öğle saatlerinde Gürcistan Büyükelçiliği önüne gelerek sloganlar attılar. Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili aleyhinde slogan atan göstericiler, Çevik Kuvvet’in elçilik önünde aldığı güvenlik tedbiri nedeniyle elçiliğe yüz metre kadar yaklaşabildi.
Burada bir açıklama yapan Kafkas Federasyonu Genel Koordinatörü Cumhur Bal, son günlerde Gürcistan yönetiminin Abhazya’ya karşı askeri müdahale tehditlerini artırdığı ve sınıra askeri birlikler sevk ettiğine dikkat çekti.
Abhazya’nın 1992 yılında patlak veren savaşın ardından, 30 Eylül 1993’ten beri fiilen bağımsız bir ülke olduğunu hatırlatan Cumhur Bal, açıklamasına şöyle devam etti:
“Bilinmelidir ki, Gürcistan’ın Abhazya’ya karşı yeni bir silahlı müdahale girişimi, bölgeyi 1992’de olduğundan daha büyük bir savaşa ve ateşe sürükleyecektir. Gürcistan yönetimi, Abhazya’nın tarihi, siyasi ve hukuki haklarını gasp etme sevdasından ve bölgeyi yeniden çatışmaya sürükleyecek maceralardan vazgeçmelidir. Gürcistan yönetimi, Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına saygı göstermeli ve ne pahasına olursa olsun bu bağımsızlığın savunulacağını bilmelidir. Abhazya 5000 yıllık bir kültürün ve 1500 yıllık bir devletin ve 90 yıllık bir cumhuriyetin mirası ve devamıdır. Bu mirası sonuna kadar koruyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Abhazya, ün olduğu gibi bugün de sahipsiz değildir”

Göstericiler, açıklamanın ardından sessizce dağıldılar.

Öte yandan, protesto gösterisinin yapılacağından on gün önce haberdar olan Gürcistan Büyükelçiliği yetkililerinin, Türk makamları nezdinde defalarca girişimde bulunarak, üst düzey güvenlik tedbiri alınmasını talep ettiği öğrenildi.

Kaynak. www.kafkasfederasyonu.org


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Tayfun - Gürcistan protestosu
çok güzel bir eylem umarım gürcistan ders alır
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.