RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 10:56:50 tarihnde eklendi. 637 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suhum Anıtlarla süsleniyor

ABHAZ RESSAM ALEKSANDR ÇAÇBA ADINA YAPILACAK OLAN ANITIN “ARA ÇALIŞMALARINA” ÖZEL KOMİSYON TARAFINDAN OLUMLU NOT VERİLDİ.
Suhum Anıtlarla süsleniyor 21/11/2007 Tarihinde Abhaz Ressam Aleksandr ÇAÇBA (1867-1968) adına yapılacak olan anıtın ara çalışmaları için Komisyon Başkanı Başbakan Yardımcısı Leonid LAKERBAYA tarafından olumlu görüş bildirildi. Komisyon üyeleri, Heykeltıraş Amiran ADLEYBA tarafından yapılan ara çalışmaların sergilendiği alanda yaptıkları incelemede çalışmaları beğendiklerini ve sürdürülmesini istediklerini belirttiler. Model 1-1.2 m boyutunda olacak ve modelin döküm çalışmaları Soçi Şehrinde yapılacaktır.

 

Leonid LAKERBAYA’ nın apsnypress Haber Ajansına vermiş olduğu bilgiye göre Kasım Ayının son haftasında Abhaz Şairler Bagrat ŞİNKUBA (Heykeltıraş Tsira AHBA tarafından yapılacak) ve Yiua KOGONİYA (Heykeltıraş Yuri ÇKADUA tarafından yapılacak) anıtlarının ara çalışmaları (kalıp dökümleri) bitirilecek.

 

Abhaz Edebiyatının “temel direği” Dimitri GULİA’ nın anıtı (1874-1960) (Heykeltıraş Viktor İVANBA tarafından yapılacak) ve General Hasan HARAZİYA’ nın “bronz büstü” (Heykeltıraş Vitali DJENİYA tarafından yapılacak) çalışmaları da bitmek üzere bulunuyor.

 

Dimitri GULİA’ nın anıtı bilindiği gibi Suhum Şehir merkezinde bulunuyordu, Gürcistan-Abhazya Savaşında anıt büyük zara görmüştü. Ayrıca 12/Ağustos/2000 tarihinde kimliği belirsiz “VANDALLAR” (Barbarlar) tarafından anıt parçalanmıştı.

 

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.