RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 10:53:03 tarihnde eklendi. 716 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aleksi Lasuriya 80. doğum günü

ABHAZ ŞAİR ALEKSİ LASURİYA (1927-1959) 80. DOĞUM YIL DÖNÜMÜ JÜBİLE GECESİNDE ANILDI.
Aleksi Lasuriya 80. doğum günü Abhaz Yazar ve şair Aleksi LASURİYA (1927-1959) Abhazya Devleti Dram Tiyatrosu Salonunda 80. Doğum Yıl Dönümü jübilesi adına yapılan gecede anıldı.

Jübile Gecesinin açılışını Abhazya Kültür Bakanı Nugzar LOGUA yaptı.

 Abhazya Başbakan Yardımcısı Leonid LAKİRBAYA “Aleksi LASURİYA, Abhazya Edebiyatının gelişmwsine önemli katkılarda bulunmuştur. Yaşamdan genç yaşlarda ayrıldı. Öldüğünde sadece 32 yaşında idi. Ancak onun eserleri ve şiirleri insanlarımızın hafızalarında her zaman yer almıştır” dedi.

Abhazya Yazarlar Birliği Temsilcisi Nikolay KUTZİNİYA “Aleksi LASURİYA, ülkenin yaşamış olduğu zor dönemlerde Abhazya Edebiyatına önemli katkılarda bulundu, yaşamış olduğu zaman içerisinde ana dili ile yazmanın ve hatta konuşmanın bile zor olduğu anlarda ki katkıları unutulmaz.”

“Aleksi LAZURİYA; yaşamış olduğu dönemdeki yapılan haksızlıklar karşısında boyun eğerek yaşamını sürdürebilirdi. O her koşulda haksızlıklara karşı savaşmasını sürdürdü” diyen KUTZİNİYA; LASURİYA’ ın Abhazya Edebiyatındaki yerinin önemini vurguladı.

Şairin, yaşamını ve Abhaz Edebiyatı içerisindeki yaratıcılığını Abhaz Yazarlar Aleksi GOGUA, Muşni LASURİYA ve Sanat Tarihi Uzmanı Adgur KAKOVA jübileye gelen izleyicilere anlattılar.

Alaksi LASURİYA’nın adına düzenlenen jübile gecesine Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ; Abhazya Parlamentosu Başkanı Nugzar AŞUBA VE ABHAZYA Başbakanı Aleksandr ANKVAB’ da katıldılar.

16/11/2007 Tarihinde  şairin doğum yeri olan Oçamçıra Bölgesi KUTOL Köyünde anıtının açılması ile jübile kutlamalarına devam edildi.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.