RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 14 Mayıs 2011, Cumartesi 10:15:59 tarihnde eklendi. 623 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcistan İstanbul'da protesto

GÜRCİSTAN'IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO GÖSTERİSİ YAPILDI
Gürcistan İstanbul'da protesto BASIN BÜLTENİ                                                                                

Türkiye’deki Çerkesler Abhazya’ya destek verdi, Gürcistan’a barış çağrısı yaptı...

·Gürcistan Yönetimi’nin Abhazya’ya karşı savaş tehditlerini artırması ve sınıra askeri birlikler sevketmesi üzerine Gürcistan İstanbul Konsolosluğu önünde toplanan “Abhazya’nın Dostları”, Gürcistan’a “savaş kışkırtıcılığı yapma” uyarısında bulundu.

Son günlerde, Gürcistan Yönetimi’nin Abhazya’ya karşı askeri müdahale tehditlerini artırması ve sınıra askeri birlikler sevketmesi bölgede yeniden savaş riski yaratırken, Türkiye’de yaşayan Abhaz, Adige ve diger Çerkes halklarını da tedirgin etti. “Abhazya’nın Dostları” girişimi bugün Gürcistan’ın İstanbul Konsoslosluğu önünde bir basın açıklaması yaparak barış çağrısında bulundu. Saat 11:00’de toplanan kalabalık Gürcistan Yönetimi’den Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasını ve Abhazya ile iyi komşuluk ilişkisi içinde bulunmasını istedi. Yapılan basın açıklamasında, “Gürcistan, 14 Ağustos 1992’de Abhazya’yı işgal amacıyla silahlı müdahalede bulunmuş, Abhazya halkının direnişi ile başlayan ve 1 yılı aşan şiddetli savaşlar sonunda bu işgal girişimi püskürtülmüş, boşa çıkarılmıştır. Bu savaş hem Abhazya hem de Gürcistan halkına büyük acılar yaşatmıştır. Abhazya, bu şavaşın sona erdiği 30 Eylül 1993’den buyana bağımsız bir ülkedir. Ve bu bağımsızlık, Abhazya halkı ile, ona destek veren kardeş Kuzey Kafkasya halkları ve diyasporada yaşayan milyonlarca Abhaz, Adige ve diğer Çerkes halkları tarafından korunmakta ve savunulmaktadır.” denildi.

Gürcistan’ın Abhazya’ya karşı yeni bir silahlı müdahale girişiminin, bölgeyi, 1992’de olduğundan daha büyük bir savaşa ve ateşe sürükleyeceyine dikkat çekilen açıklamada, ”Gürcistan Yönetimi, Abhazya’nın tarihi, siyasi ve hukuki haklarını gaspetme sevdasından ve bölgeyi yeniden çatışmaya sürükleyecek maceralardan vazgeçmelidir. Gürcistan Yönetimi, Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığın saygı göstermeli ve ne pahasına olursa olsun bu bağımsızlığın savunulacağını bilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

İstanbul ve çevre illerdeki Kafkas dernekleri ve sivil inisyatif gruplarının yöneticileri ile birlikte 200 kadar katılımcının Abhazya bayrakları açarak, pankart ve dövizlerle ve sloganlarla eşlik ettiği basın açıklamasında, Abhazya’nın 5.000 yıllık bir kültürün, 1.500 yıllık bir devletin ve 90 yıllık bir cumhuriyetin mirası ve devamı olduğu vurgulandı ve şöyle denildi:

“Bu mirası sonuna kadar koruyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.  Abhazya, dün olduğu gibi bugün de sahipsiz değildir. Tarih boyunca savaşlara, soykırımlara ve sürgünlere sahne olan Kuzey Kafkasya artık barış ve istikrar bölgesi olmalıdır. Gürcistan Yönetimi savaş kışkırtıcılığı yapmak yerine, gücünü ve kaynaklarını halkının refahı ve gelişimi için kullanmalıdır.  Unutulmamalıdır ki, 1992’de Abhazya’ya savaş açan Gürcistan’ın siyasi ve askeri liderleri, yanlış politikalarının Gürcistan halkına ödettiği ağır bedeller yüzünden tasfiye edilmiştir. Gürcistan halkının barış ve refah istediğine, Abhazya halkı ve devleti ile dost, komşu iki ülke olarak yan yana yaşamak arzusunda olduğuna inanıyoruz. Bu inanaçla bugünkü Gürcistan Yönetimi’ne sesleniyoruz: Tarihten ders al, yüzünü savaşa değil barışa çevir. “

Kaynak: fotoğraf www.kafkasfederasyonu.org dan alınmıştır. yazı metni abhazyanın dostları gurubu basın bülteni olarak tarafımıza gönderilmiştir.


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.