RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 12:12:08 tarihnde eklendi. 570 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcistan'da politik kriz

GÜRCİSTAN'DA Kİ POLİTİK KRİZ HIZINI ARTTIRARAK SÜRÜYOR..!
Gürcistan'da politik kriz 13/01/2008 tarihinde Rusya televizyon kanalı "vesti.ru" da yayınlanan haberde. Grcistan'ın Başşehri Tiflis'te Saakaşvili'nin muhalifleri, Devlet Başkanlığı Seçimleri Sonuçlarına itiraz ederek, Yüz bin kişinin üzerinde toplanan kalabalığa hitap ettiler.

Seçim sonuçlarına hile karıştırıldığını belirten Levan GAÇEÇİLADZE "seçim sonuçları açıklanmaya başladığında benim oy oranım %31, Saakaşvili'nin oy oranı %24 olarak açıklandıktan sonra, yayınlar kesildi ve hile oyunları oynanmaya başlandı Bölgelerde. Bir sürü hatalı seçim kağıtları var, mahkemeye başvurduk. ayrıca bağımsız gözlemcilerden de seçimlerde hile olduğu konusunda açıklamalarda yapılıyor. 2. tur olana kadar protestolarımızı sürdüreceğiz. Diğer şehirlerde de protesto eylemleri yapacağız" dedi.

Muhalefet Liderlerinden David BERDZENİŞVİLİ "Saakaşvili, sadece Tiflis'te kaybetmedi. Acarya Otonomi Bölgesinde, Gürcistan'ın 2. Büyük Şehri Kutais'de de kaybetti. Pratik olarak Gürcistan'ın bütün bölgelerinde seçimi kaybetmiştir" dedi.

Muhalefet Liderleri "bizler seçim sonuçları ile ilgili itirazlarımızı Mahkemeye ilettik. Gürcistan'da Bağımsız Mahkemeler olduğuna inanıyoruz. Salı Günü Mahkemeye bütün hileli oylamaların dökümanlarını teslim edeceğiz ve mahkemenin sonuçlarını bekleyeceğiz" dediler.

Vesti-ru tv Muhabirine demeç veren SAAKAŞVİLİ; seçimi kendisinin kazandığını ve Rusya Federasyonu ile ilişkileri yeni baştan ele almak istediğini belirtti. NATO ve AB'ye girmek için çalışmalarını hızlandıracağını belirtti.Soçi ile Tiflis arasındaki demiryolu hattının açılması gerektiğini belirten SAAKAŞVİLİ, Gürcistan'ın İstanbul Boğazı üzerinden Avrupa'ya bağlanması projesinin de yürütüldüğünü belirtti.

SAAKAŞVİLİ; Ülkesinde Rusça Eğitiminin neden yapılmadığı ile ilgili soruya da "Gürfcistan'da Rusça diline ilgi yok, ben kendi çocuğuma okulda Rusça öğrenmesi gerektiğini belrttiğimde, "okulda kimse Rusça öğrenmek istemiyor. Ben neden öğreneyim" biçiminde yanıt aldım" diyerek yanıt verdi.

Gürcistan'da ki seçim sonuçlarından bu yana belli bir süre geçmesine rağmen Mihail SAAKAŞVİLİ' yi Dünya liderlerinden ciddi anlamda kutlayanın olmaması da dikkat çekiyor.

Gürcistan'da var olan siyasi krizin daha da artarak  süreceği görülüyor.

Kaynak: vesti.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.