RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 28 Mayıs 2011, Cumartesi 09:19:41 tarihnde eklendi. 490 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne girişi

GÜRCİSTAN, RUSYA'NIN DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ'NE (DTÖ) ÜYELİĞİ KONUSUNDA DİRENİYOR
Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne girişi 04/05/2011. RİA Haber Ajansı. “Kommersant” Gazetesinin bildirdiğine göre, Rusya ve Gürcistan, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) giriş koşullarını araştırıyorlar. Uzlaşma koşulları, Gürcistan Gümrük Memurlarının Abhazya ve Güney Osetya’da görev yapmalarını önlemek ve buna bağlı olarak da Gürcistan’ı tatmin edilmesi koşullarını yaratmakla mümkün olacaktır.

Tiflis yönetimi Rusya’nın DTÖ’e kabul edilmesi için Gürcistan’ın ayrılmaz toprak parçaları olarak kabul ettiği Abhazya ve güney Osetya2nın Rusya federasyonu ile olan sınır kapılarında Gürcistan Gümrük Servisi’nin görev yapması konusunda ısrar ediyor. Gazetenin Rus Diplomatlarından aldığı bilgiye göre, Rus ve Gürcü tarafları Gürcistan’ın sınırda ki varlığını önlemek amacı ile sınırda ki mal giriş çıkış cirosu hakkında bilgi alabileceği konusunda anlaşma sağlandığı belirtiliyor. Ancak Tiflis yönetimi bu bilgilerin doğruluğunu onaylamıyor.

Rus diplomat gazeteye verdiği bilgiye göre “Çıkış belki bir sonraki turda olabilir. Gürcistan, sınır konularında hiçbir bilgisi bulunmuyor, belki durumu iyileştirmek için bazı adımlar atılabilir. Örneğin Rusya, Abhazya ve Güney Osetya Gümrük Servisleri sınırlarda yapılan ticaret ile ilgili tek taraflı olarak ciro istatistiklerini yayınladılar” dedi.

Rusya’nın DTÖ’e üyeliğinin kabul edilmesi ile ilgili olarak Rusya ve Gürcistan arasında ikinci tur görüşmeleri 28 – 29 Nisan tarihlerinde yapıldı. Üçüncü tur Mayıs ayı sonunda yapılacak. Rusya Federasyonu 2008 Ağustos’ta beş gün süren savaş sonrasında Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanıdı. Tiflis yönetimi Abhazya ve Güney Osetya Bölgelerinin Rusya tarafından işgal edildiğini belirterek Rusya Federasyonu ile diplomatik ilişkilerini kesti.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.