RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 10:42:27 tarihnde eklendi. 463 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tiflis'te muhalefete karşı şiddet arttı

TİFLİS’TE GÖSTERİCİLERE SALDIRAN POLİS MUHALEFETE KARŞI ŞİDDETİNİ ARTTIRDI.
Tiflis'te muhalefete karşı şiddet arttı 07/11/2007 Tarihinde Tiflis’te SAAKAŞVİLİ Yönetimini protesto eden göstericilere karşı Gürcistan Güvenlik güçleri basınçlı su ve gaz kullanarak saldırı düzenledi.
 

 

Polisin bu saldırısı boyunca niteliği bilinmeyen gaz saldırısı nedeni ile hastanelere kaldırılan bir sürü insan bulunuyor.  Gün boyunca Tiflis Şehrinin üzerindeki gaz bulutu dağılmadı.
 

 

Gün boyu protestoculara karşı şiddetini sürdüren polis güçleri bazı muhalefet liderlerini de gözaltına aldı. Gözaltına alınan liderlerden G. HAJİNDRAVA daha sonra mahkeme tarafından serbest bırakıldı. HAJİNDRAVA “Gürcistan’da faşist bir rejim yaratılmaya çalışılıyor. Ancak bağımsız karar alabilen mahkemelerde var” diyerek SAAKAŞVİLİ’ nin artık Gürcistan’ı yönetemediğini belirtti.
 

 

Muhalefet Liderleri, SAAKAŞVİLİ’ nin artık Gürcistan’ın Devlet Başkanı olmadığını ve meclisteki milletvekillerinin de istifa etmeleri gerektiğini belirterek polisin kendi vatandaşlarına karşı bu kadar sert davranmalarını protesto ettiklerini  ve  tüm ülkede protesto eylemlerini ilerleyen günlerde de sürdüreceklerini belirttiler.
 

 

Muhalefet Gösterilerini yayınladıkları gerekçesi ile İMEDİ TV. Kanalı SAAKAŞVİLİ yönetimi tarafından Güvenlik Güçlerinin yaptığı baskın ile kapatıldı. Ayrıca KAFKASYA TV adlı yayın kuruluşunun da kapatıldığı ve basın üzerinde baskı ve sansür uygulandığı  belirtiliyor.
 

 

Gürcistan Devlet Televizyonunda konuşan SAAKAŞVİLİ, yaratılan olayların sorumlusunun Rusya Federasyonu Yönetimi ve Düzeni bozmak isteyen dış güçler olduğunu belirterek kendi sorumluluğunu örtbas etmeye çalışıyor.
ABD Yönetiminin, SAAKAŞVİLİ Yönetiminin insanlara sert uygulamalarda bulunmasını sessizce seyretmesi de uluslar arası çevrelerce ilginç bulunuyor.
 

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey LAVROV, Gürcistan’da yaşanan olayların kendi iç sorunları olduğunu ve sorunların demokrasi ölçütü içerisinde çözülmesi gerektiğini belirterek. “Kendi yarattıkları sorunların suçunu başkalarına atmamaları gerekir. Bizler bölgede barışın sürmesini istiyoruz. Umarım bu tür gelişmeler Abhazya-Gürcistan ve Güney Osetya -Gürcistan Sorunlarının çözümüne olumsuz biçimde  yansımaz” dedi.
 

 

Ayrıca Rusya’nın Gürcistan Büyükelçisi var olan son durumu görüşmek için Moskova’ya çağırıldı.
08/11/2007 Tarihi itibarı ile SAAKAŞVİLİ Yönetimi tarafından 15 gün boyunca tüm ülkede olağan üstü durum ilan edildi ancak kararın parlamentodan geçmesi gerekiyor.Tiflis’te ve Gürcistan’da var olan gerginlik durumu önemini koruyor.

 

Kaynak: ORT-1. Kanal Rusya


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.