RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 19 Eylül 2011, Pazartesi 13:47:03 tarihnde eklendi. 72743 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözde, Abhazya'nın Zafer Bayramını Kutlayacaklar.

ABHAZYA VE OSETYA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI TANIYACAK MISINIZ?
Sözde, Abhazya'nın Zafer Bayramını Kutlayacaklar.  Açumıj Hilmi


19/09/2011. Abhazya ve Güney Osetya günümüzde bağımsızlığını ilan etmiş iki ülke. Birleşmiş milletlere üye bazı ülkelerce ve (Birleşmiş milletlere üye olmamakla birlikte) Çerkeslere ait devletlerce de tanınmış iki ülke.


Bağımsızlık savaşlarında, Çerkes cumhuriyetleri tarafından her iki ülkede bu haklı mücadelelerinde desteklenmiştir.


Abhazya ve Güney Osetya’yı, Çerkes cumhuriyetleri bağımsız olarak tanımaktalar.


Abaza ve Asetinler Çerkeslerin geçmişte komşuları olduğu gibi gelecekte de komşuları olmaya devam edeceklerdir.


Çerkeslerin Türkiye’deki diasporası içerisindeki bazı kurumlarca Abhazya’nın ve Güney Osetya’nın bağımsızlığının tanınırlılığı ise şüphe götürecek niteliklerdedir.


Kaffed, Birkaf, Kafkasya Forumu, Kafkasyalı Yazarlar Birliği, Jineps, Kafkas Vakfı ve benzeri kurum ve grupların Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını gerçekte tanımıyor olmaları rahatsızlık verici. Çerkeslerin Türkiye’deki diasporası içerisinde ortaya çıkmış bu kurumların bu konuda kendilerini net olarak konumlandırmaları gerekiyor.


Kaffed, Birkaf, Kafkasya Forumu, Kafkasyalı Yazarlar Birliği, Jineps, Kafkas Vakfı ve diğer benzeri kurum ve gruplara soruyorum;


Abhazya’yı bir Çerkes ülkesi olarak mı tanıyorsunuz?


Abhazya bir Çerkes ülkesi midir?


Abhazya’nın resmi devlet dili olan Abazacayı bir dil olarak mı tanıyorsunuz?


Abazacayı Çerkes dilinin bir lehçesi olarak mı tanıyorsunuz?


Abaza milletini tanıyor musunuz?


Abazaları Çerkeslere bağlı bir boy-kavim-kabile olarak mı tanıyorsunuz?


Siz, gerçekten Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyor musunuz?


Güney Osetya’yı bir Çerkes ülkesi olarak mı tanıyorsunuz?


Güney Osetya bir Çerkes ülkesi midir?


Güney Osetya’nın resmi devlet dili olan Asetinceyi bir dil olarak mı tanıyorsunuz?


Asetinceyi Çerkes dilinin bir lehçesi olarak mı tanıyorsunuz?


Asetin milletini tanıyor musunuz?


Asetinleri Çerkeslere bağlı bir boy-kavim-kabile olarak mı tanıyorsunuz?


Siz Gerçekten Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyor musunuz?


Bu kadar basit sorulara hiç cevap vermeyecekler, veremeyecekler. Çünkü cevap verdiklerinde bazılarının bile bile, bazılarının da sadece kör cahilliklerinden dolayı yaptıkları hataları gün yüzüne çıkacak.


Utanmadan bir de bayram düzenliyorlar, Abhazya’nın zaferini, bağımsızlık yolundaki en büyük zaferini, Abhazya’nın kendisini tanımladığı şekilde, onu tanımadan sözde kutlayacaklar.


Çok basit şu soruya bir cevap verebilir misiniz? Abazalar Çerkes mi? Abazаlar Çerkesse Abaza devletide Çerkes devleti mi? Bu fikirlerinizden Abaza devletini kuran insanların haberi var mı? Abhazya Devleti bu fikirlerinizi kabul edecek mi, etti mi, ettirecek misiniz, yoksa daha bu enteresan fikrinizi onlara iletmediniz mi?


Gürcistan Abhazya’yı işgal edip Gürcistan yapmaya çalışıyordu. Abaza halkının topraklarını Gürcistan toprağı yapmaya çalışıyordu. Buna yapanlara, aklına getirenlere, Abhazya’nın kendisine sormadan, kendi kabulü olmadan bunu dayatmaya çalışanlara faşist Gürcistan yönetimi demiyor muyduk?


Abhazya devletini bir Çerkes devleti yapanlara, böyle olduğunu iddia edenlere, böyle olması gerektiğini iddia edenlere, bunu dayatanlara ne demeli? Abhazya’da Güney Osetya’da kesinlikle bir Çerkes devleti değildir. Bağımsız her iki devlette Çerkes devleti olduğunu iddia etmemektedir. Böyle bir talepte bulunmamaktadırlar. Böyle bir şey akıllarına dahi gelmemiştir. Öyle ise, siz bu devletlerin kendilerinin kabul etmediği bir yapıyı, kimliği onların ülkelerine milletlerine nasıl yamayabiliyorsunuz. Bunun tek bir anlamı var; siz bu devletleri tanımıyorsunuz.


Yarın, bir gün göz boyayacaklar.


Sözde, Abhazya’nın zafer bayramını kutlayacaklar. Onların kutlayacakları bayrama sahip ülke bir Çerkes kabilesine ait ülke, bir Çerkes lehçesi olan dili konuşanların ülkesi, Bir Çerkes ülkesinin zafer bayramını kutlayacaklar.


Hayır, Bu kabul edilemez! Bunu kabul edecek hiç bir kimse Çerkesya yurtseveri, Abhazya yurtseveri, Osetya yurtseveri olamaz.


Kaffed, Birkaf, Kafkasya Forumu, Kafkasyalı Yazarlar Birliği, Jineps, Kafkas Vakfı ve diğerleri Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyın, tanımanız gerekiyor!


Abhazya, Abazaların ülkesidir, Abhazyalıların ülkesidir.


Osetya, Asetinlerin ülkesidir, Osetyalıların ülkesidir.


Aksini iddia edenlere, yazık!


Kaynak: http://www.cherkessia.net/author_article_detail.php?article_id=3366
 


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Ercan AFŞAR - ayrım yok
çerkeslik mefhumu nedir?bilmeden yorum yapanları haksız buluyorum.Bir abhaz olarak diğer çerkes toplumlarından kendimizi ayırmadığımızı belirtmek isterim aksini savunanlarında tarihini bilmediğini iddaa ederim.Benim dayanağımda çerkes kelimesi grekçe sağlam karakterli savaşçı babayiğit anlamına gelen greklerin söylediği çerkesk kelimesidir.
Duran - ABHAZYA ABHAZLARINDIR
El Turko lakaplı ahmak,sen ancak kola turka kadar Türksün.Rahat durun gibi bir şeyler zırvalıyorsun da biz asırlardır rahatlık nedir bilmedik.Ey cahili cühela sen çanakkale,trablus,yemen,kanal seferi Eşref Sencer Kuşçubaşı,Hüseyin Rauf Orbay kim dir,oku,okuyamıyorsan google hazretlerine danış.
ahmet semin - BIz abhazlarin beyinlerine ne oluyor..........
Hilmi bey sizi tebrik ediyorum aslinda o kadar dogru bir konudan bahsetmisiniz ki anlayana cok sey var /// Abhazya elden gidiyor mecbur arkasindan el salllaaa//// Abhazyanin nufusu gittikce ruslasiyor ve sizler hala kendinden habersiz yasiyorsunuz...hilmi beyin yazisina kulak verin /......
EMİN AKIN.ABAĞBA - BAĞIMSIZ ABHAZYA
ABHAZLAR HER ZAMAN DİN VE ÖRF VE ADETLERİ OLARAK BAĞINSIZ YAŞAMIŞLAR.VE BU KONUDA TAVİZ VERMEMİŞLERDİR.O KADAR
zoroğlu - yaşasın kafkasların özgürlüğü
yazıklar olsun.utanmadamı yok,geçmişinizden mi haberiniz yok.biz tc.de yaşasakta,kalbimizde hep abhazyayı yaşadık ,onlarla ağladık,onlarla sevindik,bize canını hiçe sayıp şehit olan çerkezi.oseti,adigesi uzak elmidirki...böyle ucuz siyaset yapıyorsunuz...
apsua - ne yapmaya çalışıyorsunuz?
Ne yapmaya çalışıyorsunuz acaba,biz binlerce yıldır omuz omuza savaşan,aynı kültürü paylaşan,tek ağaçın farklı dallarıyız.evet apsny bizim yurdumuz zaten aksini iddia eden yok.ve kaffedin 30 eylülü kutlamasına neden karşı çıkıyorsunuz?adı üstünde: KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU. bayramı kaffed kutlamayacakta kim kutlayacak,herkes bi bölücü,böyle yapınca daha iyi olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Anaşıldımı - İyi ettin
Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlığını iade etmekle iyi ettin Hılmi, başka birine verirler senin ihtiyacın yoksa. Abhazya Cumhuriyeti ülkesinde ikamet etmeyen, laf olsun diye vatandaşlık almış olan Türkiye ve Adıgeyde ikamet edenlerin vatandaşlıklarını derhal iptal etmelidir. Adam Abhazya vatandaşı ama TC de yan gelip yatıyor.....
Hayrani - Vay Be
Açumijin ne kadar abaza hayranı varmış vay be. Açumij, abazalar sana fahri hemşerilik ve vatandaşlık verirler artık. Desene seni abazalara kaptırmışız.
Musa Baykal - Açumıj Hilmi............
Konuşsam olmayacak, sussam gönül razı değil..
setenay guaşe - anlamanızı anlıyorum
anlamamanızı anlıyorum , sız kendınız bu sorunların neresınde oldugunuzu bılmedıgınız ıçın kavrayamamışsınız. adam yazmış kımse .. kımsenın dıle getıremedıgı gerçeklerı ...herşeyi anlatmiş demek ki göründüğünden farklı oluyor anlamamak bu tamamen ılgıyle alaklı .ilğinızıde kantlamişınız abzıyaraz
Mehmet - Anlamadım
Son iki yorumu anlayamadım. Birisi tercüme etse de ne demek istediğini anlayabilsem
Aбхазский - Şarapla. Yada namazla yatar kalkar
Aбхазский Ne aydını dan bahsediyorsunuz. Aydın insan kulakların tıkama gerçekleri. manipülasyon örtemesin Senin mertçe isminin yazman aydın olduğunu mu? Tescil ediyor yâda bu hakka sahip olduğunu sanman neden oluyor anlamış değiliz Kişiler ismini yazar yazmaz, çocuksu tanımlamalarla narsisliğini ortaya koyma. Senin yazdıkların iki kültür arsında sıkışmışlığın rengedir Bunları bilmeyen yoktur. Öte yandan Dipte olduğunuzun kantıdır. Kurumların liderlerinin arkasın da yazsan ne olur yazmasa ne olur. Ayabı dediğin kişi yapaylıktan uzak olmalı, gerçeğin ve faydalı olanın bilmeli Şimdikiler yağcılığa pırım verir Yanlış ve ayıp olanın üstüne toprak örter. Hırsızlığı emek sayar. Şarapla. Yada namazla yatar kalkar Asker kafasıyla. Yada ticari mantıkla, Yada itibarı hak kendine görmekle racon keser kendıne Vaktı gelince adamını seçer. Hiç bir şey yapmasa bu iş den vaz geçer Eylemden çok eylemsizliğin lider olurlar En sevdikler iş resim çektirmek önde olmak (abhazya liderimiz rahmetlik şanba ayayra meydanına yürüyerek gelmişti şimdi bunlar ayaklarına kırmızı halı bır de araba istiyor) En sevmedikler ise Birilerini ona yanlış yaptığın söylemesidir O zaman da ayhabılık kozunu çeker Ne acı bir durum ki bu ayhabılık artık eskide kaldı Sızın kafa yapınızdaki ayhabı dediklerinizeıse Klişeleşmiş nöron kafasıyla yakıp yıkmayla tozu duman katmayla akil adam olmanın farkına varamamaktır atmayı ne zaman bırakacaksınız belli degıl . Çarpık Cümlemler kurarak liderimiz diye arkasından metihler yazdığın cıha-nı-âlem biliyor. Tedrisat yoksular, Bizleri bir birimize böldürdü işte bu son halımız Artik bölücüler dur demenin vaktı geldi . yaşasın halkların kardeşliği
абхазский - şişibızıyoka Yorumlar bayıldım çünkü bu arkadaşın çocukluğunu
абхазский şişibızıyoka şişibızıyoka Yorumlar bayıldım çünkü bu arkadaşın çocukluğunu ve Gençliğini bilirim o zaman da, Hafız burhandan okurdu .(rıtcha)gerçi dede korkutun maslıyla büyümüş ,.çok geç naatlarla tanışmış .bu kadar olur. Ancak, hiçbirşeyden bahsetmeden zırvalamış kendi de ne dedıgını bilmiyor Fatih ağabey bu damdan başka kalemşor yok mu? Yazı yazarken yaşadığın yer(TÜRKİY) tuk-ka.ka hiç görmedıgın masalarla yalanları karıştırıp büyüttüğün YAZI BUKADAR OLUR BİZE BİZ ANCAK BUKADR ZARAR VERBİLİRİZ
Soykırım - Birde soykırımı yaz
Sayın Hilmiiii birde soykırımı yaz.
Can - Puhaha
Sacma sapan yazı ve sacma sapan yorumlar. Abhazyam.com un amacı nedir nerenin degirmenine su cekiyor.
Gürcü - Yaranabildinmi
Yaranamazsın abhaza bay hilmiiiii.......
Vatandaş - Kaşıntı
Böyle yazar ve yazıya böyle yorumlar. Tencere kapak misali. Türk yurdunda abaza-çerkez tepişmesi. Meydanı boş sandınız galiba. Velinimetiniz büyük türk milletinizin degerini iyi bilin. Akıllı olun akıllı..........
El Turco - Rahat Durun
Bu ne bicim yazı ve bu yorumlar ne bicim yorumlar. Sıgındıgınız ulkemizde rahatlıgın tadını cıkarın oturun oturdugunuz yerde. Bu ne sacma sapan fikirler. Bize ne Abhazmış Çerkezmiş uanautmayın burası Türk yurdu.
Dogan AKTAS - Birde Asetinlerden vuralım bu Hilmi'ye
Burası Alan-Iron sitesi mi, neden kavramları karıştırıyorsun? Tiflisten nasıl sözler aldın? Bana Çerkes olduğunu iddia eden 1 tane Asetin göster. Ne için böyle bir iddia'da bulunuyorsun? Iron kelimesinin Iran ismine yakınlığı da mı dikkatini çekmedi? Yoksa gerçekleri gizlemek için bir kumpas mı düşündün? Asetinlerin konuştuğu dil nedir? Güney Osetya ile Abhazya arasında nasıl bir paralellik kurabiliyorsun? Çerkeslik bunun neresine sığıyor? İçindeki bu nefret durumunu nasıl bağımsızlık düşüncesiyle bağdaştırabiliyorsun? Bir Adyge konuşurken kafanı çevirip, dikkat kesilmiyor musun, sanki anlayabilecekmiş gibi? Senden başka sadece Gürcüler son bahsettiğin iki kavram üzerinde tartışıyor, utanabiliyor musun Hilmi? Bunca nefret ve riyayı yaymak için kim ne vaadetti sana Hilmi? Sende bu soruları cevapla.
Dogan AKTAS - Kimse Adyge devleti mi diye sormuyor değil mi?
Aynı şekilde Özbekistan için Azeri devleti denemeyeceği gibi, Ya da Rusyanın bir Slav devleti olduğu tartışılamayacağı gibi. Peki bu saçmalık neden ABhazya konusunda dile getiriliyor? Rusya örneğinden ne farkı var Abhazya'nın? Tek kelime ile nefret. Biz Apsuvaar arasında da var bu nefret, Adygeler arasında da güçlendirilmeye çalışılmakta. Bir yalnızlık psikolojisi Abhaz halkına ve özellikle diasporaya giydirilerek, pasifize etme(daha nasıl pasif olunursa) ve mümkünse kökten asimile ederek, Abhazyanın 100bin kişiden ibaret bir İL haline getirilmesi amaçlanmakta. Çerkeslik ne Adygelerin tekelinde, ne de Apsuvaların, Ubıhlar ile birlikte her üç dili de konuşan herkesi kapsar(nasıl slavlık bulgarların veya rusların yalnız başlarına değilse.) Mikro ırkçılık yaparak, halklarımızdaki şöven duyguları kullanarak, kime hizmet ediyorsunuz sadece tahmin edebiliyoruz. Açın bir kaç dil bilimciyi okuyun saçma sapan zehirlerinizi dökmeden önce ortalığa.
Aslanba - Çerkesler Abhazdır...
demagoji, cehalet, saçmalık...nerden tutsan elinde kalıyor...sen devlet ne demek biliyormusun, tarih biliyor musun, siyaset biliyormusun...kafanın içinde tepinip duran üç beş kavramı burdaki eğitim sisteminden edindiğin en ilkel milliyetçilikle harmanlayıp saçmalığın doruklarında gezinmişsin...
cetger arutaa - provakasyon
Abazaları yalnızlaştırmak için yazılmış tamamen provakatif bir yazı.
Özcan Sanbay - Yazarlarımız ve aydınlarımıza saygı göstermeliyiz;
‘’İnsan ve İnsanlarımız’’ Yazdıklarından ve düşüncelerinden memnun olmayabilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz, Dünya Görüşleriniz Farklı olabilir, herhangi bir ulusa mensup olabilirsiniz, hatta olmadığınız halde ben falanca ulusun ferdiyim diyebilirsiniz, yazarı okuyup anlamak, anladığın ölçüde görüş beyan etmek, eleştirmek hakkınızdır. Ama bunu yaparken karşınızdakinin de bir makine olmadığını bir insan olduğunu hatta insanımız olduğunu unutmayınız. Bir insan ile insanlarımız ile konuşurken üsluba dikkat etmeliğiz. ‘’İnsan ve İnsanlarımız’’ Sanal âlemin kötüleri olmayalım, çirkin ifadelerle yazışmayalım, günlük yaşamınızdaki gösterdiğiniz zarafeti, özeli davranışlarınızı sanal ortama taşıyın. ‘’İnsan ve İnsanlarımız’’ Hepiniz cesur olun, net ve açık olun. Gerçek isimlerinizle görüş ve düşüncelerinizi ifade edin, . “Nart”, “Sosrıko”, “Abrek” vs gibi kahramanların isimlerin arkasına saklanmadan, kimliğimizi saklamadan mertçe yazın. Kendi adınız, soyadınız, sülale adınız dışında isim kullanmayın. Takma isim arkasında kimliğini gizleyenleri muhatap almayın. Öğündüğümüz sosyal yaşamımızı, insana duyduğumuz saygıyı “ internet” ortamına da taşıyalım.
muhammet - acımıj hılmı
Acımıj hılmı?
Abbas - Sanane
Abhazdan Osetten sanane Hilmiii...Kime yaranmaya çalışırsın.
kafkas - sacma sapan bir yazı
boşuna zamanımı calan sacma sapan bir yazı.
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.