RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Mayıs 2011, Cuma 09:02:58 tarihnde eklendi. 1287 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mercury Türkiye'yi dolaşıyor

KARAÇAY ÇERKESK HALK DANSLARI TOPLULUĞU “MERCURY” HABER TÜRK TV KANALININ KONUĞU OLDU.
Mercury Türkiye'yi dolaşıyor 02.09.07 Tarihinde Saat 11:30 da Haber Türk Weekend Programının Konuğu olan “MERCURY” Kafkas Folklor Gurubu Sanat Direktörü Valeri TANİYA ve Birleşik Kafkas Derneği Başkanı Eyüp TUNCER  “Mercury” Gurubunun yapısını anlattılar.

Valeri TANİYA kendisinin Abhazya doğumlu ve Abhaz Kökenli olduğunu belirterek gurubun Kafkasya’da var olan halkların folklor danslarını icra ettiğini belirtti.

Konuşmasını Abhazca sürdüren TANİYA’ya kendiside Abhaz kökenli olan bir tercüman yardımcı oldu. Oynanan her oyunun kafkasyada özel bir anlamı olduğunu belirten TANİYA kendisinin de daha önceleri İstanbul’da bulunduğunu ve Kafkas Ekipleri çalıştırdığını belirtti.

Eyüp TUNCER’ de MERCURY gurubunun Türkiye’de çeşitli illerde gösterilerde bulunduğunu ve yoğun ilgi ile karşılaştıklarını belirterek. Program sunucusunun sormuş olduğu soruya Abhazya’nın Yarı Bağımsız bir ülke olduğunu belirtti.

Ekip oyuncuları ilk olarak “KAFE” oyunu ile izleyicilere kendisini tanıttı ve sunucunun beğenisini aldı. Ayrıca sunucu ekip kıyafetleri ile ilgili olarak soru yöneltince TANİYA; kıyafetlerin modernize edildiğini belirtti. (Özellikle bayanların şapkalarına konulan ve Kafkas figürlerinde olmayan hilal şeklindeki sembol bizlerinde ilgisini çekti. Acaba neden böyle bir değişikliğe gereksinim duyuldu? Açıklama istemek hakkımızdır sanırım. Çvn. Notu)

Halk Sanatçısı İnna MAMHİNGOVA’  Kafkas Sürgünü için yazılmış “İstanbul Yolu” isimli ağıtı (Adigece) okumasından sonra Ekip oyuncuları “ÇEÇEN DANSI” nı sundular.

“DOLY SHOW”  un sunulmasından sonra Sunucu Valeri TANİYA ve Eyüp TUNCER’e gösterilen bu güzel programdan dolayı teşekkür etti.

V. TANİYA’ da kendilerini programa kabul ettikleri için teşekkür ederek Ekibin son olarak “APSUVA KOŞARA” Abhaz Dansı ile kendilerine veda edeceğini belirtti.

“MERCURY GURUBU” yaklaşık bir saat süren programı “Apsuva Koşara oyunu ile sonlandırdı.

www.abhazyam.com olarak; Mercury Gurubuna ve Birleşik Kafkasya Derneğine bu başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.