RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 14:45:50 tarihnde eklendi. 481 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güney Osetya Parlamentosu

GÜNEY OSETYA PARLAMENTOSU; DÜNYA ÜLKELERİNE BAĞIMSIZLIKLARININ TANINMASI İÇİN BAŞVURU'DA BULUNDU
Güney Osetya Parlamentosu 05/03/2008.Güney Osetya Parlamentosu, Başvuruda, ülkelerinin uluslararası bağımsızlık haklarına sahip olan tüm ülkeler gibi haklarının olduğunu, bunun tarih ve hukuk prensipleri ile de kanıtlandığını belirterek Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'ne, Rusya Devlet Başkanlığı'na, Rusya parlamentosu başkanlığı'na, Bağımsız Devletler topluluğu (BDT) Paralamento ve Hükümetleri'ne ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine bağımsızlıklarının tanınması başvurusunda bulundu.

Başvuru belgesinde "17 yıldır bağımsız olarak yaşayan Güney Osetya, BM ve dünya ülkeleri tarafından tanınmamasından dolayı üzüntü duymaktadır."denilmektedir.

Başvuru Belgesinde, tanınmayan bir ülke" bütün tanınmış ülkelerin haklarını yerine getiriyor, devlet yapılanmasını oluşturuyor, insanların yaşamında bütün demokratik kriterleri yerine getiriyor, insanlarının yasal ve sosyal düzenini kuruyor. Güney Osetya, Demokrasi Enstitüleri ve Uluslararası Kuruluşların, Özgür Basın Kuruluşlarının denetimlerinden geçerek gerçek bir Bağımsız Devlet olduğunu kanıtlıyor" dendi.

Başvuru Belgesinde "Kosova Olayının çözülmesinden sonra ülkelerin bağımsızlık haklarının düzenlenmesi için yeni bir döneme girilmiştir, dünyanın çeşitli bölgelerinde ki sorunların çözümleri için ülkelerin toprak bütünlükleri ve ulusların kaderlerini tayin hakkı ile ilgili olarak yeni düşünceler ortaya çıkmaktadır. Bölgelerde ki sorunların çözümü uluslararası demokrasi kuralları içerisinde ve barış içerisinde çözülmesi gerekir" denildi.

Osetya Yönetimi, uluslarının haklarını  ve toprak bütünlüklerinin varlığını koruduklarını belirterek "Güney Osetya Toprakları yasal ve bağımsızdır, Gürcistan toprakları içerisinde bulunmamaktadır" vurgulaması yapıldı.

Abhazya Parlamentosu'nun da Bağımsızlık Haklarının tanınması için hafta sonuna doğru Rusya, BM, BDT Ülkeleri ve AB ülkelerine başvuruda bulunması beklenmektedir.

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.