RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 13:16:47 tarihnde eklendi. 527 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Putin; çifte standart uygulanıyor

VLADİMİR PUTİN "ÇÖZÜMÜ AYNI OLAN SORUNLAR İÇİN ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR" DEDİ
Putin; çifte standart uygulanıyor 14/02/2008. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir PUTİN. Devlet başkanı olarak son kez düzenlemiş olduğu basın konferansında 1364 yerli-yabancı basın mensubunun karşısında 100 farklı soruya 4 saat 41 dakika içerisinde yanıt verdi. Kendisi açısından bir dünya rekoru olan basın konferansı Rusya  Televizyonlarından canlı olarak yayınlandı. Fransız bayan gazetecinin Kosova ile ilgili olarak sormuş olduğu soru ve V. PUTİN tarafından verilen yanıt aşağıdadır.

Soru: Kosova'nın yakında bağımsızlığını ilan edeceğini biliyoruz. Rusya'nın BM Güvenlik Konseyinde ki tepkisi ne olacaktır? Karşı oy kullanacakmısınız?

Vladimir PUTİN : Kosova ilgili sorunuza gelince: Rusya'nın tepkisi ne olacak? Bu sorun ile ilgili düşüncelerimizi daha önceden belirtmiştik. Bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum. Bizim görüşümüz, Kosova'nın tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmesinin desteklenmesini moral ve hukuk açısından doğru olarak görmüyoruz. Başlıca uluslararası hukuk ilkeleri, ülkelerin toprak bütünlüğünün korunmasını sağlıyor. BM Güvenlik Konseyinin 1244 sayılı kararında Sırbistan'ın toprak bütünlüğü belirtiliyor ve bu karara bütün BM üyelerinin uyması gerekiyor.

Bu konuda konuşmak ve kimseyi üzmek istemiyorum. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti 40 yıldır bilfiil bağımsız olarak varlığını sürdürüyor. Neden siz onu tanımıyorsunuz? Dünyanın değişik bölgelerinde aynı olması gereken sorunların çözümü için ikili standart uygulanıyor. Bu sizler için utanlacak bir durum değilmi dir. Avrupalılar?

İşte, bizde Abhazya, Güney Osetya, Pridnestroviya Bağımsız Devletler olarak varlıklarını sürdürüyorlar.

Bize her zaman soruyorlar: Kosova özel bir durum diye. Orada, hiç bir "özel durum" yok, hepsi yalan. Ve, her şeyi çok iyi biliyorlar. Hepsi aynı: Etnik sorunlar, karşılıklı yapılan cinayetler, bütünü ile de-fakto bağımsızlık. Sorunların çözümü ortak prensipler içerisinde çalışarak gerçekleştirilebilir. bizler bu durumu çıkmaza sokmak istemiyoruz. Ortaklarımıza, benzer kurallar içerisinde hareket etmelerini öneriyoruz. Neden ayrımcılığı teşvik ediyorsunuz? İspanya'da insanlar bir devlet yapısı içerisinde yaşamak istemiyorlar. O insanları da destekleyiniz! İngiltere, 400 yıldır Kuzey İrlanda'yı kendi topraklarında tutmak için mücadele ediyor. Ve ne için? Neden desteklemiyorsunuz?

Tek bir prensip olması gerekir. Eğer, bizler bazı ülkelerin siyasi istemlerine göre hareket edecek olur isek uluslararası hukuk kurallarını ve sistemi bozmuş olacağız. Küçük ülkeler bile kendi güvenliklerini sağlamak için silahlanmaya doğru itiliyorlar. Uluslararası hukuk kuralları küçük ülkelerin haklarını korumuyor. Ve elbette, bu ülkeler yeni silahları ile görünümlerini üst düzeye çıkartmak isteyeceklerdir. Eğer tam bir düzen olsa idi duyulan korkular ve bu gereklilik olayacatı.

Ve elbette, bu sorunu çözmek için BM Güvenlik Konseyinde konuyu ortaya koyacağız. Elbette biz bu konuyu gündeme getireceğiz.

Kaynak: www.vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.