RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 13:14:02 tarihnde eklendi. 557 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sergey Şamba; görüşmelerin

SERGEY ŞAMBA "GÖRÜŞMELERİN SÜRDÜRÜLEBİLMESİ İÇİN BODEN PLANI'NDAN VAZGEÇİLMELİDİR" DEDİ
Sergey Şamba; görüşmelerin 11/02/2008 Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey ŞAMBA, apsnypress haber ajansına vermiş olduğu bilgiye göre BM Genel Sekreterinin Dostları Gurubunun İsviçre'nin Cenevre Şehri'nde 18-19/Şubat/2008 tarihinde düzenlenecek olan toplantıya katılacağını belirtti. Toplantıda Abhazya-Gürcistan arasındaki görüşmelerin son durumu hakkında görüşmelerde bulunulacak.

Sergey ŞAMBA'nın bildirdiğine göre bu tür görüşmeler 1998 yılından bu yana gerçekleştiriliyor, son görüşmeler 27-28 Haziran 2008 tarihinde Almanya2nın Bonn Şehrinde gerçekleştirilmişti.

Sergey ŞAMBA; Bağımsız Televizyon Kanalı "Abaza-TV"ye vermiş olduğu demeçte "Alman Diplomat Dider BODEN tarafından hazırlanan "Tiflis-Suhum arasında anayasal sınırlar içerisinde çözüm ilkekeri" adında düzenlenen planın, taraflar arasında ki görüşmeleri çıkmaza soktuğu ve bununda bütün ortaklar tarafından da kabul edildiği durumu Cenevre'de ki toplantıda bulunacak olanlara belirteceğiz" dedi.

Segey ŞAMBA  "BM Güvenlik Konseyi'nin 29 Ocak 2008 Tarihinde yayınlanan belgesinde görüşmelerin çıknaza girmiş oduğu belirtilmiştir. Düşünceme göre planın iflası uluslararası ortaklar tarafından da görülmektedir" dedi.

Sergey ŞAMBA "Boden Planı, kendisini tüketmiştir, yen diyalog çalışmaları Abhazya tarafındanönerilen "Geleceğin anahtarı" isimli plan üzerinden kurulabilir. Gürcistan, 14 Mayıs 1994 tarihinde imzalanan Moskova anlaşmasında belirtilen "Yukarı Kodor Bölgesinde Askeri Güç Bulundurulmaması" kararını ihlal ederek görüşmeleri "başarılı" bir biçimde çıkmaza sokmuştur" açıklamasını yaptı.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey ŞAMBA "Eğer uluslararası arabulucular Boden Planından vazgeçmezler ise, bugünkü durumda Gürcistan, Moskova Anlaşması koşullarına dönmüyor ve Yukarı Kodor Bölgesindeki askeri güçlerini geri çekmiyor ise Abhazya-Gürcistan arasındaki diyaloğun sürdürülmesinin hiç bir anlamı yoktur." dedi.

Sergey ŞAMBA "Abhazya tarafı için Yukarı Kodor Bölgesinde düzenin normale dönmesi ile görüşmelerin sürdürülmesinin bir anlamı olur. Bizler Yukarı Kdor Bölgesindeki sorunları açık bir biçimde görüşmeye hazırız, ancak bu bölgedeki askeri güçler dışarıya çıkarılmadan politik diyalog görüşmelerine girmemiz mümkün değildir" diyerek düşüncelerini net olarak bildirdi.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.