RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 20:00:09 tarihnde eklendi. 689 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nugzar Aşuba

NUGZAR AŞUBA "GÜRCİSTAN İLE ARAMIZDA KAN DAVASI VAR, BU DAVA YÜZYILLARCA SÜRECEKTİR" DEDİ
Nugzar Aşuba 24/03/2008. Abhazya Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Nugzar AŞUBA; 24/03/2008 tarihinde Moskova'da düzenlemiş olduğu basın konferansında "bizler, Gürcistan ile tek bir devlet yapısı içerisinde bir kez yaşadık, bunun ikinci kez daha yaşanmasını istemiyoruz" açıklamasını yaptı.

Nugzar AŞUBA; REGNUM Haber Ajansı Muhabirinin "Gürcistan siyasetçileri, Abhazya, Güney Osetya ve Gürcistan arasında bir "konfederasyon" oluşturularak yeni ibir yapılanmaya gidilebilir" çağrıları hakkında ki düşüncelerini sorması üzerine "eğer Gürcistan, demokratik bir devlet yapılanması istiyor ise onları tebrik ederim. Ancak bu yapılanmanın Abhazya ile ilişkilendirilmesini kurmak mı gerekir? Bizler, sadece Sovyetler Birliği (SSCB) döneminde Stalin ve Beria ikilisinin zorlamsı ile Gürcistan içerisinde yer aldık. SSCB'nin bitiminden sonra Abhazya'nın Gürcistan'a katılma gibi bir düşüncesi bulunmadı" yanıtını verdi.

Nugzar AŞUBA "Siz Avrupa'lılar, düşmanlarınızı bağışlayabilirsiniz, biz "kafkas hakları" sıcakkanlı toplumlarız, ve iki taraf arasında çok kan döküldü, bir çok kan davamız bulunuyor, 1000'in üzerinde Abhaz Delikanlısı öldürüldü. Bundan dolayı,üzülerek belirtmek isterim ki öümüzde ki yüz yıl içerisinde var olan düşmanlığımız süreektir" dedi.

Nugzar AŞUBA "Eğer Gürcistan Abhazya'nın bağımsızlığını tanır ise, Gürcistan ve Abhazya taraflari arasında olumlu bir gelişme doğabilir. Bizlerin gürcistan ile tek bir ülke içerisinde yaşayabilmemiz mümkün değildir. bizler, bunu bir kez denedik ve artk daha fazla birlikte yaşamak istemiyoruz" vurgulamasını yaptı.

Nugzar AŞUBA; REGNUM haber ajansı muhabirinin Rusya Federasyonu DUMA Meclisinin 21/Mart/2008 tarihinde "Rusya Devlet başkanlığı ve Yönetimine Abhazya, Güney osetya ve Pridnestroviya'nın bağımsızlıklarının tanınması" çağrısı ile ilgili olarak sormuş olduğu soruya verdiği yanıtta "Bizler, bu kararın alınmasını olumlu olarak görüyoruz. Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması için bu karar bir adımdır. Rus parlamenterlerinin Rusya yönetimine yapmış oldukları bu ülkemizin bağımsızlığının tanınması çağrısının Rusya yönetimi tarafından kabul edilmesi bizlerin bağımsızlık haklarımızın kabul edilmesi için tek bir neden olamaz." diyerek "Yapılan bu çağrı, bağımsızlığımızın hemen kabul edilmesi için önemli bir delildir" diyerek konunun önemli olduğunun altını çizdi.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.