RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 14:00:50 tarihnde eklendi. 603 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sergey Bagapş; Kosova sonrasında

SERGEY BAGAPŞ "KOSOVA SONRASINDA GÖRÜŞMELERDE YENİ DÜZENLEMELERE GİDİLECEKTİR" DEDİ
Sergey Bagapş; Kosova sonrasında 18/02/2008. Abhazya Devlet Başkanlığı basın Sözcüsü Kristian BJANİYA'nın apsnypress haber ajansına vermiş olduğu bilgiye göre Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ, Moskova'ya yapmış olduğu çalışma ziyareti sırasında yapmış olduğu konuşmada "Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ABD ve bazı Avrupa ülkeleri tarafından tanınması, açık bir biçimde ikili standart politika oluşturur" dedi.

Sergey BAGAPŞ; bazı ülkelerin kararalarında düzeltme yaptıklarını belirterek "Avrupalı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar, demokrasi doğruları ve ilkelerine karşılık Kosova ile ilgili olarak gözlerini kapatıyorlar." "Neden? Dünya devletleri Kosova'da yaşayan etnik azınlıkların karşılaşmış oldukları baskılara karşı duyarlı olmuyorlar, Kosova yöneticileri ülkelerinde ki göçmenlerin sorunlarının çözümüne pratik olarak hazır değiller, Kosova'da yaşayan azınlıkların durumları oldukça zor. Kosova'da yaşayan "mısır kökenliler", "çingeneler", "aşkallar", "sırplar" korunmak için uluslararası normlara göre göre çözüme hazır durumda değillerdir" belirlemesinde bulundu.

Sergey BAGAPŞ "Abhazya'nın statüsü, Kosova Problemi'ne göre oldukça mükemmel durumdadır. Bizim egemenliğimiz 1931 yılında Stalin rejimi ile ihlal edildi ve bu tarihten günümüze kadar Abhazya, Gürcistan'dan bağımsızlığını almak için savaşını sürdürüyor. Abhazya Cumhuriyeti'nin tarihi, hukuki ve moral değerleri ile uluslararası toplum tarafından bağımsız olarak tanınması çok açık bir durumdur" açıklamasını yaptı.

Sergey BAGAPŞ "Abhazya Devleti, Gürcistan ile yapmış olduğu savaştan sonra "de-fakto" Bağımsız Abhazya Devleti olarak demokrasi, hukuk ve normal devlet yapısı koşullarını sürdürmüş olduğunu uluslararası heyetler, çok sayıda uluslararası enstitü ve kuruluş karşısında ispatlamıştır" diyerek "Bizler daha önce söyledik, şimdi de yinelemek istiyoruz. Abhazya Devletinin Bağımsızlığının Tanınması mücadelesinin Kosova problemi ile hiç bir bağlantısı yoktur." açılamasını yaptı.

Sergey BAGAPŞ "Kosova sorununda yaşananlar sonucunda Abhazya ve Gürcistan ile yapılan görüşmelerde belirli düzenlemelere gidilecektir" saptamasında bulundu.

Abhazya Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Kristian BJANİYA'nın aktardığına göre Sergey BAGAPŞ "bizler, karşılıklı olarak yapılan görüşmelerde sorunların çözümünün daha sert koşullarda olacağını ve ülke olarak bağımsızlığımızı kazanacağımıza daha fazla moral değerleri ile elde edeceğimize inanıyoruz. Kosova'yı birileri bağımsızlık için teşvik etti ise bizlere de yardımcı olmuşlardır. Şimdi, onların Abhazya'nın Gürcistan ile birleşmesi için ellerinde hiç bir delil kalmamıştır. Bu olmayacaktır" dedi.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.