RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 12 Mayıs 2011, Perşembe 21:46:48 tarihnde eklendi. 600 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Londra'da sivil buluşma

LONDRA’DA ABHAZYA-GÜRCİSTAN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN DİYALOG TOPLANTISI YAPILDI.
Londra'da sivil buluşma İngiltere’nin Başşehri Londra’da BARIŞ KAYNAĞI  isimli Bağımsız İngiliz Araştırma Kuruluşu tarafından 27-30/07/2007 Tarihleri arasında Abhazya –Gürcistan Sorununun barış içerisinde çözümü için 20. Toplantı yapıldı.

Bu toplantıya Abhazya ve Gürcistan’dan Politikacılar ve Aydınlar katıldılar. Seminer sırasında ki buluşma semineri düzenleyenler açısından nasıl görülüyor. “Buluşmanın ana teması söz konusu sorunların çözümünde formül olabilir mi? Barış görüşmeleri atmosferine engel olabilecek konular hakkında görüş alışverişi ve analizler yaparak, kararlılık gösterilerek varolan gerçeklere saygı göstererek çözüm yolları aranmasına yardımcı olmaktır.”

“Seminer katılımcıları gelişen olayları görüyorlar, bu nedenle barış görüşmelerindeki sürece katkıda bulunabilirler.”dedi seminer oturum başkanı. “Bölgesel olarak oluşturulan genel metinde sonuç elde ediliyor. Bazı olaylardan sonuç çıkıyor. Geçen yıl Yukarı Kodor bölgesindeki olaylar ve Gal bölgesindeki belirsizlik, bağımsız olarak yapılan karşılıklı görüşmelerin kısıtlı koşullarda yapılmasını güçleştiriyor”

Bu konulardan başka seminerde Bölge sorunları ile ilgili konular da görüşüldü, “Abhazya-Gürcistan ilişkilerinin belirlenebileceği gelecekteki önemli bakış noktaları, örneğin Kosova’nın tanınmasının yaratacağı perspektif ve Gürcistan’ın NATO’ya girmesi, Soçi 2014 Kış Olimpiyatları Organizasyonu’nun doğuracağı sonuçlar.”

Seminer çalışmalarında aynı zamanda “geliştirilebilecek stratejiler gözden geçirildi, erişilebilir olan amaçlara hangi yönler ile gidilebilir, sorunların çözümünde uzun süreli işbirliğinin yapılmasında seyrekte olsa projeler üreterek kısa süreli avantajlar elde edilebilirliği” üzerinde ki konularda görüşüldü.

Görüşmelerdeki katılımcılar “karşı tarafın endişelerine saygı gösterilmesinin gerekli olduğunun altını çizdiler, bu durumun bağımsız bir biçimde yaşama geçirilmesi konusunda taraflar arasında birliktelik sağlandı.” “karşı tarafa saygı göstermeden kısa süreli avantajlar elde etmenin sorunların çözümünde tıkanmalara yol açmanın ortadan kaldırılması için bu tür yaklaşımlardan uzak durulması ve taraflar arasında sürekli iletişimin sağlanması” istemlerini ilettiler.

Diğer önemli sorunlar; “buluşmada, taraflar arasındaki sorunların çözümünde alternatiflerin olabileceği, yeni pozitif yaratıcı düşüncelerin ortaya çıkabileceği, Siyasi Liderliğin ve Tüm Toplumun bu yeni düşüncelere eşlik edebileceğidir.”

Katılımcıların yapmış oldukları görüşmeler seminer bildirgesinde “Taraflar birbirlerine karşı saygı ortamı içerisinde davranarak içtenlikle konuşmalara katıldılar.” Biçiminde belirtildi.

Katılımcılar “Taraflar arsında ki görüş alışverişlerinin yüksek düzeyde , karşılıklı anlayış çerçevesinde olmasının gerekli olduğuna ve bundan sonraki görüşmelerde taraflar arasında kutuplaşmalardan kaçınılması gerektiğine” işaret koydular.

Katılımcılar “Taraflar arsında diyalogun sağlanabileceğini gösterdiler, çözülemeyen sorunların resmi olmayan sivil toplum temsilcileri arasında da görüşülebileceğini” göstermiş oldular.

Seminere Abhazya Tarafından Katılanlar: Daur ARŞBA; Nadeyjda VENŞDİKTOVA; Manana GURGULYA; Beslan DJOPUA; Garik SAMANBA; Vyaçislav TSUGBA.

Gürcistan Tarafından Katılanlar: Guram VAHTANGİŞVİLİ; İrakli İAŞVİLİ; Paata ZAKARGİŞVİLİ; Vahtang KOLBAYA; İya TİKANADZE ; Vahtang HAMALADZE.

Katılımcılar; herhangi bir organizasyon temsilcisi olmadan medeni ölçüler içerisinde, karşılıklı olarak görüşmelerde bulundular.

Semineri yönetenler; Uzın yıllar Kafkasya üzerine araştırmala yapan BARIŞ KAYNAĞI (Londra) isimli araştırma kuruluşunun temsilcileri olan Jonathan KOEN ve Klem MAKKARTİ.

Seminere Finansal fon Sağlayan Kuruluş İsviçre Dışişleri Bakanlığı ve Sorunların Genel Çözümüne Yardım Fonu (İngiltere.)

Kaynak: Apsny Press


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.