RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 24 Eylül 2011, Cumartesi 08:50:57 tarihnde eklendi. 75352 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’li Gürcüler

WikiLeaks – ÇELİKPALA’YA GÖRE BÜYÜK BİR İNŞAAT FİRMASI OLAN ACAR İNŞAAT’IN SAAKAŞVİLİ İLE YAKIN İLİŞKİSİ VAR.
Türkiye’li Gürcüler 24/09/2011. Değerli okuyucular, wikiLeaks Belgelerinin bir bir açıklanması özellikle Abhaz – Kafkasya Diasporasında ilgi odağı olmakta ve ilginç yorumlara yol açmaktadır. Aşağıda http://www.cerkesarastirmalari.org/org/  ‘da yayınlanan ABD’li Diplomatların Gürcü Diasporası hakkında ki görüşleri yer almaktadır.


Wikileaks: Türkiye'deki Kafkasyalıların Bölgesel Siyasete Etkileri -2: Gürcüler


8. (SBU) Türkiye Gürcüleri genellikle Acara kökenli. 1921’de Sovyetler Birliği ve Türkiye iki devlet arasındaki sınırı kesinleştirince, Müslüman oldukları için Türkiye’de kalmayı ya da Türkiye’ye göç etmeyi tercih ettiler. Gürcistan kökenli Türklerin bazıları Ahıska Türkü olduklarını söylüyor. Bu onların Türklük üzerinden Türkiye toplumuna asimilasyonunu kolaylaştırıyor. (NOT: Ahıska ya da Mesket Türkleri bugünkü Gürcistan topraklarında yer alan anavatanlarından Stalin tarafından sürüldükleri Orta Asya’dan Ankara’nın da desteğiyle yeniden anavatanlarına dönme hakkı kazanmaya çalışan bir topluluk)


9. (C) Çerkeslerle karşılaştırıldığında Gürcü kültürel kimliği daha zayıf (İslami kimlik daha güçlü) ve Gürcüler politik olarak daha az aktifler. Kendisi aktivist olmayan Bilkent Üniversitesi’nden profesör Hasan Ali Karasar’a göre Gürcüler Türkiye’de(temelde Karadeniz bölgesinde ama aynı zamanda Ankara’da ve çoğunluğun göç ettiği İstanbul’da) önemli bir ekonomik ve siyasi etkiye sahipler (Karasar’ın söylediğine göre tarihsel olarak Dışişleri Bakanlığı hep bir Gürcü tarafından yönetilmiş). Aralarında Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Baykal’ın da bulunduğu Türk siyasetinin birçok kilit ismi Gürcü kökenli. Ancak bu siyasetçilerin, aldıkları siyasi pozisyonlarda kökenlerinin bir etkisi var mı ya da kendilerinin gayri-Türk bir kimlik tanımına sokulmalarından hoşnut olup olmayacakları belli değil. Türk-Gürcü Parlementolar Arası Dostluk Grubu’nun mecliste temsil edilen her üç partinin üyelerinden oluşan toplam 20 üyesi var.


10. (C) Türkiyeli Gürcülerin Batum ile güçlü bağları var ve Doğu Karadeniz Bölgesi ile Acaristan bölgesini bir bütün olarak algılıyorlar. Batum’da büyük yatırımları var ve Türk hükümetinin Gürcistan ile bölgesel ekonomik entegrasyon siyasetini destekliyorlar. Fakat Tiflis’in Acaristan’ın özerkliğini azaltıcı uygulamalarından şikayetçiler. Türkiye’nin Acaristan’ın özerkliğinin garantörü olduğunu savunuyorlar. Gürcü şovenizminden şikayet eden Türkiyeli Gürcüler, Saakaşvili’nin eski Acara lideri Abaşidze’yi Trabzon yoluyla kaçırtarak Acaristan’ı Gürcistan bütünlüğüne daha sıkı bir şekilde başarıyla entegre etmesinin ardından Acaristan bayrağına Gürcü haçı yerleştirmesini eleştiriyorlar. Artvin’i Gürcistan içerisinde gösteren ‘Büyük Gürcistan’ haritalari burada insanları rahatsız ediyor. Türkiye Gürcüleri Tiflis’in Ahıska Türklerinin geri dönüşüne olan desteğini yakından takip ediyor.


11. (C)Saakaşvili, Acaristan’daki faaliyetlerinden dolayı Türkiyeli Gürcüler nezdinde sempati kaybına uğradıysa da bazı gruplarla yakın ilişkiler de kurdu. Örneğin en eski ve önemli Türkçe-Gürcüce yayın olan Çveneburi gazetesinin(chveneburi.net) çarpıcı şekilde Saakaşvili yanlısı bir yayın çizgisi var. Çelikpala’ya göre büyük bir inşaat firması olan ACAR İnşaat’ın Saakaşvili yönetimiyle yakın ilişkisi var. Aralarında Çarmıklı ve Özaltın gruplarının da bulunduğu bazı büyük holding kuruluşlarının başında Tiflis’le yakın ilişkileri olan Gürcü kökenli işadamları bulunuyor. 1990’larda Gürcistan hükümetinin de desteğiyle Abhaz/Çerkes lobisinin etkisini dengelemek için Türk ve Gürcü işadamları tarafından Türk-Gürcü Kültür ve Dayanışma vakıf ve dernekleri kuruldu. Yine de hiçbir zaman Çerkeslerle etkin şekilde yarışamadılar. Fakat Gürcistan’ın Rusya tarafından işgal edilmesi, ilk kez Türkiye Gürcüleri tarafından Ankara ve İstanbul’da sokak gösterileri düzenlenmesine neden oldu. Bu gelecekte daha yoğun bir Gürcü politik aktivizminin işaretçisi olabilir, ancak Gürcü halkıyla dayanışma içinde olmalarına rağmen Türkiyeli Gürcülerin Saakaşvili’ye yönelik antipatilerini aşmaları zor görünüyor. Ankara’daki Gürcistan Büyükelçiliği’nin ve Doğu Karadeniz’deki yerel yönetimlerin çabalarıyla (aralarında Türkiye’deki tarihi Gürcü kiliselerinin de bulunduğu Gürcü kültürel varlıklarını tanıtarak) Türkiye Gürcülerinin kültürel kimliği güçlenmeye başladı.


ANKARA 00001635 004 OF 005


Not: Belgenin orijinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


http://www.circassianworld.com/new/headlines/1589


Kaynak: http://www.cerkesarastirmalari.org/org/index.php?option=com_content&view=article&id=309:wikileaks-turkiyedeki-kafkasyalilar-gurculer&catid=86:politika&Itemid=148
 


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Tuna - Editör Yorumuna Cevap

Stalin Rusya nın başıydı , onu Gürcü olarak bunu yaptı diye suçlamak doğru ve hukuki olmaz , kaldı ki Abhazya ve Osetya nın federatif yapısıyla ilgili bir sorun yok , sonuçta burası tarihsel süreç sonunda bugün hala Gürcistan ın toprak bütünlüğü içinde gözükmekte , bunu sadece Stalin yaptı ondan demek tarihsel bütünlük içinde ne kadar doğru olur ? gerçekçi olalım Abhazya en başından beri Rusya tarafından desteklendi Gürcistan a karşı , Rusya nın karabağ da bugün kırımda doğu ukrayna da yaptığı şey hep aynı politikadır , Gürcistan ın hataları olmuş mudur ? elbette olmuştur , ancak günün sonunda ortada bir gerçek var oradan sürülmüş 250 bin Gürcü-Megrel var , hukuken tüm dünyada tanınmış toprak bütünlüğü var , Abhazya ve Osetya yı tanıyan ülke sayısı 4 (dört) ? dahası laheyde Gürcü soykırımı tanınmış ,Gürcüler tarihte Abhazya da hep bulunmuş yani tarihsel bir altyapısıda var bunun , burasının Gürcülerle tarihsel hiçbir alakası yoktur demekte yanlış , artı bakınız ; bugün kuzey Abhazya da Rusya destekli Ermeni nüfusu Abhazlarıda dengelemek için güçlendiriliyor yarın onlarda özerklik isteyecekler emin olun ve kuzeyde yapılanmaları tesadüfte değil Abhazya ile Kuzey Kafkasyanın arasına tampon yapılıyorlar , işte bunlar hep Rusya nın ince hesaplarıdır , keşke Abhazya tam bağımsız bir ülke olsa inananın bugünkü durumundan çok daha iyidir Gürcistan için , ama öyle değil Abhazya da bugün Rus Ordusu vardır Ermeni B.Çetesi vardır , tam bağımsızlık bunun neresinde ? 21. y.y hatta 22. y.y. gerçekleri Gürcistan ın hukuki toprak bütünlüğü Abhazlar ve Gürcülerin bir arada kardeşce yaşayacağı bir gelecektir bana göre ...Gürcülerin geçmişte Abhazlara yaptığı yanlışlar olmuştur , ancak şunu unutmayalım ki ortada bir itilaf varsa kimse kendini tamamen masum ve kurban görmemelidir ...

 

Editör Yorumu: TC açısından bakın, TC Ordusu ne kadar bağımsız? Üyesi olduğu NATO kararları dışında hiçbir şey yapamaz, üst kadrolar NATO tarafından belirlenir. Abhazya ve Rusya'da Stratejik Ortak, nasıl Türkiye'de İncirlik Üssü varsa, Abhazya'da da Rus üssü olabilir, Vaziani'deki ABD Askerleri de var. Bu işler uzar gider.

 

Abhazya'yı şu anda BM'e bağlı 6 ülke tanımaktadır. Zaman içerisinde bu sayı artacaktır. Hala Gürcistan'ın toprak bütünlüğünden söz etmek, SSCB'i ve Abhazya - Gürcistan tarihini bilmemektir.  Biraz çalışalım, öğrenelim.

 

Dünya bağımsız Abhazya Cumhuriyeti'ni tanıma konusunda alışsın, artık! 

Tuna - Gürcistan Yaşamalı

Türkiyeli Gürcü olarak Gürcistan ın toprak bütünlüğünden yanayım , Abhaz ve Oset lerde kendi özerk bölgelerinde özgürce her türlü kültürel haklarına sahip bir şekilde yaşmalıdır ancak tamamen ayrı Abhazya ve Osetya kurulması bu iki halkı değil tüm akraba kuzey kafkas milletlerini Rusya nın kucağına itecektir kanatindeyim , Abhazlar ve Gürcüler artık oturup barışmalı ve Abhazlarda Gürcistan ın içinde bir özerk yapı devam etmelidir ve Rus Ordusu bölgeden çekilmeli ,ermeni militer gruplarda tasfiye edilmelidir , bence tek yol bu . Saygılar

 

Editör Yorumu: Sevgili Tuna, Türkiye'li Gürcü olarak Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün ne anlama geldiğini araştırmanız gerekir. Kısaca hatırlatmak gerekirse, SSCB zamanında, (Özellikle J. Stalin döneminde) Abhazya, G. Osetya, Acaristan, Federal yapı ile Gürcistan'a bağlanmıştır.

 

SSCB dağıldığında Abhazya Parlamentosu, Gürcistan'la federal yapı içerisinde Abhazya SSC'nin durumun tartışmak istemiş, Gürcistan 14 ağustos 1992'de Abhazya ile görüşmemiş, işgal etmiştir.

 

Yaşanan savaş süreci ve sonucu herkesçe malum.  1993'de Fiili" olarak bağımsız olan Abhazya 26 Ağustos 2008'de Rusya tarafından tanınarak "uluslararası alanda "Tam Bağımsız Ülke" statüsüne geçmiştir. Bugünde BM'e bağlı 6 üye tarafından tanınmaktadır. 

 

Size önerimiz, 1992li yıllarda değil, 21. Yüzyıl gerçekleri içerisinde yaşayan bir kişi olarak, Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ve egemenlik haklarına saygı göstermenizdir.

 

Saygılarımla.  

Alptuğ - Alptuğ
Apsını yani Abhazya....Abhaz yurdu taki kalemin yazmadığı eski çağlardan beri...Bugün damarlarında Abhaz kanı taşıyan hiç kimse geleceği için ayaktakımından feyz almayacaktır.Tarih boyunca olduğu gibi Abhazlar mücadelelerini verecek ve sonunda geldikleri yer kaderleri olacaktır.
TC li Çerkes - Düşünülebilir

Gürcistan ile Rusyanın ilişkileri hızla düzelmektedir. Gürcistan vatandaşlığı çerkeslerden esirgenen abhaz vatandaşlığından daha faydalı olacaktır. Çerkeslerin cebinde çifte vatandaşlık olmalı zaman kaybetmemelidir.

 

Editör Yorumu: Değerli Abhazyam.com okurları, 21 - 22 Temmuz Tarihleri arasında değişik rumuzlar ile yapılan yorumlar, aynı kişi tarafından yapılmaktadır. Provokatif amaç taşıyan bu yorumları gönderen kişinin yorumları bundan sonra yayımlanmayacaktır. Bilginize sunulur.  

Bir Çerkes - Gürcistan Vatandaşı olabilirim
TC vatandaşlığımın yanında Gürcistan vatandaşlığımın da olmasını isterim. Abhaz kardeşimin vermediği vatandaşlığı Gürcü kardeşimden almak çok anlamlı olacak.
Nadir Alabaş - Memnun Oldum
Abhazya sınırında sırf Adige olduğum için gereksiz bekletme ve uygunsuz davranışlara(işkenceden farkı yoktu) uğramış bir Adige olarak Gürcistanın çerkeslere vatandaşlık vermesinden memnun oldum ve gerekli başvurumu yaptım. Teşekkürler Gürcistan
anaklia sazanı - oltam nerede
gürcistanın çerkeslere vatandaşlık vermesi müthiş bir gelişme, yararlanmak gerekir
Megrel - Gözümüz Aydın
Gürcistan Devleti'nin Türkiye'de yaşayan Gürcü, Laz, Çerkes'lere vatandaşlık hakkı (çifte vatandaşlık) vermesi bulunmaz bir fırsat. Türkiye'deki Gürcü dernek ve vakıflarına başvuru yapılabilir.
Adiga - Çifte Vatandaşlık
Adişgeler, Gürcictan Devleti TC de yaşayan laz çerkez ve gürcülere vatandaşlık hakkı tanıyor. Duyurulur
Gürcili - Gürcüler Güçleniyor
Tütkiyede ve dünyada gürcüler güçleniyor ve güçlü Gürcistan doğuyor. Ayrılıkçı abhazların bunu anlamasını umuyorum. Menfaatlerimiz birlik olursak daha fazla olacaktır
Abhaz - Heryerde Yanlış Bilgiler Var
Arkadaşlar merhaba. Bu yazıyı genel olarak yanlış bilinen kanıları düzeltmek adına yazıyorum,umarım yayınlanır ve insanlar bilgilenir. İlk olarak,Gürcülerin iddia ettiği Abhazya her zaman Gürcüydü argümanına,Rusyadaki nüfüs kayıtlarıyla cevap vereceğim. Arkadaşlar buradan https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Abkhazia bu kayıtlara ulaşabilirsiniz. Ama durumun vahimliğini görmek isterseniz https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Demographic_change_in_Abkhazia_1897-1989.svg bu grafiğe bakın. Gördüğünüz gibi,Rus İmparatorluğu yıkılıp,Ingiliz desteği alan Yahudi Lenin başa getirildikten sonra,Abhazyaya bir ton Gürcü akın etmiştir. O zamandan itibaren bütün kafkasyanın Gürcüleştirilmesi akımı başlamıştır. Ancak Stalin ile beraber(1939 sonrasına bakarsanız anlarsınız) bu hareket kat ve kat hızlanarak artmıştır. Önceden Latin alfabesi kullanan Abazaca 1938 de Gürcü alfabesine çevrilinmiş,çoğu ders kitabı Gürcüce okutulmaya başlanmıştır. (kaynak = https://en.wikipedia.org/wiki/Abkhaz_alphabet , 3. paragraf) Bu asimilasyon işlemi,Sovyetlerin zayıflamasıyla başarılı olmayınca milliyetçi Abhazalar bu olanları görüp ayrılmak istemiştir.Ancak Gürcüler,siz artık bizimsiniz,gerekirse hepinizi katlederiz tarzı bir politika izlemiş,televizyonda canlı yayında Abhazları soykırım ile tehdit etmiştir. Tehditin videosunu buradan https://www.youtube.com/watch?v=XzvtaZIMy98 ingilizce altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Gürcüler Abhazlara savaş açtığında ilk iş olarak kütüphaneleri yakmış ve sanat eserlerini yağmalamıştır.Diğer Kuzey kafkas halklarının desteği ile beraber Gürcüler püskürtülmüş ve sürülmüştür. Sürüldükten sonra basında pek çok hikaye uydurmuşlardır,ve bunlar wikipediadadır. Kaynak olmamasıyla beraber bunlar röportajlardan alınan alıntılardır,çoğu karalama kampanyasıdır.İçlerinden komik olanlarını bile bulabilirsiniz https://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_cleansing_of_Georgians_in_Abkhazia Türkçesinde komik geleceği için çevirmemişler herhalde. Günümüzde ise Abhazyanın tanınmamasının tek sebebi Rusya-İran-Çin üçlüsünün tarafında yer almasıdır.Gürcistan ise yahudi uşağı İsrail-Amerika ve Avrupa üçgenindedir. Birleşmiş milletler ve diğer uluslararası komisyonlardaki yahudilerin gücünü bilmeyen yoktur.Abhazyaya Rus kuklası diyen Gürcüler,bu kadar ufak ülkelerin kukla olmaktan ileriye gidemeyeceğini bilmiyorlar galiba,çünkü kendileride Amerikan kuklalığı yapmaktalar. Onun dışında ülke gayet güzel bir şekilde yürümekte,ve iki tarafada giden varsa Gürcistan ile arasındaki farkı yavaş yavaş göstermeye başlamaktadır. 2008'de Gürcistan Osetlere katliam yapmak istemiştir. Ancak Rus desteği ile bu bastırılmıştır. Bunun üzerine amerikan uşağı Saakashvili,bir röportajda kravatını yemiştir,videosunu burada https://www.youtube.com/watch?v=dDFVQ-H7V-U bulabilirsiniz. Bunların hepsinin dışında bazı Gürcüler, Çerkeslere biz sizin kardeşiniziz Abazalar değil tarzı propaganda yapmaya çalışmışlardır. Buradan https://en.wikipedia.org/wiki/Peoples_of_the_Caucasus da görülebileceği gibi Gürcüler Kartveliandır,yani Lazlara yakındırlar.Kartvelianlar kafkasyanın güneyinde yaşıyan topluluklardır.Gürcülerle Abazaların,Çerkeslerin veya Çeçenlerin pek bir bağı bulunmamakta olup,büyük ihtimalle Kuzey kafkas halkları Ruslar ve Türklere,Gürcülere olduğundan daha yakın bir genetik yapıya sahiptirler. Kuzeydoğu ve Kuzeybatı kafkas halkları birbirine genetik olarak çok benzemekte,ve zaten dış görünüşten bu belli olmaktadır. Bir Çerkes,Çeçen,Abaza veya Inguşu yan yana koyduğunuzda ayırt etmesi çok zordur. Bunların dışında,Kafkasyada İndo-Aryan olan,yani İrana yakın olan halklar Ermeniler ve Osetlerdir. Bunlar Kafkasyanın yerlisi değildir,ancak yinede kafkasyada uzun bir tarihleri bulunmaktadır.Orta Asyadan göç eden,ve Kuzey Kafkas halklarıyla karışan Türkler ise Azeriler,Nogaylar ve Karaçaylardır,bunlarda hem Türk hem Kafkas geleneklerini görebilirsiniz. Çerkesler ise Abhazlara en yakın olup,ikiside Kuzeybatı Kafkas halkıdır.Yani bütün dünyada Çerkeslere en yakın topluluk nedir derseniz,Abhazlardır. Bunların dışında,umarım Gürcistan kendisinden uzakta bulunan ve alakası olmayan Amerikayı destekleyip ülkesini İran ve Rusyaya karşı bir üs olarak kullanılmasını durdurur,başındaki aptal diktatörü indirir,ve ülkemizi tanır. O zaman dostluktan bahsedilebilir. Yoksa bütün kafkasyaya karşı gelen bir yahudi üssü olmaktan ileriye gidemeyen,baskıcı ve hayal içinde yaşayan bir ülke olucaktır. Ve eğer bir dünya savaşı patlak verirse,İran ve Rusyanın haritadan ilk olarak sileceği ülke olma tehditini taşıyor şu an. Abhazyanın durumu gayet iyi ve iyileşmekte.Turizm sürekli gelişmekte,Türkiye ile ticaret yapılmaktadır. Ancak Gürcistan korsanlığa başlamış olup uluslararası sularda gemileri rehin tutup kendi yasalarını uygulamakta,ve yahudi medyası bunu 1 kanalda bile yayınlamamaktadır. Umarım o masum insanları hapisten çıkarırsınız,sorununuz bizle ise gelin savaşın erkekçe,bekliyoruz yada kardeşiz diyorsanız biraz kardeşliğinizi görelim,son 100 senede bir kardeşlik göremedim açıkçası.
Roman - İşgalcı Cürcistan derken ?!
Elinizden geleni yapmaktasınız gerçekleri görmezden gelmek için!!!! Gürcistan işgalciymiş va be...... sözde sizlere bağımsızlık veren Rusya Abhaziya'ya ve Osetya'ya uyguladığı politikayı bi açıklar mısınz ? hiç bir sözde devletin askeri yok....... sözde bağımsız ülkelrde tüm yazışmalarınız günlük konuşmalarınız rusça....... ve hataa Abhaziya'nın nüfüsü sscb'den sonra yaklaşık 500 bindi bundan 300 bini Gürcü mülteci olarak bölgeyi terk etti...... geri kalanı sakın ola Abhazı zanetmeyin geri kalan 200 binin yarısından fazlası Ermeni, Rus ve Rumdur kalan çok azı da Abhazdır!!!!!!! ne yazıkki halada Rusya'yı dos Gürcistanı düşman görüyorsunuz...... zaman gelir pişman olursunuz ama artık çok geç olmuş olur !!!! Azınlıkların Gürcistan'da yaşadıkları gibi nerde yaşıyorlar bi söyler misiniz? Çerkeslere gelince çerkes katliyamını resmi olarak tanyan Gürcistanı da bilmeliler !!! Batum hakkında da kafadan atmayı brakın .....
kapba - Türkiye
Acara'nın garantörü değil. Bu garantörlük hakkını yıllar önce geri verdi.
Artvinli Kıpçak Türk\'ü - Acara'yı Türkiye İlhak etmelidir...
Abhazya'nın bağımsızlığını desteklemekle beraber Abhazya'nın Rus yanlısı çizgisinden rahatsızım Acaraya gelince Acara Gürcistan'ın işgali atındadır Gürcistan Acara'nın özerkliğini gerçekte kaldırmıştır size soruyorum başbakanını Gürcistan'ın atadığı devlet olurmu? Gürcistan antlaşmalara aykırı olarak Acarnın dini ve etnik yapsına müdahale etmekte zorla müslümanları hrıstiyan yapmaktadır Türkiye Acaranın garantörüdür öyleise antlaşmalara uymayan Gürcistan Türkiye tarafından cezalandırılmalı Acara Türkiye'ye ilhak edilmelidir buda yapılamıyorsa en azından gürcistan'a ağır yaptırım uygulanmalıdır...ikinciside Artvin nüfusunun çoğunluğunu Gürcüler değil Kıpçak Türkleri oluşturur.
ismi lazım değil bir ÇEKES - UYANIN SAYIN TÜRKLER VE KENDİNİ ÇERKES KİMLİĞİNDEN AYIRIP YA DA SADECE BİZ ÇERKESİZ DİYEN ADIGELER!
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Georgia_historiallinen.png - Harita başlığı GÜRCİSTA'NIN TARİHİ BÖLGELERİ buna bakın bakalım kim DOSTUNUZ? ÇERKESLER mi (ABAZA, ADIGE, WUBIH, ÇEÇEN, OSET, ...) mi, yok sa DOST GÜRCİSTAN mı?????? bu ve bunun gibi haritalara araştırmanız durumunda ulaşabilirsiniz. Ve kendini mikro faşizm ile soyutlayan ÇERKESLER! Soçi tarihi bir ÇERKES şehridir! Eğer ki ABAZYA yitirilirse sıra Kafkasya'nın Kuzeyine GELECEK! Faşist düşünceleri terk etmedikçe, Gürcü (haritalar incelendiğinde Ruslar gibi KAFKASYA'ya ana vatanları olan İBERYA'dan sonradan gelmişlerdir) ve Ruslardan bir fayda beklemeyin! BİR OLUN BİR!!!
utku - ....a
böyle gereksiz lakırtıların lüzumu yok, olan oldu, gürcüler bunu anlasın artık
lado - sözde cumhuriyetmiş nufusu 20 bin
eğer rusya abazya ve osetyayı tanıdıysa abazlar ve osetler gitsin saakaşviliye teşekkür etsinler. saakaşvili amerika ve türkiye yarine rus yanlısı politika izleseydi abaza ve osetler üzerinde istediği gibi at oynatırdı. gün gelecek böylece olacak rus yanlısı bir başbakan gürcistanın başına gelirse devran ters döne bilir.ham gür
Lazo - Yaşasın Gürcistan
Gürcüleri seviyor toprak bütünlüğünü destekliyorum.
Türko - Güçlü Gürcistan
Güçlü bir gürcistan türkiyenin lehinedir. Gürcistanı destekleyelim
gürcüya - anlamadım
Anlamadım, çerkez diasporasımı varmış? Nerede bilen varmı?
Abaza - Biz Varız
sayın cucucohep@mail.ru, endişelenmeyiniz lütfen, abhazyam.com ve izleyenleri olarak devamlı büyüyoruz ve oyunları bozacağız
megrel - insanlık ayıbı
ey gücü diasporası, gerçek vatanlarından sürülen megrellerin çilesi hala sürüyor. megrelleri vatanına dönmesi için ne gibi çalişmalarınız var?
diasporalı gürcü - birlik olalım
türkiyede gürcü-abhaz diasporasının birlik olup gürcistanın artan gücüne güç katması gerekmektedir. son dtö anlaşmaları gürcistanın gücünü göstermiştir.
cucucohep@mail.ru - bizi matamatıksel olarak bölüp çarpıp eksiltıp kalnı toplayarak kendılerın yandaş arıyorlar ve de başarılılarbu konuda en iyi işleri budur
t c nın poltıkasıyla dıyasporanınkı aynı. Yani bu komıta cılar ve abhaz fecıler yani hülecıler iş odur kı şimdikı bu hükümet nerde duracagını bılıyor .. ama bizim dıyaspora hala 1992 de kafası nerede duracagın bılmemek ne dedını bılememek hala o gunler de yapılan çalişmaların ve dıger emektar adıge ve türk kardeşlerımzın ve şehıtlerımızn üstünde oldugun ve bu konuda en büyük güç kendılerın oldugunu sanmakatalar ... artık bızım iş bırlıgınıne acık asımlıasyon karşı dık olmamız gerktıgını bılmıyorlar .bizi matamatıksel olarak bölüp çarpıp eksiltıp kalnı toplayarak kendılerın yandaş arıyorlar ve de başarılılarbu konuda en iyi işleri budur .tekkeyı bekleyen çorbayı içer mısalınden bır de bur da bırleşmış mılletlerden bahsedıyorları kı efendım oterite kendılerı ve hakımeyet sahıbıler bu muteremler ayıptır dıye hıç bır yüreklı adambunu yüzlerın vurmuyor ama körpe fıdanlar baltalarla bıdaya bılıyor bunlar bu cerben oluyor yukarıdaki matamatıksel işlem ortada. gürcüler öcüdür beöcektır dıyenler onların üzerinden gemilerini yüklüyorlar ve yine gürcülerle işbirliği yapan yıne bunlar bu döngünün lıderleri eski komitacılar =abhaz fedciler=rantiyeciler=kaf fedcıler =bir kaf=SİSTEM BU hallah akıl ıshsan eylesın
gürcü - kapı
diasporalı sevgili abhaz kardeşlerimiz. Türkiyenin dünyada artan gücünü görebiliyorsanız kurtuluşunuzunda türkler sayesinde olacağını bilmelisiniz. Gürcistan batıya açılıp hızla gelişirken abhazya rus etkisiyle hızla asimile olmakta. Gürcü ve Türklerle doğru politikalar üreterek rus güdümünden çıkabilirsiniz
müslüman gürcü - kardeşlik
dindaş abhaz kardeşlerimizle rus mezalimine karşı beraber mücadele edeceğiz inşaallah
akıllı - düşünmek gerek
gürcistanın gelişmesi abazaların rus uyduluğundan kurtulması için türkiyeli gürcülerin harekete geçmesi gerekir
mesket - birlik olalım
hem gürcistan hemde diasporada abazası mesketi migreli acarası gürcüsü ile birlik olalım emperyalist devletlere karşı duralım
türkiyeli çerkes - merhaba
selamlıyorum sizi türkiyeli gürcüler
Kafkasör - Amerika
Amerikanın Türkiyede Gürcü diasporasının daha güçlü olduğunu bilmemesi ihtimali yok. Acaba neden Çerkesleri güçlü gösterme derdinde
osmanlı - hoşgörü
osmanlı torunlarının hoşgörüsünü kötüye kullanmayın sayın abaza laz gürcü çerkez kürt ve diğerleri. türkiye hepimizin
Işık - Işık
vikilikisciler Türkiyenin önemli işadamlarının gürcü oldugunu bilmesi lazım. Ekonomik gücü olan her zaman güçlüdür
Kafkaslı - Durum
Amerika Türkiyedeki gürcülerin gücü hakkında yanılıyor. Çerkez Abaza diasporası diye bir güç yok. Her şeyleri bol bol laftır icraat yoktur......
Öz Abhaz - Avukat
Abazanın avukata ihtiyacı yoktur. Bizim diasporamız geregini yapar. Gürcüyle TC ile Amerika ile mücadelemizi veririz
El Turco - Türkiye Eviniz
Ne diasporsından bahsediyorsunuz Türkiye çerkezin abazanın gürcünün sıgındıgı vatanınız.kendini yabancı hisseden varsa güle güle
Türkiyeli Gürcü - Vikiliks
Türkiye çerkes diasporası yanlış ata oynuyor. Abhaz savunuculugundan vazgeçtikleri zaman daha kazançlı çıkacaklar. Çerkes Soykırımını tanıtabilmeleri için Gürcülere ihtiyaçları var. Şu durumda Abhaz ve Türklerden fayda gelmiyecegini bilmeliler.
Turkiyeli Abaza - Yanlış Teşhis
Amerika Abhaz diasporasını ve gücünü bilmiyor. Her halde Abhazları Çerkes sanıyor. Bizler bagımsız Abhazya Cumhuriyetinin Abhaz diasporasıyız.
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.