RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 09:04:57 tarihnde eklendi. 632 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Stanislav Lakoba anlatıyor

03 EYLÜL 1992 MOSKOVA ANTLAŞMASINDAN BU YANA 15 YIL GEÇTİ.
Stanislav Lakoba anlatıyor Bugün 03/Eylül/2007 Moskova’da yapılan Abhazya Ateşkes Antlaşmasının yapılmasından bu yana 15 yıl geçti.

03/09/1992 Tarihinde Moskova’da Rusya Federasyonu; Abhazya; Gürcistan ve Güney Rusya’da bulunan Ülke ve Bölgelerin liderleri Gürcistan İşgal güçlerinin abhazya’yı işgal girişiminden sonra bir araya geldiler.

Toplantı sonucunda alınan kararlar kısaca şöyle idi.

Taraflar arasında ateşkes derhal yürürlüğe girecek;

Gürcistan askeri güçlerini bölgeden derhal çıkartacak;

Savaş esirleri karşılıklı olarak değiştirilecek;

Evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar evlerine geri dönecek;

Abhazya Toprakları içerisinde bulunan her türlü yasa dışı silahlı guruplar ortadan kaldırılacak.

Bu antlaşmayı Rusya Federasyonu adına devlet Başkanı Boris YELTSİN; Gürcistan adına Devlet Başkanı Eduard ŞEVARDNADZE; Abhazya adına Devlet Başkanı Vladislav ARDZINBA ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri Devlet Başkanları taraf olarak imzaladılar.

bhazya Devleti Güvenli Konsey Sekreteri Stanislav LAKOBA “Moskova Antlaşması Abhazya için bir dönüm noktası olmuştur” dedi.

Stanislav LAKOBA, “Boris YELTSİN, görüşmeler sırasında taraflara aynı eşitlikte davranmıyordu. Bu da konuyu karışık bir duruma doğru götürüyordu. Aslında YELTSİN ile ŞEVARDNADZE gizli bir antlaşma yapılmış gibi bir durum gözleniyordu.

Antlaşma görüşmeleri yeniden değerlendirme yapılması için ara verildiğinde Rusya ve Gürcistan politikalarının dışında gelişmeler olmaya başladığında Yeltsin, öfkelendi ve görüşmelere ara verildi. Bu süreç dramatik bir ortamda sürdü.

Görüşmeler Süresi boyunca Vladislav ARDZINBA, mükemmel bir rol oynadı.

ARDZINBA; Gürcistan’ın Abhazya’ya uygulamak istediği Soykırım Eylemini ve zorbalığı açık bir biçimde anlatarak Ruısya’nın Büyük Devlet olarak bunu engelleyeceğini ümit ettiğini belirtti.” Diyerek 15 yıl önce yaşanan gelişmeleri Apsny Press Muhabirine anlattı.

“Bugün için Moskova antlaşmasının zorunlu bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, bazı insanlar yapılan antlaşmanın bir kuşatma ve teslim olma anlamına geldiğini de düşünüyorlar.” Dedi LAKOBA.

S. LAKOBA “Ancak Abhazya-Gürcistan Savaşının dönüm noktası, politik anlamda Moskova Antlaşmasının imzalanması ile kendisini göstermiştir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Apsny Press


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.