RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 30 Kasım 2012, Cuma 12:55:09 tarihnde eklendi. 898 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhaz – Çerkes İlişkileri

ABHAZYA DEVLET BAŞKANI ALEKSANDR ANKVAB “ABHAZ VE ÇERKESLER ARASINDA HİÇBİR SORUN YOKTU VE OLMAYACAK”
Abhaz – Çerkes İlişkileri 30/11/2012. Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, 28 – 29 Kasım 2012 Tarihleri arasında Suhum’da düzenlenen “Batı Kafkasya: Geçmiş ve Gelecek Arasında” adlı iki günlük çalışma toplantısında yaptığı konuşmada “Abhaz ve Çerkesler arasında hiçbir sorun yoktu ve olmayacak ve Abhazya’nın Çerkes dünyası ile olan ilişkilerinde desteğe gereksinim olmadığına inanıyorum” dedi.


Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab “Batı Kafkasya’da genel anlamda çok ağır bir öykü bulunuyor. Yakın tarih içerisinde Gürcü saldırısına karşı verilen savaşta kanla vurulan bir mühür bulunuyor. Ve Abhazlar ile Çerkesler arasında bir sorun bulunmuyor. Bir şey var: Çerkesler ile nerede yaşıyorlarsa aramızda kardeşçe ilişkiler dışında başka bir şeyimiz bulunmuyor. Bu değişmez bir konumdur ve Abhaz tarafınca da değişime uğramayacaktır. Denetçiler bu alanda ücretli ya da ücretsiz istedikleri kadar alay edebilirler” dedi.


Aleksandr Ankvab “Geçmiş dönemde yaşanan tarih üzerinden döşenen taşlar bizlerin ileriye gitmesi için yük oluşturmamalıdır. Bizim Rusya ile olan ilişkilerimiz Batı Kafkasya’da yaşanan savaş sonuçlarına dayalı değildir. Bizler, bu konunun – tarihçiler ve araştırmacılar tarafından incelenmesini belirttik. Ancak benim için yani siyasi yönetim olarak – bu konu, siyasi çalışmalarımda kullanacağım bir konu değildir. Bu sayfa geçildi. Biz geçmişteki kötülükle yaşamıyoruz. Bizler bugünkü gerçeklerle yaşıyoruz” dedi.


28- 29 Kasım 2012 Tarihleri arasında Suhum’da gerçekleştirilen bilimsel seminere Abhazya ve Rusya Federasyonu’ndan bilim adamlarından başka Abhazya Cumhuriyeti Başbakan 1. Yardımcısı İndira Vardaniya, Abhazya Devlet Güvenlik Komitesi Sekreteri Stanislav Lakoba, Dışişleri Bakanı Vyacheslav Chirikba’da katıldılar.


Kaynak: www.apsnypress.info             


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.