RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 10:17:58 tarihnde eklendi. 688 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tiflis Mitingi

02/11/2007 TARİHİNDE TİFLİS’TE SAAKAŞVİLİ’ YE KARŞI OLARAK DÜZENLENEN MİTİNGE 50 BİN KİŞİNİN ÜSTÜNDE KATILIM OLDU.
Tiflis Mitingi 02/11/2007 Tarihinde Gürcistan’ın Başşehri Tiflis Büyük Meydan’da “Devlet Başkansız Gürcistan” adı altında düzenlenen mitinge 50 Bin kişinin üstünde katılım oldu.

Katılımcılar 01Kasım akşamından itibaren meydanda toplanmaya başladılar ve Tiflis’e giden bütün otoyollar gün ve gece boyunca protesto mitingine katılacak olan araçlar ile dolu idi.

Miting, 2003 yılında yapılan Şvardnadze karşıtı “gül devrimi”nden daha fazla katılıma sahne oldu.

Mitingde konuşma yapan Gürcistan’ın Bütünlüğü Partisi lideri Gia TORTLADZE “Saakaşvili’ ye eleştiri yaptıkları için cezaevine konulan bütün siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmaları gerekir” çağrısı yaptı. Ayrıca 2008 Sonbaharına alınan devlet başkanlığı seçimlerinin 2008 baharına alınması gerektiğini belirtti.

Mihail Buradan Git..!

Saakaşvili ABD’ li dostlarına “şaşlık” yedirme, buraya gel…!

sloganlarının bolca atıldığı mitingde katılımcılar SAAKAŞVİLİ’ nin Darağacında asılmış posterlerini taşıdılar.

Miting katılımcıları ayrıca SAAKAŞVİLİ istemleri hakkında yanıt verene kadar meydandan ayrılmayacaklarını belirttiler. 

03/11/2007 TS. İle sabah saat 09:00 da meydanlarda hala binlerce kişi bulunuyordu. Diğer bölgelerden mitinge katılmaları engellenen insanlarda miting alanına geliyorlardı.

Katılımcılar, 2003 yılındaki “gül devrimi” ile oluşan ortamdan sadece “dikenlerinin” kaldığını belirterek yani oluşan devrimin “beyaz devrim” olacağını belirttiler.

Devlet Başkanı SAAKAŞVİLİ’ nin Tiflis’in 130 kilometre uzağındaki “kalhati” bölgesinde misafiri olan ABD’li diplomatlar ile birlikte olduğu ve yazı hazırlandığı saate kadar Tiflis’e gelmediği belirtiliyor.

Rusya Federasyonunda Gürcistan’da yaşanan son olaylar ile ilgili olarak ŞEVARDNADZE’ nin devrilmesine yol açan “gül devrimi”nin yaşanmasından sonra bugün oluşan durumun sembolünün ne olacağı ve gelecekte neler yaşanabileceği tartışılıyor.

ABD li ve Batılı diplomatlarında SAAKAŞVİLİ’ ye itidal çağrısı yaparak kitlelerin sesini dinlemesi uyarısında bulundukları belirtiliyor.

Kaynak: Vesti Ru Tv, ORT-1. Kanal Rusya


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.