RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 21:42:01 tarihnde eklendi. 412 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bm Genel Sekreteri barış gücünün

PAN Gİ MUN; BMGK'DEN BARIŞ GÜCÜ GÖREV SÜRESİNİN 15 EKİM 2008'E KADAR UZATILMASINI İSTEDİ
Bm Genel Sekreteri barış gücünün 08/04/2008. BM. Genel Sekreteriliğinin Washington'da ki temsilciliğinden bildirildiğine göre BM Genel Sekreteri Pan Gi MUN, BM Güvenlik Konseyi'ne Abhazya-Gürcistan sorunlu bölgesinde görev yapan BM Barış Gücü Kuvvetlerinin görev süresinin 6 ay süre ile uzatılması tavsiyesinde bulundu.

Pan Gi MUN; Gürcistan'ın Zugdidi bölgesinde bulunan bölgedeki ateşkes anlaşmasını kontrol eden BM Gözlemci gurubu, BDT Barış Gücü Komutanlığı ve Gürcistan içişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden memnun olduğunu belirterek, Abhazya ve Gürcistan tarafları arasında yapılacak olan güvenlik sorunlarının görüşüleceği diyalog çalışmalarına başlamaları temennilerini dile getirdi.

Pan Gi MUN "geçen üç aylık süre içerisinde iki taraf arasında ateşkes ihlalaleri yaşanmıştır, bundan dolayıdır ki önümüzdeki dönemde de bölgenin güvenliği ve istikrarının sağlanmasında BM Gözlem Gürübü ve BDT Bsrış Gücü Kuvvetlerinin görevlerini sürdürmesinde yarar vardır" açıkllamasında bulundu.

Pan Gi MUN "kabul etmek gerekir ki, geçtiğimizyıla oranla bölge de açık bir biçimde iyileşme görülmektedir, taraflar arasında ki bölgede oluşturulan askerden arındırılmış bölgenin güvenliğinin sağlamlaştırılması, yasal kuralların yerine getirilmesinde sıkı denetim sağlanması, bugünkü huzur ortamının doğmasına neden olmuştur" hatırlatmasında bulundu.

Pan Gi MUN "iki tarafın da yukarı kodor bölgesinde oluşan tehlikeli ortamın ortadan kaldırılması ve bölgede bulunan silahlı güçlerin temizlenmesine katkı sağlamaları ile istikrar oluşabilir" vurgulamasını yaptı.

Pan Gi MUN; bölgede bulunan ulaslararası kuruluş çalışmaları ile ilgili olarak "BM Güvenlik Konseyinin almış olduğu kararlar ve yavsiyelere, sorunlu bölgede uyulup uyulmadığının kontrolünün ve gözetiminin yapılamsı gereklidir" hatırlatmasında bulunarak "BM Genel Sekreterinin Gürcistan Dostları Gurubu'nun 2007 yılı baharında oluşturmuş oldukları toplantı ve bir kez daha 18-19 Şubat 2008 tarihinde Cenevre'de yapılan atılımlar sonucunda üzülerek belirtmek isterim ki şimdiye kadar bu konular ile ilgili olarak hiç bir grlişme yaşanmamıştır." dedi.

Pan Gi MUN "Abhazya-Gürcistan arasında yapılan görüşmelerin sürdürülmesinde şüphe yoktur ki, bölgede oluşan güven ortamının ve kısmi de olsa görüşmeleri sürdürülmesi çok önemli bir adımdır. Bunun oluşmasında bölgede uzun yıllardır görev yapan Barış Gücü Kuvvetlerinin önemli bir katkısı olmuştur" hatırlatmasında bulundu.

BM Genel Sekreteri; BM Barış Gücü Kuvvetlerinin, barış gücü görevlerini yapmış olduğu süreler içerisinde zor dönemlerden geçtiğini belirterek "taraflar rarasındaki diyaloğun sürdürülmesinde ve bölgede barış ortamının yaratılmasında BM Barış Gücü Kuveetleri çok önemli rol üstlenmektedir" vurgulamasında bulundu.

BM Genel Sekreteri Pan Gi MUN; BM. Gürcisten Özel Temsilcisi John ARNO ve BM Barış Gücü Çalışanlarına bölgede yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkürlerini belirterek "ben, BM Genel Sekreterinin Gürcistan Dostları Gurubu üyelerinin barış sürecinin sağlanması için yapmış oldukları çalışmalara, bölgede barışın sağlanması için destek veren birçok uluslararası devlet ve kuruluşa da vermiş oldukları destek dolayısı ile teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.