RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 13:18:33 tarihnde eklendi. 400 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lavrov, Bagapş ve Kokoyti görüştü

SERGEY LAVROV, SERGEY BAGAPŞ VE EDUARD KOKOYTI GELİŞMELERİ GÖRÜŞMEK ÜZERE MOSKOVA'DA BULUŞTULAR
Lavrov, Bagapş ve Kokoyti görüştü 15/02/2008. Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosundan bildirildiğine göre 15 Şubat 2008 Tarihinde Rusya Dışişleri Bakanlığında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey LAVROV, Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ ve Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard KOKOYTI arasında toplantı yapıldı.

Toplantıda, taraflar arasında Kosova'nın bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan etmesi ve bunun sonucunda bölgede bulunan ülkeler arasında da tanınma istemlerinin bulunulabileceği hakkında, Abhazya-Gürcistan ve Güney Osetya-Gürcistan sorunlarında var olan görüşmelerin son durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Taraflar, Kosova'nın Bağımsızlığının ilan edilmesinden sonra bir sürü olumsuz konuyu yanında sürükleyebileceği düşüncelerini belirttiler. Böyle bir adımın atılmasının uluslararası devlet etiği ve hukuk düzeninin ortadan kalkmasına yol açacağı, uluslararası hukuk prensiplerinin ve tanınma normlarının yeniden gözden geçirilmesine yol açacağını vurguladılar.

Kosova'nın tanınması ve bağımsızlığının ilan edilmesi sonucunda mutlaka Abhazya ve Güney Osetya'nın statülerinin koşulsuz olarak yeniden gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Rusya tarafı olarak sorunların çözümünde askeri yöntemlerin kullanılmaması gerktiği ve var olan formatlar içerisinde Abhazya-Gürcistan ve Güney Osetya-Gürcistan görüşmelerinin barış içerisinde çözülmesinden yana olduğumuzu belirtiriz. denildi.

Taraflar, Abhazya-Gürcistan sorunlarını görüşmek üzere 18-19 Şubat 2008 tarihinde İsviçre'nin Cenevre Şehrinde BM Genel Sekreterinin Gürcistan Dostları gurubu tarafından düzenlenecek olan toplantıda karşılaşılacak olan konular hakkında görüşmelerde bulundular.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ "bizler, Abhazya tarafı olarak BM ile yapılacak olan barış görüşmelerinde işbirliğinde bulunmaya hazırız" dedi.

Eduard KOKOYTI; Güney Osetya'da gerçekleştirilen yasal düzen ve çıkartmış oldukları kanunlar hakkında bilgi verdi.

Sergey LAVROV; Güney Osetya'nın yapmış oldukları çalışmalara destek verdiklerinin altını çizerek "Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard KOKOYTI, 23 Ocak 2008 Tarihinde yapımş olduğu basın toplantısında belirttiği barış önerilerini destekliyoruz. Bu önerilerin barış görüşmelerinin ilerlemesinde önemli bir yol göstericisi olacaktır" dedi.

Sergey BAGAPŞ, Eduard KOKOYTI ve Sergey LAVROV, Abhazya-Gürcistan ve Güney Osetya-Gürcistan sorunlarındaki görüşmelerin yeniden başlatılması ve uluslararası tanınma normları içerisinde çözülmesi gerektiği konusunu bir kez daha vurguladılar.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.